لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۰۳

پاکستان بار دیگر دروازهٔ تورخم را به روی کانتینر های تجارتی افغانستان مسدود کرد


تصویر آرشیف: کانتینر های اموال تجارتی افغانستان که از بندر کراچی وارد افغانستان میشوند
تصویر آرشیف: کانتینر های اموال تجارتی افغانستان که از بندر کراچی وارد افغانستان میشوند

حکومت موقت پاکستان پس از آن که روز جمعۀ گذشته بخاطر رهایی کانتینرهای تجار افغان از بندر کراچی توافق کرد، اما حالا در یک اقدام تازه دروازۀ تورخم را به گونۀ مشروط بروی وسایط باربری مسدود کرد.

خان جان الکوزی، یکی از مسئولان اتاق مشترک تجارت و سرمایه گذاری افغانستان و پاکستان روز سه‌شنبه به رادیوآزادی گفت که پاکستان به رانندگان موترهای باربری شرط گذاشته است که بدون داشتن ویزه از دروازۀ تورخم رفت و آمد کرده نمی‌توانند.

به گفتۀ او، پیش از این رانندگان بدون ویزه از این راه رفت و آمد می‌کردند.

الکوزی از حکومت موقت پاکستان انتقاد کرد که خلاف توافقنامه‌های قبلی بجای این که دست کم سه ماه قبل باید طرف افغانستان را از موضوع آگاه بسازد، به گونۀ خودسرانه برخی اصول را در بخش تجارت عملی می‌کند:

"اصول بین‌المللی این است که آنان باید قبل از قبل با حکومت افغانستان (حکومت طالبان) گفتگو می‌کردند، بخاطری که در قراردادها نوشته شده است که کسانی که میتودهای جدید را ارائه می‌کند، سه ماه قبل یک اعلامیه بدهد، امروز صبح آنان گفتند که تنها به موترهای میوه و سبزیجات بدون ویزه اجازه می‌دهند، برای دیگر وسایط اجازه نمی‌دهیم، کمیساری طالبان هم برایشان گفته است که برای دیگران اجازه نمی‌دهد، بالای ما مالیه می‌آید، برای بازرگانان ما زیان می‌رسد، آنها هم دروازه را بسته کردند."

خان جان الکوزی
خان جان الکوزی

حکومت موقت پاکستان این شرط را هفتۀ گذشته برای رانندگان وسایط باربری ارائه کرده و گفته بود که پس از ۲۱ نوامبر این فیصله را عملی می‌کند.

برخی رانندگان هم این فیصلۀ حکومت پاکستان را غیرمنصفانه می‌دانند و می‌گویند که گرفتن ویزه به رانندگان مشکل است و انتقال اموال بازرگانی به دو طرف هم با مشکل روبه‌رو می‌شود.

وطن‌گل، یکی از این رانندگان که از دروازۀ تورخم رفت و آمد می‌کند، به رادیو آزادی گفت:

"این که پاسپورت می‌خواهد، ویزه می‌خواهد، این مشکل بزرگ را ایجاد می‌کند، اول برای افغان‌ها پاسپورت داده نمی‌شود، باز که پاسپورت داده شود باز ویزه گرفتن مشکل دارد، یک بار که رفت و آمد کند ویزه‌اش ختم می‌شود حالا آنان رانندگی کنند یا هر وقت پاسپورت بگیرند و ویزه بزنند."

او از حکومت پاکستان می‌خواهد که مطابق به سیستم قبلی به موترهای باربری اجازۀ رفت و آمد بدهد.

تلا ش کردیم در مورد مسدود شدن دروازۀ تورخم به روی موترهای باربری نظر حکومت طالبان را داشته باشیم، اما سخنگویان طالبان تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های ما پاسخ ندادند.

اما قبل از ظهر روز سه‌شنبه دفتر مطبوعاتی والی حکومت طالبان در ننگرهار با نشر اعلامیه‌ای از قول مولوی عصمت‌الله یعقوب، کمیسار طالبان برای تورخم نوشت که مقام‌های پاکستانی این دروازه را امروز زمانی به گونۀ مشروط مسدود کردند که از رانندگان درخواست ویزه و پاسپورت داشتند.

کمیسار طالبان افزوده است که آنان نیز اقدام مشابه کرده و به رانندگان پاکستانی که پاسپورت و ویزه ندارند، اجازه نمی‌دهند.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان در دیدار با جلیل عباس جیلانی وزیر امور خارجه حکومت موقت پاکستان
نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان در دیدار با جلیل عباس جیلانی وزیر امور خارجه حکومت موقت پاکستان

دروازۀ تورخم درحالی بروی وسایط باربری بسته شده که یک هیئت به رهبری نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان هفتۀ گذشته برای حل مشکلات تجارتی به اسلام آباد سفر کرد.

خان جان الکوزی، یک مسئول اتاق مشترک تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و پاکستان به رادیو آزادی گفته بود که پس از سفر این هیئت، برای بیش از۳۰۰۰ کانتینر اموال تاجران افغان که در لیست ممنوعه قرار نداشتند، اجازۀ انتقال داده شده است.

در همین حال روز گذشته معترضان در چمن پاکستان نیز یک راه مهم سپین بولدک – چمن را بروی هرگونه رفت‌وآمد ترانزیت بستند.

معترضین گفتند که این دروازه را در سی و یکمین روز اعتراض‌شان و پس از آن بستند که حکومت موقت پاکستان به خواست‌شان مبنی به عبور و مرور از طریق گذرگاه چمن - سپین بولدک بدون شرط داشتن ویزه و پاسپورت پاسخ رد رد.

XS
SM
MD
LG