لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۰۳

فصل هدر رفتن میوه های افغانستان؛ گذرگاه تورخم مسدود مانده و خسارات فراوان است


لاری های میوه و اموال تجارتی که در نتیجه مسدود ماندن گذرگاه تورخم متوقف مانده است
لاری های میوه و اموال تجارتی که در نتیجه مسدود ماندن گذرگاه تورخم متوقف مانده است

در این فصل برداشت حاصلات مهمترین صادرات افغانستان یعنی میوه جات است، بازهم مسیر مهم صادرات آن مسدود شده است.

در چهار روز گذشته ده ها لاری بارگیری شده با میوه و سیزیجات و سایر محصولات تجارتی در دو سوی تورخم گیرمانده اند و برخی از لاری ها که اجناس آنها فاسد می شد، آن را به نصف قیمت فروخته اند.

یک رانندۀ لاری که از مسدود شدن گذرگاه تورخم متاثر شده، با اجتناب از افشای نامش، به رادیو آزادی گفت:

"یک موتر بادنجان رومی از دشت توپ وردک بار کرده ام، دو روز در مسیر راه تورخم ماند، دیدم در آنجا چیزی نمی شود، موتر را دور داده، به طرف میرامشاه فرستادم. ولی موتر در بندر میرامشاه ایستاده است. از بادنجان رومی آب سر کرده، امکان دارد، کرایه موتر را تاوان بدهم و بادنجان رومی هم، در حال از بین رفتن است."

تاجران بسیاری از میوه های را که آماده صادر کردن به پاکستان بود به نیم بیع فروخته اند
تاجران بسیاری از میوه های را که آماده صادر کردن به پاکستان بود به نیم بیع فروخته اند

شماری از رانندگان هم می گویند که پس از بسته شدن بندر تورخم، آنها خود را به بندر غلام خان در خوست رسانیده اند. اما به گفته آنها، مقامات پاکستان این مسیر را نیز مسدود کرده اند.

اما، اختر محمد احمدی رئیس بازار میوه تازه به رادیو آزادی گفت که بندر غلام خان بسته نشده، اما تراکم لاری ها و ازدحام جمعیت، باعث مشکلات در تردد شده است.

همچنین گفته می شود هزاران تنی که قبلاً در مسیر تورخم تردد می کردند در دو طرف این گذرگاه سرحدی گیر مانده اند. این افراد شامل زنان، کودکان و بیمارانی نیز هستند که برای تداوی به پاکستان می رفتند و یا دوباره به افغانستان می آمدند.

روز چهارشنبه هفتۀ گذشته پس از اختلاف در مورد اعمار یک پوسته بین نیروهای سرحدی طالبان و پاکستان در گذرگاه سرحدی تورخم، یک درگیری مسلحانه رخ داد.

کمیشنری طالبان در تورخم گفته که در این درگیری یک عسکر طالبان و یک فرد ملکی کشته شده اند.

پس از یک درگیری مختصر میان طالبان و مرزبانان پاکستانی از روز چهارشنبه گذشته به این طرف گذرگاه تورخم مسدود شده است
پس از یک درگیری مختصر میان طالبان و مرزبانان پاکستانی از روز چهارشنبه گذشته به این طرف گذرگاه تورخم مسدود شده است

اما منابع محلی در صحبت با رادیو آزادی ادعا کرده اند که چهار طالب کشته شده اند. به گفتۀ منبع، در آنسوی تورخم نیز یک عسکر پاکستانی و یک فرد ملکی زخمی شده اند.

اما این ارقام توسط منابع مستقل تایید نشده است.

یک منبع آگاه در منطقه که به دلیل حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده به رادیو آزادی گفت که طالبان بدون صحبت با مقامات پاکستانی کار اعمار این پوستۀ بحث برانگیز را دوباره آغاز کرده اند و به قول منبع، تا حال مشکلی وجود ندارد.

دیروز یک منبع آگاه در تورخم به رادیو آزادی گفت که قرار بود امروز باید یک هیئت طالبان از کابل به تورخم بیاید، اما به گفته منبع، سفر این هیئت نیز به دلایل نامعلوم به تاخیر افتاده است.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG