لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۲۰

پایان دیدار سه جانبه در اسلام آباد؛ امیر خان متقی از چین و پاکستان پیام تازه دریافت کرد


تصویر از دیدار وزرای خارجه چین و پاکستان با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

نشست سه جانبه وزرای خارجه چین و پاکستان با امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان در اسلام آباد با تاکید به تقویت روابط اقتصادی منطقه و تامین ثبات در افغانستان به پایان رسید.

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان که حکومت آنها توسط هیچ کشور جهان به رسمیت شناخته نشده، با بلاول بوتو زرداری وزیر خارجۀ پاکستان و چین گانگ وزیر امور خارجۀ چین، به روز شنبه(۶ می) در مورد همکاری های اقتصادی، صلح، امنیت، ثبات و سایر موضوعات گفتگو کرده است.

بعد از این نشست، وزرای خارجه پاکستان و چین در یک کنفرانس خبری مشترک حاضر شدند، ولی امیرخان متقی در آن حضور نداشت.

در این کنفرانس خبری، بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان، ثبات افغانستان را برای منطقه مهم خواند:

"برای توسعه اجتماعی و اقتصادی، اتصال و رفاه در منطقه، هنوزهم صلح و ثبات در افغانستان یک امر حیاتی است. ما با سایر شرکای خود برای یک افغانستان صلح آمیز، مرفع و متحد، به کار ادامه خواهیم داد."

بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان
بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان


بر اساس گزارش رسانه های چینی، چین گانگ وزیر امور خارجه چین به روز شنبه با امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان ملاقات کرد و خواستار ادامۀ گفتگو ها در زمینۀ همکاری چین، افغانستان و پاکستان بر اساس اصل منافع متقابل شده است.

چین کانگ: امیدواریم که طالبان با اتخاذ سیاست های میانه رو، یک دولت فراگیر را در افغانستان ایجاد کنند

امیرخان متقی در راس یک هیئت طالبان، روز جمعه برای یک سفر چهار روزه به اسلام آباد رفته است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان به روز شنبه گفت که متقی با همتایان پاکستانی و چینی اش بطور جداگانه، درمورد همکاری های اقتصادی، مسائل سیاسی و ترانزیتی گفتگو کرده است.

وزرای خارجه چین و پاکستان در کنفرانس خبری روز شنبه در اسلام آباد، به محدودیت های وضع شده از سوی طالبان بر دختران و زنان افغان، در زمینۀ آموزش متوسطه و عالی و کار در موسسات خارجی، اشاره نکردند.

چین گانگ وزیر امور خارجۀ چین گفت، امیدوار است که طالبان با اتخاذ سیاست های میانه رو، یک دولت فراگیر را در افغانستان ایجاد کرده و روابط دوستانه را با همسایگان خود حفظ کنند.

روز جمعه در جریان نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر بندری گوا در هند، وزرای خارجه هند، روسیه و پاکستان در یک نشست جداگانه از طالبان خواستند تا با ایجاد یک دولت فراگیر، حقوق زنان را رعایت کنند.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG