لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۱۱

گوترش: حقوق زنان و دختران در افغانستان به صورت سیستماتیک نادیده گرفته شده است


انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد در سخنرانی آغازین هفتاد و هشتمین اجلاس عمومی سازمان ملل متحد

اجلاس عمومی سازمان ملل متحد ساعت نه صبح سه شنبه (۱۹ سپتمبر) به وقت نیویارک در مقر این سازمان گشایش یافت. تهاجم غیر موجه روسیه به اوکراین روی این اجلاس سایه افگنده.

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد در گشایش هفتاد و هشتمین اجلاس عمومی این سازمان گفت که جمعیت بزرگی از مردم در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند و حقوق زنان و دختران هم به گونه دوامدار نادیده گرفته می شود:
"در افغانستان به صورت تکاندهنده، هفتاد درصد مردم به کمک‌های بشری نیاز دارند و همچنان حقوق زنان و دختران به صورت سیستماتیک نادیده گرفته شده."

دومین سال است که کرسی افغانستان در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد خالی است.

نماینده طالبان هم اجازه حضور در این اجلاس را نیافته زیرا حکومت سرپرست طالبان در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است.

پیش از این سرمنشی سازمان ملل متحد چهارشنبه گفته بود که حقوق زنان و دختران در افغانستان محور اصلی همه نگرانی ‌های آنها است و این موضوع در آجندای اجلاس عمومی سازمان ملل متحد شامل خواهد بود.

پس از انتونیو گوترش، لویس اناسیو لولا دی سیلوا رئیس جمهور برازیل و سپس جو بایدن رئیس جمهور امریکا در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کردند.

جو بایدن حین سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک
جو بایدن حین سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک

بایدن در سخنرانی‌اش هیچ گونه نامی از افغانستان نبرد و بیشتر به مسائل جهانی و جنگ اوکراین پرداخت.

اما او پیش از این بار‌ها از تصمیم برای خروج نیرو‌های امریکایی و متحدانش از افغانستان دفاع کرده بود.

در حالی سرمنشی سازمان ملل متحد از وضعیت حقوق بشری به ویژه حقوق زنان و دختران ابراز نگرانی کرده که در بیش از دو سال گذشته، دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را ندارند.

چرا بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل از افغانستان یاد نکرد؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:27 0:00

نزدیک به ده ماه شد که بانوان از رفتن به پوهنتون‌ها هم ممنوع شده اند.

بالای کار زنان افغان در تمامی موسسه‌های غیر دولتی به شمول اداره‌های سازمان ملل متحد محدودیت جدی وضع شده.

سازمان ملل متحد بار‌ها از طالبان خواست که در مکتب‌ها و پوهنتون‌ها را به روی بانوان بگشایند و برای زنان اجازه کار و فعالیت اجتماعی بدهند.

حتی در جریان امسال امینه محمد معاون سرمنشی سازمان ملل متحد به افغانستان رفت و با رهبران طالبان دید، اما این خواسته‌ها و دیدار‌ها جایی را نگرفته و افغانستان را به یگانه کشوری در جهان مبدل کرده که در آن حق کار، آموزش و فعالیت اجتماعی از بخش بزرگی زنان و دختران گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG