لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۲۸

اعمال طالبان زیر ذره بین؛ سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا: طالبان به تعهدات خودعمل نکردند


 جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده امریکا
جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده امریکا

شورای امنیت ملی ایالات متحده امریکا می‌گوید که اگر طالبان می‌خواهند در سطح بین‌المللی جدی گرفته شوند باید به تعهدات خود در زمینۀ رفتار مناسب با زنان و دختران و رعایت قوانین بین‌المللی عمل کنند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده امریکا روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت ایالات متحده شاهد عملی شدن این تعهدات از سوی طالبان نبوده است:

"اگر طالبان می‌خواهند در صحنه بین‌المللی جدی گرفته شوند، باید به وعده‌های خود عمل کنند، وعده‌هایی که متعهد شده بودند که با ایجاد ساختار حکومتی عملی می‌کنند و آن رفتار مناسب با زنان و دختران و رعایت قوانین بین‌المللی بود. ما شاهد عملی کردن این وعده‌ها از سوی آن‌ها نیستیم."

در عین حال، شماری از فعالان حقوق زنان با توجه به بازداشت شماری از زنان و دختران به اتهام "بدحجابی" از سوی حکومت طالبان می‌گویند که وضعیت زنان افغان از نظر محدودیت‌های وضع شده در این کشور بیش از هر زمان دیگری نگران‌کننده است.

دو تن از زنان معترض در کابل که طالبان
دو تن از زنان معترض در کابل که طالبان

سحر ساحل فعال حقوق زنان به رادیو آزادی گفت:

"بازداشت دختران در این چند روز آخر نگران‌کننده است، زنان افغانستان در ۲۰ سال گذشته هم بدحجابی نکرده‌اند، نمی‌کنند و نخواهند کرد، این فقط یک بهانه‌جویی است."

مونسه مبارز یکی دیگر از فعالان حقوق زنان از جامعه جهانی می‌خواهد که در این زمینه به فشارهای خود بر طالبان ادامه دهد:

"اگر جامعه بین‌المللی و سازمان‌های مختلف بین‌المللی فشار را بر طالبان افزایش دهند و طالبان را پاسخگو قرار دهند، جهان از راه‌های مختلف برای فشار بر طالبان استفاده کند، مکانیزم‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند از طریق آن‌ها بر طالبان فشار وارد کنند و در نتیجه افغان‌ها از حقوق و آزادی‌های خود برخوردار شوند."

این درحالی‌ست که طالبان پس از حاکمیت دوباره‌شان بر افغانستان محدودیت‌های زیادی را در زمینه آموزش و کار زنان افغان ایجاد کرده‌است.

با این حال در یک پیام صوتی منسوب به ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان که به تاریخ ۱۸ جنوری منتشر شد، او ادعا کرده که حقوق بشر و زنان از سوی حکومت‌اش رعایت شده‌است.

اما سازمان ملل متحد، شماری دیگر از سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری و بسیاری از کشورهای جهان طالبان را به عدم رعایت حقوق بشر و برخورد تند با زنان متهم کرده‌اند.

دساتیر مرتبط به محدود ساختن حقوق زنان در افغانستان عمدتا از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان صادر و عملی میشود
دساتیر مرتبط به محدود ساختن حقوق زنان در افغانستان عمدتا از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان صادر و عملی میشود

در جدیدترین اقدام برای اعمال محدودیت بر زنان، وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان بسیاری از زنان افغان را در ولایت‌های مختلف افغانستان از جمله شهر کابل پایتخت بازداشت و به اتهام "بدحجابی" روانه زندان کرده‌است.

این اقدام طالبان با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از کشور مواجه شده‌است.

وزارت خارجه امریکا دو روز پیش بازداشت دختران به اتهام "بدحجابی" توسط طالبان را محکوم کرد.

متیو میلر، سخنگوی این وزارت در یک نشست خبری گفت که این کشور طالبان را در قبال این اقدامات پاسخگو قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG