لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۴۱

 فارن افیرز: اخراج اجباری افغانها از پاکستان نتیجهٔ اختلافات میان طالبان و اسلام آباد است


کاروان لاری های که مهاجرین افغان را از پاکستان به افغانستان منتقل می کند
کاروان لاری های که مهاجرین افغان را از پاکستان به افغانستان منتقل می کند

نشریه فارن افیرز

  • نشریه فارن افیرز به اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان پرداخته است.

نشریه می نویسد که از زمان سپری شدن ضرب الاجل اوایل نوامبر ۲۰۲۳ که برای برگشت پناهجویان غیرقانونی از پاکستان اعلام شده بود، مقام های محلی و پولیس پاکستان سرکوب بی سابقه ای را در برابر مهاجرین افغان آغاز کرده اند.

در ادامه می خوانیم، پولیس پاکستان حتی افغان های را هم مورد آزار،اذیت و بازداشت قرار داده است که مدارک قانونی دارند و ثبت و راجستر دفتر ملل متحد در آن کشور اند.

به نوشته فارن افیرز، در این میان اموال مهاجرین افغان از سوی مقام های ایالتی و پولیس ضبط شده و تخمین زده می شود که بیش از ۴۵۰ هزار افغان که بیشتر شان از ترس جان هایشان به پاکستان پناه آورده بودند دوباره بگو نه جبری به افغانستان برگشت داده شده اند.

رادیوی دولتی پاکستان روز یکشنبه در اعلامیه ای گفت که روند اخراج مهاجرین افغان فاقد اسناد در این کشور ادامه دارد و بیش از ۴۶۰ هزار نفر از ماه نومبر۲۰۲۳ تا هفتم جنوری ۲۰۲۴ از پاکستان اخراج شده اند.

در اعلامیه ادعا شده که این روند به گونه " با عزت و مصئون " ادامه دارد.

اما ده ها مهاجر اخراج شده از پاکستان در هفته های اخیر به رادیو آزادی گفتند که از سوی مقام های پاکستانی مورد بی احترامی و خشونت قرار گرفته اند.

نشریه فارن افیرز در ادامه نوشته که اخراج مهاجرین غیرقانونی افغان از پاکستان ارتباط چندانی با مهاجرت های غیرقانونی ندارد، بلکه به نوشته نشریه منعکس کننده اختلافات فزاینده میان اسلام آباد و حکومت طالبان است.

در ادامه می خوانیم که با برگشت طالبان به قدرت در اگست ۲۰۲۱، پاکستان با موجی از حملات تحریک طالبان پاکستان مواجه است.

نشریه می افزاید که پاکستان خواهان مبارزه علیه تی تی پی از سوی حکومت طالبان است اما حکومت طالبان از اسلام آباد می خواهد که با تی تی پی وارد مذاکره شود و به خواسته های این گروه توجه کند.

اسلام آباد اتهام وارد کرده که جنگجویان طالبان پاکستانی در افغانستان تحت حاکمیت طالبان پناه گاه های امن دارند و همچنان حکومت طالبان در مبارزه اسلام آباد علیه تی تی پی همکاری نکرده است اما حکومت طالبان در افغانستان این اتهامات را رد کرده و گفته که مسئول برقراری امنیت در پاکستان نیست.

صفحه ورزشی ESPN

  • صفحه انترنتی ورزشی ESPN در مورد بازی های کریکت نوشته که قرار است تیم ملی کریکت افغانستان در آن سهم بگیرد.

به نوشته ESPN تیم ملی کریکت افغانستان در ماه فبروری در برابر سریلانکا و آیرلند به میدان خواهد رفت.

در ادامه می خوانیم که این دو سلسله مسابقات کریکت شامل سه بازی یکروزه یا پنجاه اووره و سه بازی بیست اووره خواهد بود.

XS
SM
MD
LG