لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۵۹

سفارت افغانستان در هند فعالیت هایش را متوقف کرد


سفارت افغانستان در دهلی نو
سفارت افغانستان در دهلی نو

سفارت افغانستان در دهلی نو، از توقف فعالیت‌هایش به استثنای برخی خدمات عاجل قنسولی به شهروندان افغانستان پس از تاریخ اول اکتوبر ۲۰۲۳ خبر داد.

این سفارت شب گذشته در اعلامیه‌‌ای که در صفحهٔ رسمی فیسبوک و ایکسش نشر کرده، این تصمیم را تأسفبار عنوان کرده است.

در اعلامیه گفته نشده که چه زمانی سفارت به حکومت هند تحویل داده خواهد شد، اما دلیل بسته شدن سفارت، عدم حمایت دیپلماتیک و نبود حکومت مشروع و فعال در افغانستان عنوان شده

تا این دم نه هند و نه هم حکومت طالبان در این مورد چیزی نگفته‌اند.

در اعلامیهٔ سفارت افغانستان در دهلی نو همچنان آمده است که تمامی اموال و امکانات سفارت به مقام‌های حفاظتی کشور میزبان تحویل داده شده و از دولت هند خواسته که تاسیسات و دارایی‌های سفارت در آینده به یک حکومت مشروع و قانونی در کابل منتقل شود.

سفارت افغانستان در هند در اعلامیه‌اش بر برافراشتن بیرق افغانستان در ملکیت و تاسیسات سفارت افغانستان در هند نیز تأکید کرده است.

از سوی هم قنسولگری‌های افغانستان در ممبی و حیدرآباد هند، طی یک اعلامیه از ادامهٔ فعالیت‌ هایشان خبر داده‌اند.

در اعلامیه که قنسولگری افغانستان در ممبی به تاریخ ۲۹ سپتامبر منتشر کرده آمده است که شدیداً شایعات متوقف شدن فعالیت‌هایشان را رد می‌کنند.

اما سفارت افغانستان در دهلی نو بدون ذکر نام از کدام قنسولگری خاصی گفته که برخی‌ها شاید از کابل دستور و حمایت‌هایی دریافت می‌کنند که این خلاف رویکرد آنان است و فعالیت این قنسولگری‌ها در تضاد با اهداف یک حکومت مشروع و منتخب و به نفع یک رژیم نامشروع است.

رادیو آزادی با قنسولگری افغانستان در شهر ممبی تماس گرفت، اما پاسخی دریافت نکرد.

ازسوی هم، فرید مامونززی، سفیر افغانستان درهند تعهد سپرد که در این مورد با رادیو آزادی صحبت خواهد کرد، تا زمان نشر این گزارش حاضر به مصاحبه نشد.

گفتنی‌ است که پیش از این نیز رادیو آزادی اسنادی را مبنی بر بحران در داخل سفارت افغانستان در هند به دست آورد.

در این اسناد دیده می‌شد که وزارت خارجهٔ حکومت طالبان یک کارمند را به نام قادرشاه به عنوان شارژدافیر در دهلی نو گماشته بود، اما آن زمان فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هند به رادیو آزادی گفت که آن‌ها رژیم طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند.

آقای ماموندزی همچنان اسنادی را با رادیو آزادی در میان گذاشت که به اساس آن قادرشاه از وظیفه‌اش برکنار شده و متهم به روابط با افراد مرموز شده بود.

اما قادرشاه در صحبت با رسانه‌های مختلف اتهامات وارده بر خودش را رد کرد.

هنوز مشخص نیست که حکومت هند چه تصمیمی در مورد سفارت افغانستان خواهد گرفت، اما از زمانی که طالبان به قدرت رسیده‌اند، با آن‌که نماینده‌گان‌شان را به برخی از کشورهای محدود فرستاده‌اند، هنوز کسی حکومت آنان را به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG