لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۴۹

چهارمین روز بحران در گذرگاه تورخم؛ دروازه مسدود است و هزاران تن در انتظار اند


دروازه تورخم همچنان مسدود است و مردم و تاجران میوه بی صبرانه در انتظار اند
دروازه تورخم همچنان مسدود است و مردم و تاجران میوه بی صبرانه در انتظار اند

چهار روز از بسته ماندن دروازهٔ تورخم به علت درگیری میان نیروهای طالبان و مرزبانان پاکستانی می‌گذرد.

در ویدیو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ظاهراً دیده می‌شود که ده‌ها موتر باربری مملو از میوه و ترکاری در بازار شهر جلال آباد ایستاده ‎اند و مالکان آن از ترس فاسد شدن، میوه‌هایشان٬ ان را به نیم قیمت به مردم می‌فروشند.

مسئولان مارکیت میوهٔ تازهٔ افغانستان نیز تأیید می‌کنند که ده‌ها موتر مملو از میوه‌های تازه از دروزاۀ تورخم به بازار جلال‌آباد برگشت کرده‌ و میوه‌هایشان را لیلام کردند.

اختر محمد احمدی، رئیس مارکیت میوهٔ تازهٔ افغانستان به رادیو آزادی گفت:

"تاجران ما حتی نمی‌توانستند کرایهٔ موتر خود را بپردازند، زیرا تمام اجناس خود را نیم بها می‌فروشند، اگر این جاده بسته بماند، ضرر اقتصادی زیادی برای باغداران و کشاورزان ما خواهد داشت."

برخی از باشندگان شهر جلال آباد نیز می‌گویند که پس از بسته شدن دروازهٔ تورخم، ده‌ها موتر مملو از میوه و ترکاری تازه به جلال آباد بازگشته‌اند.

کامران سمسور، یکی از باشندگان این شهر به رادیو آزادی گفت:

"چشم دید ما این است که ده‌ها موتر مملو از میوه و ترکاری تازه وارد بازار میوۀ جلال آباد شده و صاحبان آن همه چیز را نیم بها لیلام کرده اند، زیرا ترس زیادی از خراب شدن میوه و سبزی تازه وجود دارد."

لاری های تاجران در دو طرف سرحد متوقف مانده است
لاری های تاجران در دو طرف سرحد متوقف مانده است

مشرف افریدی، باشندۀ خیبر پختونخواه پیشاور پاکستان به رادیو آزادی گفت که قیمت میوه‌های تازه به ویژه میوه‌های وارداتی از افغانستان نیز بازارهای پشاور افزایش یافته است:

"پیش از این قیمت یک کیلو بادنجان رومی ۱۵۰ روپیه بود، اما اکنون ۴۰۰ یا ۵۰۰ روپیه خریده می‌شود، همین طور قیمت یک کیلو انگو به ۸۰۰ روپیه رسیده است، قیمت خربوزه نیز بلند رفته، گرفتن آن از توان مردم بی‌بضاعت خارج است، ما میخواهیم دروازۀ تورخم زودتر باز شود."

دروازۀ تورخم روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته پس از درگیری مسلحانه میان نیروهای طالبان و نیروهای مرزی پاکستان بسته شد که امروز برای چهارمین روز به روی صدها موتر باربری تجارتی و مسافربری همچنان مسدود است.

در میان مسافران، افراد بیمار، مردان، زنان، کودکان و افراد سالمند دیده می‌شوند و بر اساس گزارش‌ها، دو جنازه نیز وجود دارد که تلاش می‌شود به افغانستان منتقل شوند، اما جانب پاکستانی به آن‌ها اجازهٔ عبور را نداده است.

درگیری مسلحانه میان دو طرف در تورخم بر سر ساخت یک پستهٔ امنیتی قدیمی رخ داده است.

مقام‌های کمیساریای حکومت طالبان کشته شدن یک سرباز طالبان و یک غیرنظامی را در این درگیری تأیید کردند، اما برخی منابع محلی در صحبت با رادیو آزادی مدعی شده‌اند که در این درگیری چهار طالب کشته شده اند.

در آن سوی تورخم گفته شده بود که بر اثر این درگیری یک سرباز پاکستانی و یک غیرنظامی نیز زخمی شده‌اند که هنوز به گونۀ رسمی در این باره چیزی گفته نشده است.

درگیری میان طالبان و مرزبانان پاکستانی به روز چهارشنبه صورت گرفت و منجر به مسدود شدن دروازه تورخم گردید
درگیری میان طالبان و مرزبانان پاکستانی به روز چهارشنبه صورت گرفت و منجر به مسدود شدن دروازه تورخم گردید

اما یک منبع آگاه در تورخم به رادیو آزادی گفت که امروز هیئتی از طالبان از کابل برای گفتگو به تورخم می‌‌رود و امیدواری‌ها بر این است که این گفتگو سبب باز شدن دروازهٔ تورخم شود.

از سوی هم سفارت حکومت طالبان در اسلام‌آباد روز جمعه در صفحهٔ ایکس‌اش یا تویتر سابق نوشته است که سردار احمد شکیب، سرپرست این سفارت با آصف درانی، نمایندهٔ ویژه پاکستان برای افغانستان دیدار کرده و در مورد خسارت وارد شده به علت بسته ماندن دروازۀ تورخم با او صحبت کرده است.

زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت امور خارجهٔ پاکستان روز جمعه در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی در مورد دروازهٔ تورخم گفت که حوادث ناامنی، نگرانی‌ها، تحولات و پیش‌رفت‌ها در داخل پاکستان منجر به بسته شدن و باز شدن دروازهٔ تورخم شده است.

گفتنی‌ست که این نخستین درگیری میان طالبان و مرزبانان پاکستانی نیست، بلکهٔ پیش از این نیز درگیری‌‌هایی مرزی میان آن‌ها در تورخم و چمن رخ داده است که هر دو طرف یکدیگر را مقصر دانسته اند.

XS
SM
MD
LG