لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۰۴

روزنامهٔ گاردین: امکان جلوگیری از حملهٔ انتحاری میدان هوایی کابل وجود داشت


محل رویداد حمله انتحاری ۲۶ اگست سال ۲۰۲۱ در میدان هوایی کابل

روزنامه گاردین

  • روزنامه گاردین چاپ بریتانیا دریک عنوان خود می نویسد « پنتاگون ، وزارت دفاع امریکا دربارۀ حمله انتحاری اگست سال ۲۰۲۱ درمیدان هوایی کابل با نظامیان بیشتر گفتگو میکند.

روزنامه می نویسد که منتقدان می گویند از این حمله که هنگام خروج پر هرج ومرج سربازان امریکا از افغانستان ۱۸۳ تن در آن کشته شد٬ امکان داشت جلوگیری شود.

گاردین می نویسد قوماندانی مرکزی اردوی امریکا دستور داده که با حدود ۲۴ سرباز دیگری که هنگام این حمله درمیدان هوایی کابل حضور داشتند مصاحبه شود.

دستور اجرای این مصاحبه ها از سوی جنرال ایریک کوریلا فرمانده قوماندانی مرکزی امریکا بنوشته روزنامه بعد از آن صادر شد که یکی از سربازان زخمی در این حمله گفت که از وی هرگز دربارۀ این حمله سوال نشد و امکان داشت که وی از حمله جلوگیری کند.

گاردین می افزاید که مصاحبه ها با این هدف صورت می گیرد تا دیده شود که آیا سربازانی که از آنها دربررسی اصلی تحقیق نشده چیزی جدید یا متفاوت می گویند یا خیر؟

به گفته مقامات این تصمیم برای راه اندازی تحقیقات جدید دربارۀ این حمله مرگبار نیست که دو سال از آن می گذرد٬ بلکه مصاحبه های مزید احتمالا دربرابر انتقاد های عمدتا از سوی جمهوریخواهان درکانگرس صورت می گیرد که می گویند حکومت رئیس جمهور بایدن، علاوه بر مدیریت نادرست خروج سربازان، تحقیقات مربوط به این حمله را نیز به هم زد.

روزنامه واشنگتن ایگزامینر

  • روزنامه واشنگتن ایگزامینر نیز دربارۀ این موضوع مقاله یی را نشر کرده است.

روزنامه می نویسد که وزارت دفاع امریکا می خواهد با شماری از شاهدان عینی انفجار درمیدان هوایی کابل که چهار روز قبل از تکمیل خروج نیروهای امریکا از افغانستان صورت گرفت گفتگو شود.

در انفجار انتحاری بیست و ششم اگست بنوشتۀ روزنامه بر علاوه جان باختن ۱۳ سرباز٬ دها سرباز دیگر زخمی شدند که هنوز با ایشان گفتگو نشده چون وضعیت صحی آنها خوب نبود.

برخی از منتقدان می گویند که اگر غفلت نظامیان نمی بود از این حمله امکان داشت جلوگیری شود.

واشنگتن ایگزامینر از قول نظامیان امریکایی می نویسد که این گفتگوها به هدف دست یافتن به معلومات جدید و روشن شدن هرچه بیشتر ابعاد واقعه صورت می گیرد.

پولیتیکو یک نشریه دیگر امریکایی نیز دربارۀ این حمله می نویسد که یک مقام سابق وزارت خارجۀ امریکا در نشست عقب درهای بسته درکانگرس دربارۀ خروج قوای امریکا از افغانستان پرسیده شد و او با صراحت گفت که این روند موفق نبود.

روزنامه به این باور است که چنین اظهارات یک نوع هشدار مستقیم به حکومت رئیس جمهور بایدن پنداشته می شود.

XS
SM
MD
LG