لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۲۵

تجلیل از نوروز در کابل و مزارشریف؛ مردم: حالا این روز رونق گذشته را ندارد


تصویر آرشیف: زیارت کارته سخی در کابل که همه ساله در نوروز شور و هلهلهٔ فراوان در آن وجود داشت .

برخی از باشنده گان شهرکابل و مزارشریف همزمان با فرا رسیدن سال نو خورشیدی می‌گویند امسال هیچ خبری از نوروز و سال نو نیست و همه مصروف کارهای روزمره شان هستند.

یک جوان به اسم سباوون ازحال وهوای نوروز امسال در شهر مزارشریف حکایت میکند.

او در صحبت با رادیوآزادی گفت که امسال درشهرمزارشریف هیچ خبری از تجلیل نوروز نیست و همانند سال های گذشته جمع و جوش خود را ندارد.

"تجلیل سال نو درمزارشریف مثل سال های قبل نیست یعنی پررنگ نیست، جمع وجوش وجود ندارد همه همانند روزهای عادی زندگی میکنند چیزی خاصی تجلیل از نوروزدیده نمی‌شود"

مراسم بر افراشتن جهنده که در مزار شریف که در سال های گذشته دهها هزار نفر در این مراسم حضور می یافتند
مراسم بر افراشتن جهنده که در مزار شریف که در سال های گذشته دهها هزار نفر در این مراسم حضور می یافتند

افندی سنگر ازباشنده گان شهرکابل نیز می‌گوید، امسال جشن نوروز و تجلیل از میله نوروز اصلا وجود ندارد و هیچ کسی مانند سابق به تفریح گاه و تپه های بلند تفریحی نرفته است.

"سال های گذشته نوروز بسیار با یک مراسم خاص تجلیل میشد اما امروز که من درشهرکابل استم می بینم که درپارک ها هیچ کسی نیست ، رخصتی نیست روز رسمی اعلام شده ، بیروبار نیست کسی سرتپه ها نرفته است وتجلیل نیست ما هیچ فکر نمیکنیم که نوروز است "

نجیبه باشنده کابل: امروز نوروز است و من هیچ آمادگی برش نگرفتیم بخاطری که مشکلات اقتصادی دارم

برخی از خانواده های فقیر و نادار می‌گویند، نوروز را به دلیل تجلیل نکرده و برای آن آماده گی نگرفته اند که توان اقتصادی شان خوب نیست.

آزاده باشنده کابل و نجیبه باشنده مزارشریف در این مورد به رادیوآزادی گفتند:

"امروز نوروز است و من هیچ آمادگی برش نگرفتیم بخاطری که مشکلات اقتصادی دارم خودم هم بیکاراستم وشوهرم هم بیکار است درخانه کرایی زندگی میکنیم "

"من اصلا نوروزندارم امروزهم سرکارآمدیم ،من فقط پشت یک لقمه روزی سرگردان استم نه نوروز دارم و نه عید دارم "

برگزاری فسیتوال های موسیقی یکی از پر رنگ ترین گوشه های تجلیل از نوروز در سالهای گذشته بود
برگزاری فسیتوال های موسیقی یکی از پر رنگ ترین گوشه های تجلیل از نوروز در سالهای گذشته بود

برخی از مردان کهن سال که از جشن ها و تجلیل نوروز خاطره های خوب دارند از وضعیت کنونی نگران هستند و می‌گویند درگذشته حکومت ها برای مردم سرگرمی ایجاد میکرد.

حبیب الله ۶۵ ساله ازخاطرات اش چنین حکایت میکند.

"جشن ها بود و شب روز درچمن حضوری پائین و بالا میرفتیم ، بهترین تفریحگاه بود ازسوی حکومت اجازه داده میشد که کمپ ها برگزار شود ، یا استاد هماهنگ و یا استاد سرآهنگ کمپ میزدند ومردم تکت میگرفت و به تماشای کنسرت میرفتند"

مردم می‌گویند پس ازحاکمیت دوباره طالبان درافغانستان دیگر نوروز تجلیل نشده است و همانند گذشته مردم بجای رفتن به خانه دوستان برای تبریکی سال نو، تفریح گاه ها و زیارت ها مصروف کارو بار روزمره شان هستند واز نوروز و اول سال نو خورشیدی خبری نیست.

درسال های گذشته ازنوروز برعلاوه کابل و شهرمزارشریف درولایت های مختلف دیگر مانند لغمان و کندهار هم تجلیل میشد.

اما عاکف مهاجر سخنگوی وزارت امربه معروف و نهی از منکرطالبان به رادیوآزادی گفت که نوروز دردین اسلام جا ندارد و حکومت آنرا رسمی تجلیل نمیکند و به برگزارکننده گان هم توصیه میکنند که این روز را تجلیل نکنند.

اما اینرا گفت به کسانی که تجلیل میکنند، کدام برخورد قانونی نکرده و کاری با آنان ندارند.

XS
SM
MD
LG