لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۳۴

حکومت طالبان دستور مسدود ساختن دارالمعلمین های سراسر افغانستان را صادر کرد


تصویر آرشیف: ریاست تربیه معلم سید جمال الدین افغان در کابل
تصویر آرشیف: ریاست تربیه معلم سید جمال الدین افغان در کابل

حکومت طالبان دستور بسته شدن ۴۹ دارالمعلمین و ۱۹۸ مرکز حمایتی مرتبط با این مؤسسه‌های تحصیلی در افغانستان را صادر کرده است.

در مکتوب وزارت معارف حکومت طالبان که یک کاپی آن به دسترس رادیو آزادی قرار گرفته، آمده که واحدهای تشکیلاتی دارالمعلمین‌ها یا موسسه‌های عالی تربیۀ معلم از ساختار تشکیلاتی وزارت معارف حذف شده اند.

وزارت معارف حکومت طالبان به گونۀ رسمی این مکتوب را رد و یا تأیید نکرده، اما برخی از استادان دارالمعلمین‌ها نیز در گفتگو با رادیو آزادی خبر حذف این موسسه‌ها را تأیید کردند.

بر اساس معلومات یک منبع در وزارت معارف حکومت طالبان که نخواست نامش فاش شود و شماری از آموزگاران دارالمعلمین‌ها، ۴۹ مرکز تربیۀ معلم و ۱۹۸ مرکز حمایتی مرتبط با این مرکزها در کابل و مراکز ولایات وجود دارد که ۳۶۰۰ استاد و ۲۰۰۰ پرسونل اداری و خدماتی در این مرکزها و نهادها مشغول کار اند.

با آن که در مکتوب وزارت معارف طالبان آمده که معلمین و سایر کارمندان اداری و خدماتی این موسسه‌ها در مراکز آموزشی دیگر مانند مدارس و مکاتب جذب خواهند شد، اما برخی از معلمین این موسسه‌ها می‌گویند که جای خالی کافی برای استخدام آنها در این نهادها وجود ندارد.

وزارت معارف افغانستان
وزارت معارف افغانستان

یکی از آنان که نخواست نامش در گزارش ذکر شود به رادیو آزادی گفت، این فیصله سبب خواهد شد تا صدها معلم و کارمند اداری دارالمعلمین‌ها بیکار شوند:

" برای معلمان تربیۀ معلم بیکاری خیلی سخت است، شما می‌دانید که حتی کار در بخش ساختمانی و یا روزمزد کارگری هم پیدا نمی‌شود، بنا بر این قطع معاش این افراد و بیکار ساختن آنها جامعه و خانواده‌های معلمین با مشکلات جدی روبه‌رو می‌سازد."

در افغانستان ۴۹ مرکز آموزش معلمین وجود دارد

به گفتۀ او، بلند بردن ظرفیت معلمین و ارائه شیوه‌های جدید تدریس از جمله وظایف دارالمعلمین‌ها است و اگر این موسسات حذف شوند به گفتۀ او کیفیت درسی مکاتب نیز آسیب خواهد دید.

به گفته استادان دارالمعلمین ها٬ مسدود شدن دروازه های این نهاد ها می تواند تاثیر منفی بر روند آموزش بجا بگدارد و تعداد استادان در سالهای آینده کاهش یابد
به گفته استادان دارالمعلمین ها٬ مسدود شدن دروازه های این نهاد ها می تواند تاثیر منفی بر روند آموزش بجا بگدارد و تعداد استادان در سالهای آینده کاهش یابد

یکی دیگر از این معلمین در شمال افغانستان که نخواست نامش در گزارش گرفته شود به رادیو آزادی گفت که با این فیصلۀ حکومت طالبان، استادان دارالمعلمین با از دست دادن رتبۀ علمی و امتیازات مالی در شرایط دشواری قرار خواهند گرفت.

"من مطمئن نیستم جایی وجود داشته باشد که بتوانند این تعداد معلمین را به کار بگمارند اگر چنین فرصتی هم باشد استادان امتیازات معنوی و علمی و هم امتیازات مادی مربوط به آن را از دست می‌دهند. وقتی آنها نتوانند به اساس کدر علمی‌شان مقرر شوند، امتیاز آنها سلب و یک معاش اندک برایشان پرداخته خواهد شد."

او از حکومت طالبان می‌خواهد تا فیصله‌اش در رابطه به بسته ساختن دارالمعلمین‌ها را پس بگیرد.

این که چرا دارالمعلمین‌ها از ساختار تشکیلاتی وزارت معارف حکومت طالبان حذف شده و گزینۀ جایگزین آن چیست؟ از عزیز احمد رایان، رئیس دفتر وزیر معارف حکومت طالبان پرسیدیم، اما او به سؤالات رادیو آزادی در این باره پاسخی نداد.

این درحالیست که محمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان به روز سه‌شنبه در نشستی در پوهنتون ولایت خوست گفت که استادان پوهنتون‌ها به جای رفتن به خارج در کشور بمانند و خدمت کنند.

XS
SM
MD
LG