لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۰۶

بازداشت پناهجویان افغان توسط پولیس پاکستان و ترکیه افزایش یافته است


شماری از افغان های بازداشت شده از سوی پولیس پاکستان در شهر کراچی
شماری از افغان های بازداشت شده از سوی پولیس پاکستان در شهر کراچی

بازداشت پناهجویان افغان در پاکستان و ترکیه توسط پولیس این کشورها و برگشت دادن آنها به افغانستان ممکن دردسر تازه‌ای برای آن دسته از افغان‌هایی باشد که هم اکنون در این کشورها با مشکلات مختلف از جمله مشکلات اقتصادی مواجه هستند.

روند بازداشت پناهجویان افغان در پاکستان پس از آن شدت یافته که انوارالحق کاکر، نخست وزیر حکومت موقت این کشور روز دوشنبه در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی "آج" پاکستان گفت که حکومت‌شان در تلاش است تا مهاجران غیرقانونی را بازداشت کند.

با این حال منزه کاکر، وکیل مدافع زندانیان افغان در ایالت سند پاکستان به رادیو آزادی گفت، پولیس پاکستان بسیاری از افغان‌ها را بازداشت کرده است که اسناد اقامت قانونی پاکستان را دارند.

به گفتۀ بانو کاکر، پولیس در نهم ماه جاری حدود ۳۵۰ پناهجوی افغان را در شهر کراچی، مرکز ایالت سند بازداشت کرده است که در میان آنها افغان‌هایی نیز شامل اند که از دهۀ ۱۹۹۰ به این سو در آنجا زندگی می‌کنند.

او همچنان در صفحۀ ایکس خود یا توییتر سابق نوشته است:"دستگیری پناهجویان افغان بر اساس هویت نژادی آنها است."

او خواستار اقدام فوری برای حمایت از حقوق پناهجویان افغان شده است.

خانم کاکر همچنین ویدیویی از یک پناهجوی افغان به نام محمد هاشم را در صفحۀ خود منتشر کرده است که در آن پناهجوی افغان مدعی شده است که اسناد قانونی برای زندگی در این کشور را دارد، اما پولیس اسناد را از او گرفته و او را به نام یک مهاجر غیرقانونی گرفتار کرده است.

شماری از پناهجویان افغان مقیم پاکستان می‌گویند که پیش از این با مشکلات اقتصادی و امنیتی زیادی مواجه بودند، اما بازداشت‌ها توسط پولیس نگرانی‌های جدیدی را برای آنان ایجاد کرده است.

سید ولی، یکی از پناهجویان افغان در اسلام آباد به رادیوآزادی گفت:
"برای آن دسته از افغان‌هایی که به دلیل ترس از طالبان به پاکستان آمده اند و در حال حاضر با مشکلات اقتصادی و امنیتی زیادی روبه‌رو هستند، این مشکل بزرگ دیگری است که همه مهاجران افغان با آن مواجه خواهند شد."

مرحلۀ جدید بازداشت پناهجویان افغان در پاکستان توسط پولیس این کشور زمانی آغاز شد که روز چهارشنبۀ گذشته بین نیروهای سرحدی پاکستان و نیروهای طالبان در تورخم درگیری مسلحانه آغاز شد که پس از این درگیری، دروازۀ توخم به روی رفت و آمد مسافران بسته شد و هنوز باز نشده است.

همزمان با این خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که پولیس این کشور ۱۸ افغان را در ولایت چناق‌قلعۀ ترکیه و ۱۲۲ مهاجر غیرقانونی دیگر از جمله افغان‌ها را در ولایت ادیرنه بازداشت کرده است.

اما تعداد دقیق افغان‌های بازداشت شده مشخص نیست. در مورد سرنوشت پناهجویان دستگیر شده چیزی گفته نشده است، اما ترکیه در هفته‌های اخیر دستگیری پناهجویان افغان را شدت بخشیده است.

وحید، یکی از پناهجویان افغان در ترکیه به رادیو آزادی گفت، از ترس پولیس نمی‌تواند از محل کار خود بیرون برود:
"وضعیت مهاجرین افغان در ترکیه خیلی خراب است، همه افغانها را گرفتار کرده و به افغانستان دیپورت می‌کنند و کسانی را که ورق‌های دیپورتی خود را امضا نمی‌کنند، مدت هشت ماه و نه ماه در کمپ‌های سربسته نگاه کرده و بعداً دیپورت می‌کنند."

رادیو آزادی تلاش کرد نظر وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان را نیز در گزارش داشته باشد، اما سخنگوی این وزارت به سوالات پاسخ نداد.

پیش از این هم گزارش‌های نشر شده بود که پولیس ترکیه بیش از ۴ هزار افغان را در شهرهای مختلف این کشور بازداشت و به افغانستان برگشت داده است.

XS
SM
MD
LG