لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۳۲

عفو بین‌الملل: آینده و امید هزاران دختر در افغانستان در خطر است


شماری از دختران دانشجوی افغان. حکومت طالبان در اواخر سال گذشته میلادی تمام دروازه های پوهنتون ها را به روی دختران دانشجو بستند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که باید برای تامین حقوق دختران در افغانستان اقدام فوری صورت گیرد.

این سازمان در یک سلسله اظهارات خود در شبکه اجتماعی ایکس دیروز یکشنبه (۱۷ سپتمبر) گفت که بیش از دو سال از بازگشت طالبان به قدرت می‌رسد که در این مدت به گفته این سازمان امید‌ها و رویا‌های میلیون‌ها دختر افغان از بین رفته است.

عفو بین‌الملل می‌گوید که طالبان به هیچ یک از تعهدات خود برای تامین حقوق زنان و دختران عمل نکرده اند و محدودیت‌ها را افزایش می‌دهند.

این سازمان بار دیگر خواستار امضای بیشتر و حمایت از نامه آنلاین شده است که هدف آن بلند کردن صدا برای حمایت از زنان و دختران افغان و رفع محدودیت‌های آموزشی برای دختران در افغانستان است.

عفو بین‌الملل روی رعایت حقوق زنان و دختران در افغانستان تحت سلطه طالبان در آستانه هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرده است.

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد
انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد هفته گذشته گفته بود که حقوق زنان و دختران افغان را در این نشست مورد بحث قرار می‌دهند:
"مسئله حقوق زنان و دختران در افغانستان برای ما اهمیت جدی دارد. این یکی از موضوعات خواهد بود که جایگاه عمده‌ای در اجندای نشست بعدی خواهد داشت."

طالبان در اگست ۲۰۲۱ در افغانستان به قدرت برگشتند.

از آنزمان تا کنون صدها هزار دختر بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکاتب را نیافته اند. در دسمبر ۲۰۲۲ دروازه‌های پوهنتون‌ها هم به روی دانش آموزان دختر مسدود شد.

حکومت طالبان می‌گوید که حقوق زنان را براساس چارچوب شریعت اسلامی تامین کرده اند اما برخی از زنان این را کلی خوانده اند.

طالبان همچنان در دو سال حاکمیت دوباره‌ شان در افغانستان، کار زنان افغان را در اداره‌های غیردولتی داخلی و خارجی منع کرده اند و زنان و دختران همچنان از رفتن به پارک‌های تفریحی، حمام‌های عمومی و باشگاه‌های ورزشی منع شده اند.

XS
SM
MD
LG