لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۰۴

سازمان گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی فوری خبرنگاران زندانی در افغانستان شد


تصویر آرشیف: تعدادی از خبرنگاران رسانه ها در افغانستان
تصویر آرشیف: تعدادی از خبرنگاران رسانه ها در افغانستان

سازمان گزارشگران بدون مرز (آر اس اف) می‌گوید که در جریان ۱۰ روز گذشته در یک سرکوب بی‌سابقه٬ ۹ خبرنگار در پنج ولایت افغانستان به طور خودسرانه و بدون دلیل توسط نیروهای امنیتی طالبان باز داشت شده اند.

آنتوان برنارد مدیر بخش حمایت و دادخواهی این سازمان به رادیو آزادی می‌گوید، در حالی‌که طالبان دو سالگی حکومت‌شان را جشن می‌گیرند، گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی بی‌قید و شرط همۀ خبرنگارانی است که در بازداشت هستند.

آقای برنارد افزود:

"وضعیت آزادی مطبوعات در افغانستان کاملاً نگران‌کننده است. «آر اس اف» از مقام‌های با صلاحیت طالبان می‌خواهد که دستور آزادی فوری خبرنگاران دستگیر شده را صادر کنند و در نهایت آزادی مطبوعات را به صورت واقعی تضمین کنند. حکومت به‌طور کامل مسئول نقض آزادی مطبوعات است."

لوگوی سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در فرانسه است
لوگوی سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در فرانسه است

بر اساس معلومات آقای برنارد، فقیر محمد فقیرزی، جان آقا صالح، حسیب حساس، حبیب سراب، سید وحدت‌الله ابدالی، شمس‌الله عمری، وحید رحمان افغان‌مل، عطاءالله عمر و پرویز سرگند در جریان ۱۰ روز گذشته توسط طالبان دستگیر شده و به استثنای وحید رحمان افغان‌مل، همه آن‌ها در بازداشت طالبان هستند و محل نگهداری آن‌ها نیز مشخص نیست.

یکی از نزدیکان عطاءالله عمر که به دلیل نگرانی‌های امنیتی نمی‌خواهد نام او در این گزارش نشر شود، می‌گوید که عطاءالله روز یکشنبه توسط طالبان بازداشت شده و دلیل بازداشت‌اش نیز گفته نشده است.

او از حکومت طالبان می‌خواهد که آقای عمر را هر چه زودتر آزاد کند:

"او تنها سرپرست خانه‌اش است. او سه فرزند دارد، یعنی در خانه نان‌آور دیگری مرد ندارد، فقط او تنها است، خواست من این است که او را با عزت آزاد کنید."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان و بلال کریمی معاون وی به سؤالات رادیو آزادی در این مورد پاسخ ندادند.

در همین‌حال، ظریف کریمی مسئول نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان ( نی) نیز دستگیری ۹ خبرنگار را در ۱۰ روز گذشته را تأیید می‌کند. او می گوید:

"اطلاعات که بر اساس گفته مسئولین همگانی شده این است که بازداشت این‌ها پیوند به کار رسانه‌ای ندارد در حالی‌که امکان ندارد که ۹ تن خبرنگار در بازداشت قرار داشته باشد و ارتباط هم با کار رسانه‌ای شان نداشته باشد."

بر اساس معلومات گزارش‌گران بدون مرز به شمول مرتضی بهبودی روزنامه‌نگار افغان‌الاصل فرانسوی که در هفتم ماه جنوری سال جاری بازداشت شده، در مجموع ۱۲ خبرنگار در حال حاضر در بازداشت طالبان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG