لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۳۲

نگرانی ها از تشدید بازداشت افغان‌های بدون سند اقامت در پاکستان


پولیس پاکستان
پولیس پاکستان

به ادامۀ بازداشت افغان‌ها در شهرهای مختلف پاکستان، مسئولان شورای مهاجرین افغان در شهر اسلام‌آباد می‌گویند، روند بازداشت افغان‌ها در این شهر به گونۀ جدی آغاز شده است.

سارنوال عبدالبصیر، رئیس روابط عامۀ این شورا روز یک‌شنبه به رادیو آزادی گفت که پولیس پاکستان افغان‌ها را در داخل و بیرون از منزل‌شان مورد بازجویی قرار می‌دهد:
"گرفتاری‌ها جریان دارد، وضعیت بحرانی است، روز گذشته در منطقۀ D17 خانه‌ها را تلاشی کردند و داخل خانه‌ها شده بودند، در چک پاینت‌ها مردم را اسناد پرسان می‌کنند، صدراعظم پاکستان این کار را بسیار جدی گرفته و بازداشت‌ها از این بیشتر هم شدت پیدا می‌کند."

اما وی مشخص نساخت که تا فعلاً چه تعداد افغان‌ها در اسلام‌آباد از سوی پولیس بازداشت شده اند.

ظاهر بهاند، مهاجر افغان چشم دیدش را از روند بازجویی افغان‌ها در اسلام‌آباد این گونه بیان کرد:
"همین حالا که من با شما صحبت می‌کنم در منطقۀ چته بختاور که در اسلام‌آباد است، عملیات بازداشت جریان دارد، خانه به خانه بازجویی کرده و مردم را با خود می‌برند، این را پرسان نمی‌کنند که اسناد دارد یا ندارد، بخاطر چند روپیه این کار را می‌کنند."

طاهرخان خبرنگار رادیو مشال، بخش پاکستان رادیو آزادی به نقل از برخی منابع در صفحۀ ایکس خود یا توییتر سابق نوشته است که پولیس به روز یک‌شنبه در منطقۀ سبزی مندوی اسلام‌آباد بیش از دوصد افغان را بازداشت کرده است که در این منطقه کار می‌کردند. اما این آمار تا به حال از سوی کدام منبع رسمی تأیید نشده است.

این وضعیت افغان‌هایی مقیم پاکستان را که مدت ویزه‌هایشان پایان یافته، به شدت نگران کرده است.

پیکی عزیزی در شهر اسلام‌آباد به رادیو آزادی گفت:
"بازداشت‌ها بسیار جدی شده، وقتی که ویزه نداریم هر لحظۀ ما در ترس است، من که می‌خواهم ویزه بگیرم، بسیار پول گزاف کار دارد، نمی‌دانم عاقبت ما چه می‌شود بسیار به تشویش هستیم."

شماری از پناهجویان افغان که از سوی پولیس در شهر کراچی بازداشت شده اند
شماری از پناهجویان افغان که از سوی پولیس در شهر کراچی بازداشت شده اند

پیش از شدت گرفتن بازداشت‌ها در اسلام‌آباد، بازداشت افغان‌های فاقد اسناد در شهر کراچی پاکستان شدیدتر بود.

نجیبه، یکی از افغانان که برای طی مراحل پروندۀ مهاجرتش در شهر کراچی پاکستان زندگی می‌کند، گفت:
"پولیس هر روز در منطقۀ ما گشت زنی می‌کند، من زیاد می‌ترسم بخاطری که ویزه‌ام تکمیل شده است، ممکن من و خانواده‌ام از سوی پولیس بازداشت شویم یا دیپورت ما می‌کند یا به زندان می‌فرستد، هیچ مرجعی وجود ندارد که از ما حمایت کند."

انورالحق کاکر، نخست وزیر حکومت موقت پاکستان هفتۀ گذشته اعلام کرد که اسلام آباد اقداماتی را برای بازداشت آنعده از پناهجویان افغان آغاز کرده که بدون ویزۀ قانونی در این کشور زندگی می‌کنند.

در نخست روند بازداشت افغان‌ها از شهر کراچی پاکستان آغاز شد.

منزه کاکر، وکیل مدافع زندانیان افغان در ایالت سند پاکستان روز جمعه به رادیوآزادی گفت که در یک هفتۀ گذشته ۵۴۵ افغان از سوی پولیس پاکستان بازداشت شده اند که بیشترشان کارت‌های قانونی را با خود داشتند.

از سوی دیگر یک لایحه زیر نام لایحۀ جریمۀ افغان‌هایی که مدت ویزه‌هایشان پایان یافته است در برخی از گروپ‌های وتس‌اپ مهاجرین افغان دست به دست می‌شود و ادعا می‌شود که این لایحه از سوی حکومت پاکستان آماده شده است.

در این لایحه که شورای مهاجرین افغان در اسلام‌آباد آن را تأیید می‌کند گفته شده، جریمۀ افرادی که از دو هفته تا یک ماه از مدت اعتبار ویزه‌هایشان گذشته ۵۰ دالر، از یک ماه تا سه ماه ۲۰۰ دالر و از سه ماه تا یک سال ۴۰۰ دالر تعیین شده است.

در بخش دیگر این لایحه همچنان گفته شده، کسانی که هنگام بیرون شدن از طریق میدان‌های هوایی پاکستان در اسنادشان مشکل مشاهده شود، ۸۰۰ دالر جریمه خواهند شد.

حکومت پاکستان اما تا به حال واکنشی به ادعاهای بازداشت افغان‌های دارای سند اقامت و موارد مطرح شده در این لایحه نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG