لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۵۱

جبهه مقاومت ملی ادعا می‌کند عملیات چریکی در کابل انجام داده؛ ذبیح‌الله مجاهد رد کرد


نیروهای جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود

صبغت الله احمدی سخنگوی جبهه ضد طالبان موسوم به مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود از آغاز به گفته او عملیات چریکی علیه مواضع طالبان خبر داده و ادعا کرده که نیروهای این جبهه شب گذشته به پاسگاه‌های مرکز تعلیمی نیروهای ویژه طالبان در ساحه پلچرخی کابل حمله کرده اند.

آقای احمدی در ارتباط به این ادعای خود، ویدیویی را هم در توییترش منتشر کرده که در آن تیراندازی در تاریکی شب دیده می شود؛ اما محل درگیری در ویدیو قابل تشخیص نیست.

احمدی مدعی شده که تلفات سنگین به طالبان وارد شده، اما آمار دقیق آن را ارائه نکرده است.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان امروز به رادیو آزادی چیزی دیگری گفت:
"این ادعا کاملاً درست نیست. ساحاتی را که شما یاد کردید در آنجا هیچ حمله‌ای نشده و به مرکز تعلیمی هم حمله نشده."

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود در آستانه فروپاشی نظام جمهوری در ولایت پنجشیر شکل گرفت و پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان گزارش‌ها از درگیری میان دو طرف در پنجشیر، ولایت اندراب و برخی نقاط دیگر منتشر شده.

جبهه مقاومت ملی در حالی از راه اندازی حمله بر نیروهای ویژه طالبان خبر داده که شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش هم پس از برگشت طالبان به قدرت در افغانستان در ماه اسد سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، مسئولیت چندین رویداد مرگبار و سرخط ساز را در افغانستان به عهده گرفته.

در تازه‌ترین مورد این گروه مسئولیت انفجار روز دوشنبه در کابل را پذیرفت که به شمول یک کودک شش کشته به جای ماند.

این تحرکات از دید امنیتی برای حکومت طالبان به چه معناست؟

احمد خان اندر آگاه امور امنیتی به این باور است:
"اگر وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان به همین گونه به پیش برود و طالبان با جهان تعامل نزدیک نداشته باشند جبهه مقاومت که امروز یک نیروی کوچک در برابر طالبان است می‌تواند که در آینده به یک نیروی بزرگ درد سرساز مبدل شود."

این در حالی است که انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد در هشتم مارچ امسال در سخنرانی‌اش به شورای امنیت سازمان ملل گفت که ۲۳ گروه مسلحی را که در افغانستان ادعای فعالیت‌های مسلحانه می‌کنند، ثبت کرده اند.

به گفته گوترش، جبهه مقاومت ملی هم در فهرست این گروه‌ها قرار دارد.

سرمنشی سازمان ملل از افزایش ناامنی‌ها در افغانستان هم ابراز نگرانی کرده بود.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در آن زمان با رد این گزارش گفت که هیچ گروه مسلح در افغانستان نمی‌تواند مردم و نظام طالبان را تهدید کند.

اما سرمنشی سازمان ملل متحد گفته که تعداد مجموعی حوادث امنیتی مربوط به جنگ و تلفات غیر نظامی از ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ جنوری ۲۰۲۳ نسبت به زمان مشابه در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ نشاندهنده افزایش است.

XS
SM
MD
LG