لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۱۴

باریدن باران در هرات و مشکلات زلزله زده ها؛ « زنده گی در زیر خیمه ها برای ما دشوار است»


خیمه های زلزله زده ها در ولایت هرات
خیمه های زلزله زده ها در ولایت هرات

از زلزلۀ مرگبار غرب افغانستان که مرکز آن ولایت هرات بود، حدود یک ماه و ده روز می‌گذرد، اما هنوز هم شماری از زلزله‌زد‌گان با دشواری شب و روزشان را در زیر خیمه‌ها می‌گذرانند.

آنان درحالی شب و روزشان را در زیر خیمه می‌گذرانند که هوا در حال سرد شدن است و از چند روز به این طرف در این ولایت بارش باران هم آغاز شده است.

بصیر احمد، باشندۀ قریه نائب رفیع ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات یکی از زلزله‌زدگانی است که خانه‌اش به گونۀ کامل تخریب شده و جای دیگری برای زند‌گی کردن ندارد.

او که در این روزها و شب‌ها تنها سرپناه‌اش یک خیمه است، به رادیو آزادی می‌گوید:

"از این پس داخل خیمه زند‌گی کردن بسیار مشکل است، دو روز است که باران هم می‌بارد و مردم بلکل اذیت می‌شوند، خودم همچنین. ما همه خورد و بزرگ با یک پتلون و بلوز در زیر خیمه زندگی می‌کنیم، این خیلی دشوار است."

غلام علی، دیگر باشندۀ قریۀ نائب رفیع می‌گوید، با آغاز ریزش باران، زندگی در زیر خیمه دیگر هم مشکل شده است:

"شب هم اینجا باران بود، وضعیت بیخی دشوار است، هوا سرد است و زندگی بیخی دشوار شده است. تقریباً ده روز شده هیچ کمکی صورت نگرفته است."

کودکان در یکی از مناطق زلزله زده در ولایت هرات
کودکان در یکی از مناطق زلزله زده در ولایت هرات

غلام علی می‌گوید که خواست آنان از حکومت طالبان و نهادهای امدادرسان این است که پیش از هر چیزی برای آنان سرپناه فراهم کنند.

تلاش کردیم در مورد این مشکلات زلزله‌زدگان از مسئولان محلی حکومت طالبان در هرات بپرسیم، اما احمد الله متقی، رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در هرات و سخنگوی کمیسیون توزیع کمک‌ها به زلزله‌زدگان هرات تا زمان نشر این گزارش، به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد.

اما او پیش از این گفته بود که کمک‌های لازم به زلزله‌زد‌گان صورت گرفته است.

تعدادی از باشنده گان یک منطقه زلزله زده در ولایت که در انتظار کمک های بشری و سرپناه اند
تعدادی از باشنده گان یک منطقه زلزله زده در ولایت که در انتظار کمک های بشری و سرپناه اند

قدوس خطیبی، فعال اجتماعی و از کسانی که به زلزله‌زد‌گان هرات کمک می‌کند و از نزدیک وضعیت را نظارت می‌کند، می‌گوید که روند ساخت خانه در ولسوالی زنده‌جان که خانه‌های باشندگان این ولسوالی بیشتر از جاهای دیگر تخریب شده بود، آغاز شده است:

"خانه‌های که قرار بود ادارۀ محلی هرات برای مردم زلزله دیده‌ای که خانه‌هایشان کاملاً ویران شده، کارهای صورت گرفته، ما شاهد آن هستیم که دارند کم کم درست می‌کنند، اما این خانه‌ها هنوز به دسترس مردم قرار نگرفته و کسانی که بازمانده اند متاسفانه وضعیت خوبی ندارند و در منطقه‌های خود هستند."

این درحالیست که دفتر هماهنگی امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) روز پنج‌شنبه در طرح بازنگری خود در مورد کمک به زلزله‌زد‌گان گفته است که برای کمک به ۲۷۵ هزار زلزله‌زده هرات به ۱۷۳ میلیون دالر ضرورت دارد.

زلزله‌های پی هم در هرات به ویژۀ زلزلۀ مرگبار نخست با قدرت ۶.۳ ریشتری در هفتم اکتوبر در این ولایت تلفات جانی زیادی بجا گذاشت و هزاران خانه را ویران کرد.

اوچا گفته است که در این زلزله‌ها حدود ۱۵۰۰ نفر کشته و بیش از۲۰۰۰ نفر زخمی شده و در کنار آن بیش از ۴۸ هزار خانه خساره دیده که از این میان بیش از ۱۰ هزار خانه به گونۀ کامل ویران شده است.

XS
SM
MD
LG