لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۵۶

سازمان ملل متحد بار دیگر از پاکستان خواست روند اخراج افغان ها را متوقف کند


تعدادی از خانواده های افغان که از پاکستان اخراج شده اند
تعدادی از خانواده های افغان که از پاکستان اخراج شده اند

در آستانه فصل زمستان و نگرانی ها از آغاز سرما در افغانستان، کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان باردیگر از حکومت پاکستان خواسته که اخراج صدها هزار افغان فاقد اسناد را از آن کشور متوقف سازد.

مقام های پاکستانی گفته اند که تعداد مهاجرین افغان در این کشور به چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن می رسد که از جمله یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن آنها فاقد اسناد هستند.

مهاجرین افغان در حالی از پاکستان اخراج می شوند که موج سرد زمستان آغاز شده و میزان فقر و تنگدستی در افغانستان نیز افزایش یافته است.

کارولین گلوک، سخنگوی کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان ناوقت روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که از مقامات پاکستانی خواسته اند تا جلوی اخراج افغان ها را بگیرند:

"پاکستان در ماه اکتبر اعلام کرد که خارجی هایی فاقد اسناد را که اکثر آنها افغان هستند اخراج می کند و منجر به آن شد که تعدادی زیادی از افغان ها از پاکستان به افغانستان بروند، از ماه اکتبر تا اکنون این تعداد به ۳۵۰ هزار تن رسیده است. همکاران ما در پاکستان، از مقامات خواسته اند که این برنامه را به تعویق بیندازند. آنها گفته اند که احتمال دارد یک فاجعه در افغانستان رخ دهد. به خصوص حالا که حرارت هوا به شدت، شب ها سرد می شود."

پولیس پاکستان به عملیات بازداشت و اخراج مهاجرین افغان شدت بخشیده است
پولیس پاکستان به عملیات بازداشت و اخراج مهاجرین افغان شدت بخشیده است

شماری از نهادهای بین المللی گفته اند که در ۲۵ روز گذشته بیش از ۴۰۰ هزار افغان از طریق بنادر تورخم و سپین بولدک از پاکستان به افغانستان اخراج شده اند.

یحیی شریف باشندۀ ولایت فراه می گوید، با وجود آنکه پاکستان ده ها سال از درک پناهجویان افغان کمک های مالی و اقتصادی بین المللی را دریافت کرده، اینک آنها را اخراج می کند:

"حالا که تجارت بالای افغان ها متوقف شده و دیگر برای پاکستان سودی ندارد، افغان ها را به زور به افغانستان اخراج می کند. این یک وحشت و ظلم بزرگ است. ملاهای پاکستان هم از این طرح حکومت استقبال کردند، اما یک ملا واقعی و مسلمان، هرگز از چنین تصمیمی حمایت نمی کند." "

حقمل باشندۀ اصلی ولسوالی زازی آریوب ولایت پکتیا هم در مورد نظر خود را بیان کرد:

"این تصمیم پاکستان غیرقابل قبول و یک حرکت ظالمانه است. بر اساس قانون، پاکستان حق ندارد که افغان ها را از خیبر پختونخوا، یا از بلوچستان اخراج کند. این سرزمین و قلمرو خود افغان هاست. ولی متأسفانه که پاکستان از موقف و ناتوانی حکومت های ضعیف افغانستان سوء استفاده می کند".

تعدادی از مهاجرین افغان که ازپاکستان اخراج شده اند
تعدادی از مهاجرین افغان که ازپاکستان اخراج شده اند

علاوه بر کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، شماری از سازمان ها و نهادهای بین المللی دیگر نیز از پاکستان خواسته اند تا اخراج افغان ها را متوقف کند، اما اسلام آباد، این درخواست ها را نپذیرفته است.

جان محمد اچکزی، وزیر اطلاعات، ایالت بلوچستان گفته که تا پایان ماه جنوری، یک میلیون اتباع خارجی که به گفتۀ او به طور غیرقانونی در پاکستان اقامت دارند، اخراج خواهند شد.

این افغان در حالی از پاکستان بیرون رانده می شوند، که هوا در بسیاری از مناطق افغانستان هوا سرد شده، بحران اقتصادی در افغانستان افزایش یافته و میلیون ها افغان از فقر متاثر هستند.

آرش همایون

مرتبط

XS
SM
MD
LG