لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۵۴

طالبان به گروهی از دختران دانش آموز اجازهٔ سفر تحصیلی به روسیه را ندادند


تصویر آرشیف: تعدادی از دختران دانش آموز در کابل
تصویر آرشیف: تعدادی از دختران دانش آموز در کابل

شماری از دانشجویان دختر و پسر که تازه بورسیه‌های تحصیلی کشور روسیه را دریافت کرده اند، مدعی اند که حکومت طالبان مانع سفر آنان شده است.

آنان ادعا می‌کنند که حکومت طالبان به آنان گفته است که اجازۀ سفر تحصیلی به روسیه را که یک کشور "کفری" است، نمی‌دهند.

آنان به رادیو آزادی گفتند که وزارت‌های امور خارجه و تحصیلات عالی حکومت طالبان از دو ماه به این سو پاسپورت‌هایشان را قید کرده و به آنان نمی‌دهد.

یک تن از این محصلین که مدعی است وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان پاسپورت‌های آنان را که ویزه هم داشتند با اسنادهایشان از سفارت روسیه تحویل گرفته و گفته که به دانشجویان توزیع می‌کند، اما به گفتۀ او، چنین نشده است.

او که بنا بر حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش در گزارش گرفته شود، به رادیو آزادی گفت:

"ویزه صادر کرد سفارت و پاسپورت‌های ما را وزارت تحصیلات عالی خواستار شد و گفتند که ما توزیع می‌کنیم به محصلین اما پاسپورت ما را دو ماه است که ضبط کرده و پاسپورت و اسناد تحصیلی ما را نمی‌دهند و امروز تصمیم گرفتند و اسناد تحصیلی ما را که ریگلایز شده بود برای ما دادند و پاسپورت‌ها را تا امر ثانی و گفتند که تمام‌تان از پوهنتون‌های روسیه که منفک شدید به شما تسلیم می‌کنیم و دلیلش را که ما می‌خواهیم، می‌گوید به کشور کفری می‌روید از اینجا مسلمان می‌روید در آنجا کمونیست و کافر می‌شوید."

طالبان از ماه دسامبر سال گذشته به این طرف دروازه نهاد های تحصیلات عالی را نیز به روی زنان و دختران در افغانستان بستند.
طالبان از ماه دسامبر سال گذشته به این طرف دروازه نهاد های تحصیلات عالی را نیز به روی زنان و دختران در افغانستان بستند.

حکومت طالبان پیش از این هم مانع سفر برخی از دختران دانشجو به دلیل نداشتن محرم شده بود.

اما ثنا یکی دیگر از کامیابان بورسیۀ کشور روسیه می‌گوید، این بار او و شماری دیگر از دختران به این دلیل از سفر تحصیلی روسیه محروم شدند که به ادعای او، وزارت خارجۀ حکومت طالبان به آنان گفته که برایشان اجازه نمی‌دهد در یک کشور کفری تحصیل کنند.

ثنا به رادیو آزادی گفت:

"چند وقت پیش به ما بورسیه تحصیلی آمده بود وقتی که رفتیم به ما گفتند که شما باید وزارت خارجۀ طالبان بروید انجا که رفتیم اسنادهای ما را دادند، اما پاسپورت‌های ما را ندادند، ما دلیلش را پرسان کردیم که شما چرا پاسپورت‌های ما را نمی‌دهید، این‌ها گفتند که ما شما را اجازه نمی‌دهیم که آنجا بروید آنجا کفار هستند وقتی که شما آنجا بروید شما هم کافر می‌شوید، محرم هم این‌ها چیزی نگفتند صرف همین دلیل را برای ما گفتند."

طالبان قبلا مانع سفر تعدادی از دانشجویان دختر به امارات متحده عربی نیز شده بودند٬ اما عده یی از این دختران توانستند به شهر دوبی برای ادامه تحصیل بروند
طالبان قبلا مانع سفر تعدادی از دانشجویان دختر به امارات متحده عربی نیز شده بودند٬ اما عده یی از این دختران توانستند به شهر دوبی برای ادامه تحصیل بروند

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجۀ حکومت طالبان و ضیا هاشمی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی در مورد این ادعا‌ها و اینکه مانع سفر چند تن از محصلین کامیاب شده به بورسیه‌های کشور روسیه شدند، پاسخ ندادند.

حکومت طالبان پیش از این هم در ماه آگست مانع سفر تحصیلی گروهی از دانشجویان دختر به دلیل نداشتن محرم شرعی به دوبی شده بود. اما بعداً از میان این دختران تنها ۵۵ تن‌شان توانستند که به دوبی برسند.

این درحالیست که حکومت طالبان از ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ به این سو دروازۀ پوهنتون‌ها را به روی دختران بستند و شماری از دانشجویان پسر هم به دلیل آنچه که مشکلات اقتصادی عنوان کردند، ترک تحصیل کرده اند.

برخی از کشورها و پوهنتون‌های مختلف جهان همه ساله بورسیه‌های محدودی را برای جوانان افغان اعلام می‌کنند، اما ظاهراً امسال چنین فرصتی از برخی جوانان افغان گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG