لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳۱ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۰۹

وضعیت دشوار صحی برخی از مهاجرین زندانی در پاکستان؛ « آنان به خدمات صحی دسترسی ندارند»


تعدادی از مهاجرین افغان که در پاکستان به دلیل نداشتن اسناد اقامت بازداشت و زندانی شده اند
تعدادی از مهاجرین افغان که در پاکستان به دلیل نداشتن اسناد اقامت بازداشت و زندانی شده اند

بر اساس برخی گزارش ها٬ مهاجرین زندانی افغان در زندان های پاکستان در وضعیت دشواری صحی به سر می برند.

منیزه کاکر، وکیل مدافع زندانیا افغان در شهر کراچی پاکستان و قنسولگری افغانستان تحت کنترل حکومت طالبان در این شهر می‌گویند، زندانیان افغان در زندان‌های این شهر به خدمات صحی دسترسی ندارند.

منیزه کاکر روز شنبه به رادیوآزادی گفت، بیشتر این افراد کسانی هستند که برای درمان و به گونۀ غیرقانونی به پاکستان آمده اند و از سوی پولیس پاکستان بازداشت شده اند.

به گفتۀ وی، درمیان این زندانیان بیماران هم وجود دارند که به بیماری‌های سرطان، قلب و گرده مصاب هستند.

بانو کاکر می‌گوید، به تازگی با یک مادر افغان ملاقات کرده که به شدت بیمار بوده است:

"دیروز من با یک زندانی زنانه ملاقات کردم، مهاجر بود، پروندۀ پناهندگی به کشور جرمنی را داشت، طفل اش قبل از وقت در ایران پیدا شده بود، حالا این کودک بسیار خورد است، هفت ماهه هست، اما بیماری گرده دارد، مادرش می‌گوید که در زندان خدمات صحی وجود ندارد و کودکش بسیار به تکلیف بود، به همین گونه در این زندان، زندانیانی هم وجود دارند که برای درمان‌ به پاکستان آمده اند، در میان‌شان بیماران عصبی، سرطان، قلب و گرده هم وجود دارد."

برخی از زنان و کودکانی زندانی در زندان مرکزی شهر کراچی پاکستان
برخی از زنان و کودکانی زندانی در زندان مرکزی شهر کراچی پاکستان

منیزه کاکر می‌گوید، از ماه اکتوبر سال ۲۰۲۲ به این طرف پنج تن از این بیماران در زندان جان باخته اند، اما وی در بارۀ شمار دقیق افغانان بیمار در زندان‌های کراچی جزئیات نداد.

به گفتۀ بانو کاکر، در حال حاضر حدود ۹۰۰ پناهجوی افغان در زندان‌های شهر کراچی زندانی هستند.

سید عبدالجبار تخاری، سرپرست قنسولگری افغانستان در کنترل حکومت طالبان در شهر کراچی هم به رادیوآزادی تایید کرد که برای بیماران در زندان امکانات صحی وجود ندارد.:

"کسانی که اینجا زندانی هستند، در بین‌شان بیماران هم موجود است، بیماران شدید و بیمارانی که کمتر درد دارند، آنان برای ما می‌‎گویند که آنها را درمان می‌کنند و زمانی که نیاز باشد به شفاخانه‌ها انتقال می‌دهند، اما من فکر می‌کنم که درست درمان نمی‌شوند."

به گفتۀ وی، این بیماران که بیشترشان به دلیل نداشتن اسناد قانونی اقامت در پاکستان بازداشت شده اند، باید به اساس اعلان جدید آزاد شده و دوباره به افغانستان فرستاده شوند.

حکومت موقت پاکستان به بیش از ۱.۷ میلیون افغان که گفته میشود اسناد قانونی اقامت پاکستان را ندارند تا اخیر ماه اکتوبر وقت داده که این کشور را ترک کنند.

منیزه کاکر، وکیل مدافع زندانیان افغان درشهر کراچی پاکستان می‌گوید، برخی از افغان‌های زندانی که بیمار اند، گفته اند که به دلیل نبود امکانات صحی در زندان و این که فیصله در موردشان زمانگیر شده، حاضر هستند که دوباره به افغانستان بر گردند تا راه دیگری را برای درمان شان جستجو کنند.

XS
SM
MD
LG