لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۳۴

مسدود ماندن دروازهٔ تورخم؛ الکوزی: تاجران افغان خسارات فراوانی را متحمل می‌شوند


مسیر منتهی به دروازهٔ تورخم
مسیر منتهی به دروازهٔ تورخم

پس از درگیری مسلحانه مرزبانان پاکستانی و طالبان در تورخم، گذرگاه تورخم هنوز هم به روی هر نوع رفت‌و‌آمد مسدود است.

برخی از باشنده‌گان تورخم می‌گویند که مسافران زیادی در هر دو طرف گیر مانده اند و منتظر عبور از این دروازه هستند.

یکی از باشنده‌گان تورخم در قلمرو افغانستان که نمی‌خواهد بخاطر حساسیت موضوع نام‌اش در این گزارش ذکر شود به رادیو آزادی می‌گوید:

"دروازه هنوز هم بسته است، هیچ‌کس اجازهٔ عبور از مرز را ندارد، هنوز معلوم نیست چه خواهد شد، اما تورخم کاملاً بسته است."

سلیم خان یکی از دکانداران در آن سوی تورخم نیز به رادیو آزادی افزود: "برای مردم عام خیلی مشکل است، ده‌ها موتر میوه تازه و ترکاری در دو طرف ایستاد هستند، بیماران بند مانده‌اند، مردم می‌ترسند که جنگ دوباره آغاز نشود و حتی اکنون که من با شما صحبت می‌کنم، دروازه بسته است."

یک منبع آگاه در گذرگاه تورخم به رادیو آزادی می‌گوید مقام‌های طالبان از مرکز کابل به طالبان در تورخم گفته اند که به هیچ عنوان نباید جنگ کنند، بلکه این موضوع را آنان از طریق گفتگو حل می‌کنند.

تلاش کردیم تا دیدگاه وزارت داخلهٔ حکومت طالبان را در این مورد بپرسیم، اما عبدالمتین قانع سخنگوی آن تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد.

هنوز مشخص نیست که چه زمانی دروازهٔ تورخم برای هر نوع رفت‌و‌آمد بازگشایی خواهد شد.

صبح روز چهارشنبه حین احیای مجدد یک پاسگاه قدیمی امنیتی به نام جنگل از سوی نیروهای مرزی حکومت طالبان در تورخم، درگیری مسلحانه میان دو طرف رخ داد که در نتیجهٔ آن به هر دو طرف تلفات وارد شده است.

هرچند مسئولان کمیساری حکومت طالبان در تورخم کشته شدن یک سرباز شان و یک غیر نظامی در این درگیری را تأیید کرده‌اند، اما برخی منابع محلی به رادیو آزادی ادعا کرده‌اند که در این درگیری چهار طالب کشته شده است.

گفتنی‌ست که در آن سوی تورخم نیز در نتیجهٔ این درگیری یک سرباز پاکستانی و یک غیر نظامی زخمی شده‌اند، اما هنوز رسماً در این باره چیزی گفته نشده است.

رادیو آزادی به گونه مستقل این تلفات را تأیید کرده نمی‌تواند.

در همین حال در پی این درگیری که دو ساعت ادامه داشت، ده‌ها موتر باربری حامل کالاهای تجاری در دو طرف از منطقه بیرون انتقال داده شده‌اند.

خانجان الکوزی
خانجان الکوزی

اتاق تجارت پاک-افغان می‌گوید، درحالی‌که فصل حاصلات میوه‌های تازه در افغانستان است، بسته شدن مسیر تورخم زیان‌های بزرگ اقتصادی به تجار افغان وارد می‌کند.

خانجان الکوزی مسئول این اتاق به رادیو آزادی گفت:

"زیان بزرگ به تجاران وارد می‌شود، اکنون زمان انگور است، اما خراب می‌شود، ده‌ها موتر که حامل میوه‌های تازه بود را به جلال‌آباد برگشت دادیم و موترهای ترانزیتی را نیز به لوارگی یا لندی کوتل برگرداندیم، هر زمانی‌که چنین رویدادها رخ می‌دهد خسارت به تجاران وارد می‌شود، هرچند میزان خسارت اقتصادی به تجاران ناشی از آخرین رویداد مشخص نیست، اما کالاهای که از قبل رسیده‌اند، بالای آن دیمرج (مالیه از خاک خود کشور) وضع می‌شود."

او از هر دو جانب می‌خواهد، هرچه زودتر از طریق گفتگو درها را باز کنند تا تجاران از آسیب اقتصادی نجات پیدا کنند.

این نخستین درگیری میان طالبان و نیروهای مرزی پاکستان در تورخم نیست، بلکه پیش از این نیز بالای مسائل مختلف درگیری‌های مسلحانه صورت گرفته که به علت آن چندین روز دروازه بسته شده و به تجار افغان و کالاهای آن‌ها خسارات زیادی وارد شده است.

XS
SM
MD
LG