لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۱۰

هند یک هزار بورسیۀ تحصیلی آنلاین را در سطح لیسانس و ماستری برای افغان‌ها اعلام کرد


دولت هند یک هزار بورسیۀ تحصیلی آنلاین را در سطح لیسانس و ماستری برای افغان‌ها اعلام کرده است.

شورای روابط فرهنگی هند (ICCR) در وب‌سایت خود نوشته که این بورسیه از طریق پورتال‌ای وی بی‌ یا ِ(e-Vidya Bharati) به گونۀ آنلاین اجرا می‌شود.

آی سی سی آر اعلام کرده است که این بورسیه‌ها در رشته‌های مدیریت و تجارت، اقتصاد، کمپیوتر، ساینس، هنر و دیگر رشته‌ها برای سال ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ می‌باشد.

در وب‌سایت شورای روابط فرهنگی هند آمده که این بورسیه تنها شامل پرداخت هزینه پوهنتون است و شامل مدد معاش نمی‌شود.

سفارت افغانستان در هند نیز در صفحۀ ایکس خود نوشته است که مهلت درخواست به این بورسیه از ۱۶ الی ۲۲ سپتامبر سال جاری است که به بیان متقاضیان این بورسیه در افغانستان، این مدت بسیار کوتاه است.

این سفارت در مورد اینکه در بارۀ دانشجویان افغان در هند چه تصمیمی گرفته شده، چیزی نگفته است.

این در حالی است که شماری از دانشجویان افغان در هند که تازه از دوره‌های تحصیلی‌شان فارغ شدند و در انتظار بورسیه‌های دولت هند بودند، می‌گوید که آنان در بی‌سرنوشتی بسر می‌برند.

این شمار از دانشجویان راهپیمایی‌هایی را در گذشته برگزار کرده بودند و از دولت هند خواسته بودند که در قسمت بورسیه و ویزه برایشان همکاری کند.

اسحاق سروری، دانشجوی تازه فارغ شده از مقطع ماستری می‌گوید، می‌خواهد برای ادامۀ تحصیلاتش در هند بماند، اما دولت هند به او و دیگر دانشجویان امسال بورسیه نداده است:
"ما با وجود اینکه در شهرها و ایالت‌های مختلف تظاهرات کردیم و نشست‌ها با سفارت و آی سی سی آر داشتیم اما مشکلات ما حل نشد. من یک محصل هستم و با مشکلات اقتصادی و ویزه روبه‌رو هستم."

مصطفی نوری، یکی دیگر از این دانشجویان در هند می‌گوید:
"توقع داشتیم امسال نیز بورسیه دریافت کنیم. دانشجویانی که فارغ شدند، معاش‌شان قطع شده است، مصارف روزانه‌شان را نمی‌توانند تامین کنند. مشکل هم است که نمی‌توانیم ویزۀ خود را تمدید کنیم."

روما محبی، یکی دیگر از دانشجویان افغان در هند می‌گوید، با مشکلات اقتصادی روبه‌رو هستند و از دولت هند می‌خواهد که برایشان توجه کند:
"دختران را از خوابگاه بیرون کشیدند. آنها پول ندارند که خانه کرایه کنند. حداقل برایمان ۴۰۰ تا ۵۰۰ بورسیه بدهند تا از مشکلات بیرون آیم"

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که پس از سقوط نظام جمهوری پیشین شماری از دانشجویان افغان که در افغانستان بسر می‌بردند، نتوانستند برای ادامۀ تحصیل‌شان به هند برگردند.

هرچند برخی از پوهنتون‌ها صنوف آنلاین را برای این دانشجویان برگزار کرد، اما برخی از این دانشجویان گفتند که به دلیل مشکل برق و اینترنت نتوانستند سمسترهای باقی مانده‌شان را تکمیل کنند.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشن دولت هند یک هزار بورسیۀ تحصیلی را از طریق آسی سی آر به دانشجویانی اعطا کرد که در هند به سر می‌بردند. مانند سال‌های گذشته امسال نیز دانشجویان در انتظار چنین روندی بودند.

XS
SM
MD
LG