لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۵۲

وزیر داخله ایران: مهاجران افغان فاقد اسناد قانونی باید ایران را ترک کنند


احمد وحیدی وزیر داخله ایران
احمد وحیدی وزیر داخله ایران

احمد وحیدی وزیر داخله ایران بار دیگر می‌گوید، مهاجران افغان مقیم ایران که اسناد قانونی برای زندگی در این کشور ندارند باید به کشور خود بازگردند.

آقای وحیدی افزوده، مهاجران افغانی‌که به طور موقت در ایران به سر می‌برند نیز با بهبود اوضاع به کشور‌شان باید برگردند.

احمد وحیدی این اظهارات را روز سه‌شنبه در پاسخ به سؤال محصلین پوهنتون شهید چمران در مراسم جشن روز محصل در اهواز بیان کرده‌است.

او گفت: "اخیراً یک هیئت از طالبان آمدند و به آن‌ها گفتیم که باید برای مهاجران زمینه برگشت را فراهم‌ کنند و آن‌ها از ما فرصت خواستند. دو دسته مهاجرین افغان این‌جا زندگی می‌کنند. مهاجرانی‌که اسناد قانونی دارند و آن‌هایی که اسناد قانونی ندارند، باید کسانی‌که اسناد قانونی ندارند فرستاده شوند و کسانی‌که اسناد دارند باید تنظیم شوند."

حکومت طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته، اما در بیانیه‌ای مفصل از پاکستان و ایران خواسته اند تا با مهاجران افغان به خوبی رفتار کنند.

پیش از این نیز مقام‌های ایرانی در مورد اخراج پناهجویان افغانی بدون اسناد قانونی اظهاراتی داشته اند.

این در حالی‌ است که اخیراً درگیری بین اتباع ایرانی و پناهجویان افغان در شهر یزد رخ داده و گفته می‌شود که یک شهروند ایرانی توسط یک افغان کشته شده‌است.

اما احمد وحیدی وزیر داخله ایران هر چند جزئیات بیشتر نداد، اما گفت که دشمن به دنبال درگیری بین ایرانی‌ها و افغان‌ها است که به گفته او برای آن‌ها قابل قبول نیست.

عبدالله یک پناهجوی افغان در ایران، در مورد این قضیه که باعث خشونت در این کشور شده است می‌گوید: "اگرچه هنوز هویت این فرد معلوم نیست افغانی است یا نه، اما جرم یک عملی شخصی است و سزای آن را نباید همه پناهجویان بکشد. مردم ایران با ما فرهنگ و زبان مشترک دارند و باید شرایط را درک کنند و باید جلو کسانی‌که نفاق می‌‌اندازند، گرفته شود."

برخی از پناهجویان افغان در ایران نیز می‌گویند که با مشکلات زیادی روبه‌رو اند، اما با این حال نمی‌توانند به کشور خود بازگردند، زیرا به گفته آن‌ها در صورت بازگشت به افغانستان مورد تهدید قرار خواهند گرفت.

یک نظامی جمهوری مخلوع افغانستان که پس از حاکمیت دوباره طالبان به ایران مهاجرت کرده و به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود به رادیو آزادی می‌گوید: "قرار بود برای تعداد از افراد، کارت بانکی و سیم‌کارت بین افغان‌ها توزیع شود، اما پس از آمدن مقامات طالبان به ایران، این روند متوقف شد و ما این کارت‌ها را دریافت نکردیم و با مشکلات زیادی مواجه هستیم. هر روز صد‌ها مهاجر افغان به افغانستان فرستاده می‌شود، از دولت ایران تقاضا داریم تا زمانی‌که سرنوشت افغانستان مشخص نشده است، بگذارند این‌جا زندگی کنیم، اگر ما را به افغانستان برگردانند، ما منتظر مرگ و مرگ در انتظار ما خواهد بود."

احمد وحیدی وزیر داخله ایران در حالی بار دیگر بر برگشت مهاجران افغان به کشور‌شان تأکید می‌کند که شورای امنیت ملی ایران به تازگی سفر، اقامت و تجارت مهاجران افغان به ۱۶ ولایت این کشور را ممنوع کرده‌ است.

حمزه سلیمانی، مدیر عمومی امور اتباع و پناهندگان خارجی ولایت کرمانشاه، دو روز پیش به خبرگزاری ایسنا ایران این موضوع را بیان کرده بود.

این در حالی‌ است که روزانه هزاران پناهجوی افغان بدون اسناد قانونی اقامت از ایران و پاکستان اخراج و به کشور‌ شان باز گردانده می‌شوند و این روند با واکنش‌های بین‌المللی نیز همراه است.

XS
SM
MD
LG