لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۵۷

سخنگوی وزارت خارجه هند: سفارت افغانستان فعال است٬ بیرق را ببینید که از کی نماینده گی می کند


بیرق سه رنگ افغانستان در محوطه سفارت افغانستان در دهلی نو
بیرق سه رنگ افغانستان در محوطه سفارت افغانستان در دهلی نو

وزارت خارجه هند می‌گوید، سفارت افغانستان در دهلی نو و قونسلگری‌های آن در ممبی و حیدرآباد فعال اند.

اریندام باگچی سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه در نشست خبری هفته‌وارش به پاسخ یک پرسش این موضوع را تأیید کرد که این نماینده‌گی‌های افغانستان برای ارائه خدمات قونسلی برای افغان‌های مقیم هند فعالیت دارند:

"شما می‌توانید بیرق را ببینید که آنان از کی نماینده‌گی می‌کنند و در مورد شناخت ادارات موقف ما تغییر نکرده، به نظر من دیپلوماتان افغان برای افغانانی‌که این‌جا بودوباش دارند خدمات ارائه می‌کنند."

ذکیه وردک جنرال قونسل افغانستان در ممبی نیز به رادیو آزادی تأیید کرد که سفارت و قونسلگری‌های افغانستان در هند به هدف ارائه خدمات قونسلی برای افغانانی‌که در این کشور هستند، فعال اند.

اما او از ارائه جزئیات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

ساختمان سفارت افغانستان در دهلی نو
ساختمان سفارت افغانستان در دهلی نو

این درحالی‌ست که سفارت افغانستان در دهلی نو به تاریخ ۳ قوس با نشر اعلامیه‌ای از بسته شدن کامل این سفارت به دلیل آن‌چه فشارهای حکومت هند و نبود حمایت‌های دیپلوماتیک خواند، سخن گفته بود.

اما یک هفته بعد از آن شیر محمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه حکومت طالبان در گفتگو با تلویزیون ملی تحت کنترول‌شان از در ارتباط بودن قونسلگری‌های ممبی و حیدرآباد با آنان یاد کرده گفته بود در روزهای آینده سفارت افغانستان در دهلی نو هم بازگشایی می‌شود.

اما در ۱۰ ماه قوس سید محمد ابراهیم‌خیل و ذکیه وردک به درخواست حکومت هند، به‌عنوان جنرال قونسل مسئولیت قونسلگری‌های حیدرآباد و ممبی را به عهده گرفتند.

هند هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است و از آنان خواسته که حکومت همه شمول تشکیل دهند و از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری برای فعالیت‌های تروریستی استفاده نشود.

شکریه بارکزی سفیر پیشین افغانستان در ناروی
شکریه بارکزی سفیر پیشین افغانستان در ناروی

شماری از دیپلوماتان پیشین افغان می‌گویند هرچند هند حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته، اما باز هم تعامل آنان برای ارائه خدمات قونسلی امکان دارد.

شکریه بارکزی سفیر پیشین افغانستان در ناروی به رادیو آزادی گفت:

"هند تا کنون حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته، اعلام کرده که تصمیم‌اش را هم ندارند، عرضه خدمات قونسلی، چگونگی نوع تعامل هند با طالبان به مراتب متفاوت‌تر است نسبت به رسمیت شناختن طالبان."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در این مورد به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد، اما پیش از این گزارش‌های نشر شده بود که حکومت طالبان در تلاش است تا حکومت هند دیپلوماتان آن را قبول کند.

طالبان در شماری از کشورها دیپلوماتان خود را معرفی کرده‌اند و با شماری از سفارتخانه‌ها بخاطر پیشبرد امور قونسلی با کارمندان سابق تعامل کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG