لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۵۰

گاسمن: وضعیت در افغانستان فعالیت کارمندان کمک رسانی را دشوار ساخته است


توزیع مواد غذایی به افراد بی بضاعت در ولایت کنر - عکس از آرشیف
توزیع مواد غذایی به افراد بی بضاعت در ولایت کنر - عکس از آرشیف

پتریشا گاسمن معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر در اشاره به وضع محدودیت های طالبان بر کار زنان می‌گوید که وضعیت در افغانستان، فعالیت کارمندان کمک رسانی را که کاملاً بیطرفانه کار می‌کنند، خیلی دشوار ساخته است.


خانم گاسمن افزود:
"عملیات سازمان های کمک رسانی بین‌المللی، بیشتر مربوط به انعطاف پذیری است. اما آنها در ارتباط به ادامه کار شان در افغانستان، در شرایطی بحرانی قرار دارند."

این در حالی است که هم اکنون بیشتر خانواده‌های نیازمند در افغانستان می‌گویند که توان حمایت از کودکان‌شان را از دست داده اند.
اخیراً سازمان جهانی غذا از افزایش تعداد نیازمندان و کاهش بودجه برای کمک‌رسانی به این افراد ابراز نگرانی کرده و خواهان کمک‌های فوری از سوی نهادهای تمویل کننده به آن‌ها شده است.
وحیدالله امانی سخنگوی برنامه جهانی غذا در افغانستان به رادیو آزادی گفته است که افغانستان با وضعیت بشری بسیار بدی مواجه است و کمبود بودجه، بیشتر زنان و کودکان افغان را که چیزی برای خوردن ندارند، متأثر خواهد ساخت.

در این حال، سیندی مککین، رئیس اجرایی برنامۀ جهانی غذا می‌گوید که آنها قصد ترک افغانستان را ندارند، اما به بودجه نیاز دارند، چون جان مردم در خطر است.

بانو مککین روز سه‌شنبه ۲۶ سپتمبر در صفحۀ ایکس خود به کمبود امکانات اشاره کرده و افزوده که برنامۀ جهانی غذا مجبور شد تنها در شش ماه گذشته کمک غذایی به ۱۰ میلیون نفر در افغانستان را متوقف کند.

به گفتۀ او، این کمک‌ها وسیله‌ای برای نجات افغان‌ها است که دیگر وجود ندارد.

پتریشا گاسمن معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر
پتریشا گاسمن معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر

پتریشیا گاسمن در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی گفت که دشوار تر از شرایط کار و عملیات کارمند امدادرسانی در افغانستان، کاهش کمک های مالی بین‌المللی به مردم نیازمند افغان است:
"مشکل جدی که همین اکنون کمک رسانی بشری در افغانستان به آن رو به رو است، کاهش کمک مالی می‌باشد که بالای همه عملیات کمک رسانی تاثیر گذاشته و زندگی بسیاری از افغانها را به خطر مواجه کرده است."

برنامۀ جهانی غذا نیز به تاریخ ( ۲۵ ماه سپتمبر) در گزارشی نوشته که در حال حاضر ۴۰ میلیون نفر در ۵۱ کشور با سطوح مختلف گرسنگی حاد مواجه هستند که از این میان ۱۵ میلیون نفر در افغانستان زندگی می‌کنند.

همزمان با این، برنامۀ جهانی غذا در افغانستان روز سه‌شنبه گفته که زنان در این کشور روز به روز آخرین راه نجات خود را از دست می‌دهند.
برنامه جهانی غذا اضافه کرده که این کمبود به این معنی است که یک میلیون مادر و کودک دیگر از حمایت تغذیه‌ای برخوردار نخواهند شد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG