لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۱۱

ارقام تازهٔ تلفات در بدخشان؛ به شمول افراد طالبان٬ ۱۹ تن کشته و ۳۸ تن زخمی شده اند


افراد طالبان تدابیر شدید امنیتی را در بدخشان به اجرا گذاشته اند.

به دنبال وقوع انفجار در داخل یک مسجد در ولایت بدخشان٬ مسوولین محلی طالبان و برخی منابع میگویند که نزدیک به بیست تن در این رویداد کشته شده و دهها تن دیگر٬ به شمول افراد طالبان جراحت برداشته اند.

معز الدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ اداره محلی طالبان در بدخشان به خبرنگاران گفت که در این رویداد ۱۳ تن کشته شده و بیشتر از ۳۰ تن دیگر جراحت برداشته اند.

برخی از شاهدان عینی گفته اند که تعداد تلفات به مراتب بیشتر از آن چیزی است که طالبان ابراز داشته اند. یک منبع که نخواست نامش افشا شود گفته است که در میان زخمی های این رویداد رئیس محکمه شهری بدخشان و شاروال این ولایت نیز شامل اند.

یک منبع آگاه به رادیو آزادی گفت که در این رویداد ۱۹ تن کشته شده و ۳۸ تن دیگر جراحت برداشته اند.

این انفجار حوالی ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه قبل از ظهر امروز پنجشنبه در مسجد نبوی از مربوطات حصه اول شهر جدید فیض آباد در حالی رخداد که مقامات محلی طالبان و مردم به مراسم فاتحه نثار احمد احمدی معاون و سرپرست ولایت بدخشان گردهم آمده بودند.

مسوولیت حمله انتخاری امروز در بدخشان را کسی و یا گروهی تاکنون به عهده نگرفته است

نثار احمد احمدی به روز سه شنبه در نتیجه یک حمله انتحاری در بدخشان کشته شده بود.

رئیس اطلاعات و فرهنگ اداره طالبان در بدخشان می گوید که انفجار چاشت امروز پنجشنبه نیز انتحاری بوده است.

به گفته وی افراد ملکی و برخی از علمای دینی نیز در این رویداد کشته و زخمی شده اند.

در میان کشته شده ها صفی الله فرمانده پیشین امنیه طالبان در ولایت بغلان نیز شامل است.

در مورد هویت سایر افرادی که در این رویداد کشته و زخمی شده اند٬ تاکنون اطلاعاتی در دست نیست.

مسوولیت حمله روز پنجشنبه را تاکنون کس و یا گروهی به عهده نگرفته است٬ اما شاخه ولایت خراسان گروه داعش به روز سه شنبه مسوولیت حمله به سرپرست ولایت بدخشان را به عهده گرفت.

بر اساس برخی گزارشها٬ تدابیر شدید امنیتی در بدخشان به اجرا گذاشته شده است و در بسیاری از مناطق از رفت و آمد مردم جلوگیری می شود.

مسوولین محلی طالبان در بدخشان گفته اند که مجروحین رویداد به شفاخانه دولتی بدخشان٬ شفاخانه های خصوصی شهر فیض آباد و تعدادی از مجروحین با استفاده از هلیکوپتر های اردوی ملی به شفاخانه چهارصد بستر در کابل منتقل شده اند.

وضعیت صحی مجروحین خوب گفته شده٬ اما رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بدخشان گفته است که هم در شفاخانه های بدخشان و هم در کابل مجروحین به خون نیاز دارند.

از سوی دیگر دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما می‌گوید گزارش‌ها در مورد کشته و زخمی شدن غیر نظامیان در حمله امروز در مسجدی در فیض‌آباد در شمال شرق افغانستان عمیقاً نگران کننده است.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در تویترش نوشته که "یوناما صریحاً این و موج اخیر حملات وحشتناک و بی‌رویه را محکوم می‌کند که نشان دهنده بی‌اعتنایی کامل به زنده‌گی غیر نظامیان است".

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان حمله روز پنجشنبه در مسجد نبوی در شهر فیض‌آباد بدخشان را محکوم کرده و گفته که "این رویداد یک عمل تروریستی و خلاف تمام موازین انسانی و اسلامی است".

عبدالله عبدالله رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی جمهوری مخلوع افغانستان هم واکنش نشان داده و افزوده که "حمله به مساجد و اماکن مذهبی اقدامی مغایر با احکام اسلام و مبانی انسانی است و هیچ توجیهی ندارد".

XS
SM
MD
LG