لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۰:۵۱

سازمان حقوق بشری « فریدم نو» خواهان رهایی ژولیا پارسی و سایر فعالان از بند طالبان شد


ژولیا پارسی مدافع حقوق زنان که توسط طالبان در کابل زندانی شده است
ژولیا پارسی مدافع حقوق زنان که توسط طالبان در کابل زندانی شده است

سازمان حقوق بشری «فریدم نو» بار دیگر خواستار رهایی مصئون و هرچه زودتر ژولیا پارسی از زنان معترض و فعال حقوق زنان افغان شده و گفته که نباید او و دیگر فعالان مدنی در بند طالبان، فراموش شوند.

این سازمان روز پنجشنبه در حساب ایکس خود نوشته، یک هفته می‌شود که طالبان ژولیا پارسی را همراه با پسرش به زور از خانه‌اش بیرون کشیده و بازداشت کرده اند.

ژولیا پارسی فعال حقوق زنان و زن معترض عضو جنبش خودجوش زنان افغانستان در پنجم میزان همراه با پسرش بازداشت شد‌.

حدود یک هفته پیش از آن در ۲۸م ماه سنبله سال روان بر اساس ادعای جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان ندا پروانی عضو دیگر این جنبش با خانواده‌اش می‌گوید از سوی طالبان در شهر کابل بازداشت شد.

طالبان در مورد بازداشت ژولیا پارسی و ندا پروانی تا کنون چیزی نگفته اند.

هدا خموش یکی از فعالان حقوق زنان
هدا خموش یکی از فعالان حقوق زنان

هدا خموش فعال حقوق زنان و بنیان‌گذار جنبش زنان عدالت‌خواه افغانستان، در صحبت با رادیو آزادی گفت که بازداشت‌های این‌چنینی بالای بلند کردن صدای زنان و اعتراضات آنان تأثیر منفی می‌گذارد:

"این تأثیر بسیار بد بالای اعتراضات، بالای صدای زنان و تأثیر به سرکوب و محرومیت‌های که از طرف طالبان وضع شده دارد. ما نگران این هستیم که واقعاً این چه برنامه‌ای است که زنانی‌که صدای خود شان را بلند می‌کنند، بازداشت می‌شوند."

از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در مورد دلایل ادامه بازداشت فعالان مدنی افغان پرسیدیم، اما تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد.

هوگی امیل فعال دیگر حقوق زنان می‌گوید که سازمان‌های حقوق بشری همانند «فریدم نو» باید به عدالت‌خواهی بخاطر رهایی ژولیا پارسی و دیگر فعالانی ادامه دهند که در بند طالبان اند:

"آنان صدای خود را بلند کنند و برای رهایی آنان تلاش کنند، بعضی دیگر هم که در بند اند صدای‌شان بلند شود، آنان هم رها شوند و این هم ان‌شاءالله آزاد شود."

زنان با راه اندازی گردهمایی ها و رهپیمایی در کابل و سایر شهر های افغانستان خواهان رفع محدودیت های وضع شده اند اما طالبان تاکنون به خواسته های آنان پاسخ نداده اند
زنان با راه اندازی گردهمایی ها و رهپیمایی در کابل و سایر شهر های افغانستان خواهان رفع محدودیت های وضع شده اند اما طالبان تاکنون به خواسته های آنان پاسخ نداده اند

حکومت طالبان در بیش از دو سال اخیر شمار زیادی از زنان معترض، استادان پوهنتون، خبرنگاران و فعالان مدنی را به دلیل اعتراض‌ها و انتقاد از حکومت‌شان بازداشت و به‌گفته برخی ازین افراد آزاد شده شکنجه و زندانی کرده‌اند.

شماری از این فعالان و خبرنگاران از بند رها شده‌اند، اما به شمول ژولیا پارسی، ندا پروانی، مطیع‌الله ویسا، رسول پارسی و مرتضی بهبودی شمار زیادی هنوز هم در بند آنان اند.

هرچند سازمان‌های مختلف حقوق بشری بارها خواستار رهایی آنان شده‌اند، اما طالبان تا کنون در تصمیم خود در این مورد کدام تغییری نیاورده اند.

XS
SM
MD
LG