لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۰۲

نخستین انفجار سال نو درکابل؛ دشت برچی بار دیگر صحنهٔ خشونت بود


منطقه دشت برچی در کابل٬ جای که در این اواخر چندین انفجار صورت گرفته است
منطقه دشت برچی در کابل٬ جای که در این اواخر چندین انفجار صورت گرفته است

در نخستین انفجار در سال ۲۰۲۴ در افغانستان، از کشته شدن دستکم ۲ غیرنظامی و زخم برداشتن ۱۴ تن دیگر به روز شنبه در منطقه عمدتاً شیعه نشین دشت برچی در غرب کابل گزارش شده است.

خالد زدران، سخنگوی قوماندانی امنیه حکومت طالبان در کابل ناوقت روز شنبه ۱۶ ماه جدی در بیانیه ی گفت که در این انفجار یک بس نوع کاستر هدف قرار گرفته است.

به گفته او تحقیقات در مورد چگونگی این رویداد آغاز شده است.

کسی یا گروهی تا تهیه ی این گزارش مسئولیت این انفجار را نپذیرفته است.

اما شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش در گذشته مسئولیت حملات بر مکاتب، شفاخانه ها و مساجد در غرب کابل را پذیرفته است.

در انفجار ماه نومبر پارسال در منطقه دشت برچی که این گروه مسئولیتش را پذیرفت، دستکم هفت تن جان باختند.

شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان در ۱۵ آگست ۲۰۲۱ ، رقیب عمده طالبان پنداشته می شود و در ولایت های شمال افغانستان نیز حملاتی را انجام داده است.

تصویر آرشیف: بیرق گروه داعش
تصویر آرشیف: بیرق گروه داعش

داعش در ماه مارچ سال ۲۰۲۳مسئولیت قتل محمد داوود مزمل، والی پیشین حکومت طالبان در ولایت بلخ را پذیرفته بود. او در بمبگذاری انتحاری در دفتر کارش کشته شد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس ، محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان هفته گذشته در نشست خبری در کابل از کاهش۹۰ درصدی حملات شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، هرچند پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان، از میزان ناامنی ها به گونه چشمگیر کاسته شده است، گروه های مسلح به ویژه شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی هنوز تهدید استند.

حکومت طالبان گفته است که داعش را سرکوب کرده است و اجازه نمی دهد گروه های تروریستی تهدیدی را از خاک افغانستان متوجه کشور های دیگر سازند.

این در حالی است که استخبارات ایالات متحده تایید کرده که گروه داعش مستقر در افغانستان در عقب انفجار ها در شهر کرمان بوده است.

دو منبع آگاه به روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفته اند که ردیابی مخابراتی گردآوری شده از سوی ایالات متحده تایید کرده است که شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش دو بمبگذاری را که نزدیک صد تن را کشت، اجرا کرده است.

به گزارش رویترز، اداره استخبارات مرکزی ایالات متحده از تبصره در این مورد خودداری کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در صحبت با رسانه ها این گزارش را رد کرده است.

او افزوده که داعش ظرفیت و مرکزیت در افغانستان ندارد که برای حمله به ایران برنامه ریزی کند.

تصویر از محل رویداد خونین شهر کرمان ایران
تصویر از محل رویداد خونین شهر کرمان ایران

بمبگذاری های روز چهارشنبه سوم جنوری در شهر کرمان در جریان مراسم یادبود از چهارمین سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، مرگبارترین حمله از زمان انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ در آن کشور خوانده شده است .

گروه دولت اسلامی معروف به داعش یک روز پس از این رویداد مسولیتش را پذیرفت و گفت که دو تن از افرادش مواد انفجاری جاسازی شده در بدن شان را منفجر کردند.

این گروه اما نگفته است که شاخه ولایت خراسان اش در افغانستان این کار را انجام داده است.

گروه دولت اسلامی مسئولیت حمله سال ۲۰۲۲ بر یک زیارت شیعیان در ایران را پذیرفته بود که در آن دستکم ۱۵ تن کشته شدند.

این گروه همچنان مسئولیت بمبگذاری هایی سال ۲۰۱۷ را پذیرفته بود که در آن پارلمان و آرامگاه روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هدف قرار گرفتند.

ایران به روز جمعه گفت که یازده فرد منظون به دخیل بودن در بمبگذاری ها در شهر کرمان را دستگیر و واسکت ها و مواد انفجاری را ضبط کرده است.

XS
SM
MD
LG