لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۰۳

پناهجویان افغان در پاکستان و ایران از ادامه اذیت و موارد شکنجه شکایت دارند


تعدادی از خانواده های مهاجر افغان در پاکستان
تعدادی از خانواده های مهاجر افغان در پاکستان

به ادامۀ بازداشت‌ها و آزار و اذیت‌افغان‌ها در ایران و پاکستان، برخی پناهجویان افغان در این کشورها شکایت میکنند که هنوز هم در وضعیت بدی قرار دارند.

برخی از آنان در پاکستان که اخیراً مالکان خانه‌هایشان به دستور حکومت این کشور به آنان گفتند که خانه‌هایشان را ترک کنند، می‌گویند، در نگرانی کامل بسر می‌برند.

زرمینه یکی از این پناهجویان افغان در اسلام‌آباد به رادیو آزادی گفت :

"مالک خانه برای ما گفته است که هرچه زودتر خانه را تخلیه کنید، تمام کالاها را جمع کرده ایم و در این وقت دیگر خانه پیدا نمی‌شود، حیران هستیم که به کجا برویم."

شماری از افغان‌های دیگر هم شکایت مشابهی دارند و می‌گویند، از سوی مالکان خانه‌هایشان برایشان کمتر از یک ماه مهلت داده شده است تا خانه را تخلیه کنند.

نامه رسمی که به مالکین خانه ها فرستاده شده است تا مهاجرین افغان را ملکیت های خود در برخی از محلات اسلام آباد بیرون کنند
نامه رسمی که به مالکین خانه ها فرستاده شده است تا مهاجرین افغان را ملکیت های خود در برخی از محلات اسلام آباد بیرون کنند

در همین حال منیزه کاکر، وکیل مدافع زندانیان افغان در شهر کراچی پاکستان روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر حدود ۸۰۰ افغان در زندان‌های کراچی زندانی هستند.

"از نهم سپتامبر به این طرف بیش از یک هزار افغان بازداشت شده است، در حال حاضر هم حدود ۸۰۰ پناهجوی افغان به شمول کودکان در زندان‌های مختلف پاکستان زندانی هستند. در میان کسانی که بازداشت شده اند، هشتاد درصدشان کارت داشتند."

بانو کاکر در صفحۀ ایکس خود هم نوشته است که زلزله جان هزاران تن را در افغانستان گرفت و حکومت پاکستان بجای کمک و همکاری، پناهجویان افغان را به شمول زنان و کودکان بازداشت کرده و آزار و اذیت می‌کند.

او نوشته است که حکومت پاکستان باید این گونه بازداشت‌ها راتوقف دهد.

اما ظاهراً آزار و اذیت افغان‌ها تنها به پاکستان محدود نمی‌شود و در ایران نیز شماری از افغانان از برخورد ایرانی‌ها با خودشان شکایت دارند.

سید وهاب، یکی از آنان به رادیو آزادی گفت:

"شخصاً خودم دانشجو استم، وقتی من می‌روم آنجا، طرز برخورد از متعلم و محصل شروع تا به بیرون از سوی راننده متفاوت از دیگران است، من در کوچه شاهد بودم که آنها در کوچه‌ها منتظر همین بودند، تا یک افغان بیاید و با او برخورد خشونت‌آمیز کنند."

این درحالیست که اخیراً ویدیوهای منسوب به برخورد نامناسب برخی مردم ایران با افغان‌ها در شهر اقبالیه این کشور به نشر رسیده است.

پناهجویان افغان در ایران همواره از رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی و حتی مردم ایران شکایت دارند
پناهجویان افغان در ایران همواره از رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی و حتی مردم ایران شکایت دارند

در این ویدیوها که رادیو آزادی صحت آن را تأیید کرده نمی‌تواند، دیده می‌شود که ظاهراً ایرانی‌ها به سوی خانه‌های افغان‌ها سنگ پرتاب کرده و آنان را با انواع مختلف برخوردشان مورد آزار و اذیت قرار داده اند.

پولیس ایران قبلا گفته بود که ۱۹ تن را به اتهام حمله برخانه یک پناهجوی افغان در این شهر بازداشت کرده است.

نگرانی‌ها از آزار و اذیت افغان‌ها در ایران و پاکستان در حالی مطرح می‌شود که بیشتر افغان‌ها به دلیل تهدیدات امنیتی و بحران بیکاری در افغانستان این کشور را به قصد ایران و پاکستان ترک کرده اند.

پیش از این دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) و سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) روز شنبه در یک اعلامیۀ مشترک از پاکستان و دیگر کشورهای میزبان مهاجرین و پناهجویان افغانستان خواسته اند تا به حمایت از افغان‌های آسیب‌پذیر ادامه دهند، چون به گفتۀ این سازمان‌ها، آنان پس از بازگشت به افغانستان با تهدید احتمالی روبه‌رو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG