لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۵۵

توقف کار زنان در دفتر یوناما در ننگرهار؛ سازمان ملل: بدون حضور زنان امداد رسانی مشکل است


زنان کارمند در نهاد های سازمان ملل در افغانستان بیشتر در زمینه رساندن امداد به زنان وکودکان نقش موثری داشته اند.

به دلیل ادامۀ فشارها و وضع محدودیت از سوی طالبان بر دختران و زنان در افغانستان، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) می گوید که فعالیت کارمندان زن این اداره در ننگرهار متوقف شده است.

یوناما به روز سه شنبه در اعلامیه‌ای گفت که بدون کارمندان زن این ادارۀ سازمان ملل متحد نمی تواند کمک های نجات بخش را به مردم افغانستان برساند.

عزت الله پیژاند که با نهادهای مختلف اتحادیه اروپا در افغانستان کار کرده، می گوید که این حرکت طالبان، روی ارسال کمک های بشری تأثیر منفی خواهد گذاشت:
"اینگونه اقدامات می تواند، بالای فعالیت های نهاد های مددرسان در داخل افغانستان اثرات ناگوار و منفی داشته باشد و در اخیر روز مردم افغانستان بیشتر متضرر شوند."

در عین حال بر اساس برخی گزارش ها پس از تصمیم اخیر طالبان، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان به همۀ کارمندان زن این اداره در تمام ولایات این کشور گفته است که تا دستور ثانی در منازل شان بمانند.

طالبان محدودیت های فراوانی بر زنان در افغانستان اعمال کرده اند
طالبان محدودیت های فراوانی بر زنان در افغانستان اعمال کرده اند

از تابستان سال ۲۰۲۱ میلادی پس از فروپاشی نظام جمهوری و استقرار مجدد طالبان بر افغانستان، این گروه محدودیت های زیاد را برای زنان و دختران افغان وضع کرد.

زنان در بخش های مختلف امداد رسانی در افغانستان کار میکردند

زنان و دختران از رفتن به پوهنتون ها و کار در سازمانها و نهاد های غیر دولتی منع شدند، زنان افغان نمیتوانند به پارکها، کلب های ورزشی و حمام های عمومی بروند و دروازه ای مکاتب متوسطه و لیسه بروی دختران همچنان مسدود باقی مانده.

ممنوعیت کار زنان در سازمانها و نهاد های غیردولتی از سوی طالبان در ابتدا در مورد کارمندان زن در سازمان ملل متحد و برخی از سازمان های بین المللی عملی نشد.

در ماه جنوری معاون سرمنشی سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرده بود که ممکن است در مرحله بعدی، مقامات طالبان کار زنان در سازمان های بین المللی را نیز محدود کنند.

خبرگزاری رویترز، در بارۀ اقدام اخیر طالبان در مورد ممنوعیت کار زنان در ادارۀ هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در ولایت ننگرهار با سخنگوی طالبان تماس گرفته، اما او در دسترس نبود.

به اساس خبرگزاری رویترز، زمانی که در دسمبر گذشته زنان و دختران افغان از کار در سازمانها و نهاد های غیردولتی منع شدند، کمکهای بشری به زنان نیازمند در افغانستان بسیار دشوار شد و احتمال دارد که اینک رسانیدن کمک های بشری دشوار تر شود.

به گفتۀ سازمان ملل متحد تعداد افراد نیازمند به کمک های بشری در افغانستان در سال جاری به ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG