لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۵۱

فریاد متقاعدین افغانستان: زمستان نزدیک است حقوق ما را بدهید!


تصویر آرشیف: تعدادی از متقاعدین که می گویند چندین سال است حقوق تقاعد خود را دریافت نکرده اند
تصویر آرشیف: تعدادی از متقاعدین که می گویند چندین سال است حقوق تقاعد خود را دریافت نکرده اند

با نزدیک شدن فصل زمستان و اوج مشکلات اقتصادی در افغانستان٬ متقاعدین در افغانستان نگران اند که فصل سرما را چگونه سپری خواهند کرد زیرا می گویند که از سه سال به این طرف حقوق خود را دریافت نکرده اند.

جان محمد خوگیانی یکی از این متقاعدین است.

او می گوید که تاخیر طولانی در پرداخت حقوق متقاعدین ، آنها را در وضعیت نامناسب اقتصادی قرار داده است:

« غریب ترین قشر جامعۀ افغانستان در شرایط امروزی متقاعدین است.هیچ چیز ندارند ، توانمندی کار ندارند ، هرچیزی که در خانه داشتند فروختندو حالا مجبور به گدایی شده اند.»

کُبرا یکی دیگر از متقاعدین در کابل است. او هم از تاخیر در پرداخت حقوق متقاعدین شکایت می کند:

«تقاعدی حق مسلم هر فرد ملکی و نظامی می باشد و این را امارت { حکومت طالبان} قید کرده است و پول متقاعدین را توزیع نمی کند. مشکلات متقاعدین بسیار زیاد است و هرکدام شان آواره و بیچاره در هر گوشه و کنار و حتی دست به گدایی می زنند.»

متقاعدین در نظام جمهوریت نیز از عدم توجه حکومت به پرداخت معاش و امتیازات شان شکایت داشته و راه پیمایی های را برگزار میکردند
متقاعدین در نظام جمهوریت نیز از عدم توجه حکومت به پرداخت معاش و امتیازات شان شکایت داشته و راه پیمایی های را برگزار میکردند

افندی سنگر ، رئیس انجمن متقاعدین افغانستان می گوید که مشکلات متقاعدین را با مقام های طالبان در میان گذاشته است اما به گفتۀ وی هنوز هیچ اقدامی در خصوص پرداخت معاش بازنشستگان صورت نگرفته است.

او افزود که زمستان در راه است و متقاعدین با مشکلات بد اقتصادی رو به رو اند:

« هیچ متقاعد توان خرید یک سیر چوب یا زغال را ندارد ، ما حیران ماندیم که نان خوردن را چگونه تهیه کنیم. فرزندان اکثریت متقاعدین بیکار شده اند و در خانه نشسته اند. متقاعدین نیروی فزیکی ندارند که کار کنند ، یک انسان که عمرش از ۶۰ سال بالا شود دیگر او از کار کردن نیست و اگر می توانست کار کند دولت چرا آنها را تقاعد داد.»

به گفتۀ آقای سنگر ، شمار رسمی متقاعدین در افغانستان به کم و بیش ۱۶۹ هزار تن می رسد.

ساختمان وزارت مالیه حکومت طالبان
ساختمان وزارت مالیه حکومت طالبان

تلاش کردیم که پاسخ طالبان را نیز در بارۀ دلیل پرداخت نشدن معاش متقاعدین در گزارش جای بدهیم اما عبدالولی حقمل ، سخنگوی وزارت مالیۀ حکومت طالبان به پرسش های رادیو آزادی تا تهیه گزارش پاسخ نداد.

آقای حقمل در اوائل امسال خورشیدی به رادیو آزادی گفته بود که طرح پرداخت حقوق متقاعدین از سوی رهبری حکومت طالبان هنوز تصویب نشده است.

متقاعدین در افغانستان در حالی باردیگر می خواهند که حکومت طالبان حقوق شان را پرداخت کند که نگرانی هایی فزاینده در بارۀ وضعیت ناگوار بشری در این کشور وجود دارد.

بر اساس ارقام ملل متحد ، اکنون بیش از ۲۹ میلیون نفر در افغانستان به کمک های بشری نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG