لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۵۹

کمیتهٔ مصئونیت خبرنگاران٬ عملکرد طالبان در برابر ژورنالیستان افغانستان را « ظالمانه» توصیف کرد


طالبان مانع کار خبرنگاران در جریان یک گردهمایی زنان و دختران در کابل شدند
طالبان مانع کار خبرنگاران در جریان یک گردهمایی زنان و دختران در کابل شدند

کمیتۀ بین‌المللی مصئونیت خبرنگاران (سی پی جی) وضعیت جاری در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان را نگران کننده خوانده و گفته که طالبان "اقدامات ظالمانه‌شان" در برابر رسانه‌ها را افزایش داده اند.

این کمیته که مقر آن در شهر نیویارک ایالات متحده است٬ روز جمعه با نشر گزارشی به خشونت در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها، سانسور اطلاعات، بازداشت‌های خودسر و ادامۀ وضع محدودیت‌ها بر خبرنگاران زن اشاره کرده و وضعیت جاری را بد خوانده است.

کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران در گزارش خود نوشته که بر اساس تحقیقات آنان طالبان از آگست ۲۰۲۱ به این سو دست کم ۶۴ خبرنگار را به دلیل وظیفه‌شان بازداشت کرده است.

این کمیته از میان خبرنگاران زندانی از مرتضی بهبودی یاد کرده که از جنوری سال روان تاکنون در بند طالبان است.

مرتضی بهبودی خبرنگار فرانسوی افغان الاصل که توسط طالبان بازداشت شده است
مرتضی بهبودی خبرنگار فرانسوی افغان الاصل که توسط طالبان بازداشت شده است

طالبان پس از بازداشت بسیاری از خبرنگاران گفته اند که بازداشت آنها ربطی به مسلک خبرنگاری‌شان ندارد و به اتهام برخی قضایای دیگر بازداشت شدند.

اما در مورد آن قضایا هم جزئیات نداده اند.

کمیتۀ بین‌المللی مصئونیت خبرنگاران، مهاجرت خبرنگاران افغان به ایران و پاکستان را مشکل جدی عنوان کرده و گفته که این خبرنگاران به امید رفتن به کشورهای دیگر به این دو کشور می‌روند، اما از این کشورهای همسایه هم بازداشت و به افغانستان فرستاده می‌شوند که در برخی موردها مشکلات‌شان بیشتر می‌شود.

این کمیته خواستار حل مشکل خبرنگاران و فشار بیشتر بر طالبان از سوی جامعۀ جهانی شده تا به این وضعیت پایان دهند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با تأیید این مشکلات می‌گوید، مشکلات در محیط رسانه‌ای و اطلاع رسانی زیاد شده است.

سمیه ولیزاده، مسئول بخش دادخواهی این مرکز به رادیو آزادی گفت:

"این وضعیت برای مرکز خبرنگاران افغانستان نگران کننده است و بازداشت‌های طالبان نگرانی ما را بیشتر می‌کند، ما امیدوار هستیم این دادخواهی‌هایی که در این بخش می‌شود در بخش فعالیت آزاد رسانه‌ها تغییر مثبت بی‌آورد."

طالبان متهم اند که در برخی از موارد خبرنگاران بازداشت شده را شکنجه کرده اند. در این تصویر نعمت نقدی و تقی دریایی خبرنگاران اطلاعات روز نشان داده شده اند که ادعا شده توسط طالبان لت و کوب گردیده اند
طالبان متهم اند که در برخی از موارد خبرنگاران بازداشت شده را شکنجه کرده اند. در این تصویر نعمت نقدی و تقی دریایی خبرنگاران اطلاعات روز نشان داده شده اند که ادعا شده توسط طالبان لت و کوب گردیده اند

عاشق‌الله، خبرنگار افغان هم در کنار دیگر مشکلات سانسور اطلاعات را مشکل جدی و نگران کننده می‌خواند.

"در افغانستان بسیاری از خبرنگاران و رسانه‌ها سانسور شدند و در بخش سانسور کار جدی جریان دارد، اگر بخواهی جای کار کنی باید به خواست آنان (طالبان) کار کنی و چیزی که به خواست آنان نباشد را نمی‌توانی پوشش بدهی."

تلاش کردیم در مورد این نگرانی‌ها دیدگاه حکومت طالبان را هم داشته باشیم، اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد، اما پیش از این همواره گفته که متعهد به ایجاد فضای امن کاری برای خبرنگاران و رسانه‌ها اند.

از سوی هم کریستف دیلوار، سکرتر جنرال گزارشگران بدون مرز ناوقت روز جمعه با اشاره به بازداشت خبرنگاران افغان در حساب ایکس خود یا توییتر سابق نوشت که هنوز هم ۶ خبرنگار در بند طالبان اند.

او خواستار رهایی هرچه زودتر و بی‌قید و شرط این خبرنگاران شد.

طالبان در ماه آگست گذشته حدود ۱۳خبرنگار را بازداشت کردند که برخی از آنها را رها کرده و برخی دیگر هنوز هم در بند هستند.

XS
SM
MD
LG