لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۵۶

صدراعظم موقت پاکستان: حملات تروریستی از قلمرو افغانستان باید متوقف گردد


 انوار الحق کاکر صدراعظم موقت پاکستان
انوار الحق کاکر صدراعظم موقت پاکستان

صدراعظم سرپرست پاکستان می گوید که کشورش حملات گروه های شورشی از خاک افغانستان را نکوهش می کند و خواهان توقف آن است.

انوار الحق کاکر که به روز جمعه (۲۲ سپتمبر) در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می کرد، همچنان گفت که پاکستان به سرکوب تروریستان از افغانستان ادامه می دهد.

" اولویت نخست پاکستان جلوگیری و سرکوب تروریزمی است که از افغانستان متوجه اینکشور است. پاکستان حملات تروریستی فرامرزی را علیه اینکشور که توسط تحریک طالبان پاکستان، داعش و سایر گروه های شورشی در افغانستان صورت می گیرد، نکوهش می کند. ما همواره دنبال همکاری کابل برای جلوگیری از این حملات بوده ایم."

با آنکه طالبان بار ها گفته اند که به هیچ کس اجازه نمی دهند تا از خاک افغانستان کشور دیگری را هدف قرار دهد، باز هم دیده می شود که مقام های پاکستانی به این وعده بی باوری دارند.

تحریک طالبان پاکستان میزان حملات خود را در ماه های اخیر در پاکستان افزایش داده است
تحریک طالبان پاکستان میزان حملات خود را در ماه های اخیر در پاکستان افزایش داده است

در روز که انوار الحق کاکر در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می کرد، آصف درانی نماینده ویژه پاکستان به صدای امریکا گفت که طالبان افغان به او وعده داده اند که در برابر گروه های شورشی که امنیت پاکستان را به خطر روبرو می کند، اقدام های قاطع می کنند.

این وعده در جریان دیدار روز پنجشنبه دو جانبه میان درانی و امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان داده شده است.

در این دیدار، دو جانب همچنان توافق کرده اند که مشوره های دوامدار را به خاطر ارزیابی وضعیت امنیتی مرز میان افغانستان و پاکستان ادامه می دهند.

دو کشور با هم بیش از ۲۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که بخش های از آن همواره محل اصلی رفت و آمد شورشیان در دو جانب مرز بوده است.

تحریک طالبان پاکستان، مسئولیت چندین حملۀ مرگبار را در آنکشور پذیرفته است.

قربانیان یکی از حملات بمی که مسوولیت آن را گروه داعش در خیبرپشتونخواه پاکستان به عهده گرفته است
قربانیان یکی از حملات بمی که مسوولیت آن را گروه داعش در خیبرپشتونخواه پاکستان به عهده گرفته است

اسلام آباد بار ها ادعا کرده که رهبران TTP در افغانستان پناه برده اند زیرا به این باور است که حملات این گروه در پاکستان، پس از حاکمیت دو باره طالبان در افغانستان در سال ۲۰۲۱ بیشتر شده است.

اکنون حاکمان فعلی افغانستان می گویند که اسلام آباد به جای انداختن بار ملامتی بر دیگران امنیت خودش را برقرار کند و بر دیگران اتهام بیجا وارد نکند.

پیش از این جلیل عباس جیلانی سرپرست وزارت خارجه پاکستان روز پنجشنبه گفت که از حکومت طالبان در افغانستان می خواهد تا گام های مستحکم و عملی برضد طالبان پاکستانی بردارد.

آقای جیلانی در حاشیۀ اجلاس عمومی ملل متحد در نیویارک در گفتگو با رسانه دولتی ترکیه ادعا کرد که حضور گروه های هراس افگن در افغانستان به شمول تحریک طالبان پاکستان و شاخۀ ولایت خراسان گروه داعش نه تنها به پاکستان بلکه به دیگر کشور های منطقه نیز مایۀ نگرانی بزرگ شده است.

XS
SM
MD
LG