لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۴۷

سازمان عفو بین الملل از جهان خواست برای دفاع از حقوق زنان در برابر طالبان ایستاد شوند


در این تصویر طالبان دیده میشوند که با استفاده از اسلحه و فیر های هوایی گردهمایی زنان و دختران را در کابل پراگنده می سازند.
در این تصویر طالبان دیده میشوند که با استفاده از اسلحه و فیر های هوایی گردهمایی زنان و دختران را در کابل پراگنده می سازند.

سازمان عفو بین الملل در یک پیام تازۀ هشدار داده که در افغانستان، جائیکه زنان و دختران به دلیل جنسیت شان هدف آزار و اذیت قرار دارند، مبارزه علیه محدودیتهای وضع شده از سوی طالبان ادامه دارد.

به گفتۀ عفو بین الملل، زنان و دختران افغان که در دام حکومت "ظالم" طالبان گرفتار شده اند از همۀ حقوق و آزادی های ابتدایی شان محروم هستند.

در این پیام تاکید شده که طالبان به زنان افغان اجازۀ حضور در فضای اجتماعی و سیاسی را نمی‌دهد، صدای آنها را خاموش کرده، امیدها و آرزوهای آنها را از بین برده اند.

عفو بین الملل بار دیگر به محرومیت های دختران و زنان افغان از امکانات آموزشی، کار و پیشرفت مسلکی و محدودیت بر تردد آزاد آنها اشاره کرده گفته که طالبان در برابر هرگونه نقض این محدودیت ها و ممانعت ها، با "خشونت و وحشیگری" پاسخ می دهند.

سازمان عفو بین الملل گفته است که طالبان حقوق انسانی همه زنان را سلب کرده اند.
سازمان عفو بین الملل گفته است که طالبان حقوق انسانی همه زنان را سلب کرده اند.

در پیام سازمان عفو بین الملل همچنین گفته شده که زنان و دختران افغان بطور غیرقانونی دستگیر و شکنجه می شوند و حقوق انسانی آنها به وضاحت نادیده گرفته می شود.

زنانی که در دام حکومت طالبان قرار گرفته اند از حقوق اساسی خود محروم هستند

سازمان عفو بین الملل بار دیگر تاکید کرده که این اقدامات طالبان را می توان با چیزی مانند «جنایت علیه بشریت»، یکسان دانست.

در این پیام از جامعه جهانی خواسته شده، تا علیه طالبان بایستند و اقدامات عملی را انجام دهند.

رادیو آزادی خواستار نظر حکومت طالبان در مورد هشدار تازه عفو بین الملل شد، ولی تا تهیه این گزارش پاسخی را دریافت نکرد.

عفو بین الملل در ماه گذشته نیز در گزارشی مفصلی اعلام کرده بود که طالبان باید در قبال آنچه که این سازمان آن را جنایات احتمالی علیه بشریت خوانده، مسئول شناخته شوند.

در این گزارش گفته شده بود که زنان در افغانستان اجازه ندارند برای مطالبۀ حقوق خود تظاهرات مسالمت آمیز را برگزار کنند. در آن گزارش از سیاست طالبان در مورد حجاب اجباری بر زنان افغان نیز به شدت انتقاد شده بود.

XS
SM
MD
LG