لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۵۳

مسدود ماندن مسیر های تجارتی میان افغانستان و پاکستان؛ آیا امیدی برای باز شدن است؟


دروازه گذرگاه تورخم که از یک هفته به این طرف به روی رفت و آمد لاری های تجارتی مسدود مانده است
دروازه گذرگاه تورخم که از یک هفته به این طرف به روی رفت و آمد لاری های تجارتی مسدود مانده است

یک هفته از مسدود شدن گذرگاه تورخم و بسیاری مسیرهای مهم ترانزیتی دیگر بین افغانستان و پاکستان می گذرد و هنوز هیچ نشانه ای از باز شدن آنها دیده نمی شود.

یک مقام طالبان در تورخم ناوقت شام گذشته به رادیو آزادی گفت که در آیندۀ نزدیک هیچ امیدی به باز شدن این مسیر وجود ندارد.

این مقام مسئول طالبان که به دلیل نداشتن اجازۀ صحبت با رسانه ها از افشای نامش خودداری کرده، همچنین گفت که روز جمعه در سطح پایین بین طرفین گفتگو شد، اما نتیجه ای نداشت.

تا اکنون در این زمینه تنها یک نشست رسمی بین مقامات ارشد دو کشور صورت گرفته که نتیجه ای در قبال نداشته است.

به گفته این مقام طالبان در تورخم، در حال حاضر حدود سه و نیم تا چهار هزار موتر در دو طرف تورخم گیر مانده اند که بیشتر آنها مملو از کالاهای تجاریی هستند، از جمله ۲۵۰ لاری که در جانب افغانستان با پیاز در ازبکستان، بارگیری شده است.

صد ها لاری مملو ا اموال تجارتی در دو طرف مرز متوقف مانده و راننده ها نیز برای بازشدن مسیر لحظه شماری می کنند
صد ها لاری مملو ا اموال تجارتی در دو طرف مرز متوقف مانده و راننده ها نیز برای بازشدن مسیر لحظه شماری می کنند

همزمان خبرنگار بخش پاکستان رادیو آزادی از آنسوی خط دیورند گزارش داده که روز جمعه صدها لاری مملو از کالاهای تجارتی در سرک دره خیبر پارک شده بود و رانندگان آنها از مشکلات شدید و جدی شکایت دارند.

مسئولان اتاقهای تجارت و صنایع خیبر پختونخوا روز پنجشنبه گفته اند که با روسای همۀ اتاقهای تجارت و صنایع پاکستان در اسلام آباد ملاقات کرده و اطمینان داده اند که این مشکل تجار را به حکومت مرکزی پاکستان، خواهند رساند.

در ۱۳ جنوری پاکستان دروازۀ سرحدی تورخم، که یک مسیر مهم ترانزیتی بین افغانستان و پاکستان محسوب می شود را مسدود ساخت، زیرا مقامات پاکستانی از رانندگان لاری های افغانستان ویزه می خواهند. اما رانندگان افغان که براساس یک قرارداد قدیمی، سال ها بدون ویزه به پیشاور سفر می کردند، آمادگی این کار را ندارند.

همچنین بندر سپین بولدک در چمن نیز به روی ترافیک بسته است، اما مسیر غلام خان در خوست محدود شده است.

مقامهای طالبان در بندر غلام خان شب گذشته به رادیو آزادی گفته اند که در جریان روز ۲۵ لاری از جانب افغانستان و ۹۱ لاری هم از جانب پاکستان که رانندگان آنها ویزه نداشتند از این بندر عبور کرده اند، اما به گفته این مقامات، تنها به آن لاری هایی اجازه عبور از این مسیر داده شده که با سبزیجات و میوه های تازه بارگیری شده بودند.

لاری های که اموال تجارتی را به افغانستان و پاکستان انتقال می دهند
لاری های که اموال تجارتی را به افغانستان و پاکستان انتقال می دهند

انور افغان، تاجری از خوست می گوید که صدها لاری بارگیری شده با اموال تجارتی، از جمله کالاهایی برای آسیای میانه، در بندر غلام خان پارک شده اند. او به رادیو آزادی گفت:

"خواست ما از پاکستان اینست که این مسیر را طبق گذشته باز کنند، بعد باید مذاکرات را با کابل انجام دهند. در اینجا به دلیل نبود ویزه و پاسپورت، کالاهای تجارتی تاجکستان، ازبکستان، قزاقستان، روسیه، پاکستان و افغانستان گیر مانده است."

با بسته شدن بنادر تورخم، چمن و سایر راه های اصلی، از یک هفته پیش برای نخستین بار همۀ مسیرهای ترانزیتی بین افغانستان و پاکستان بسته شد.

با این حرکت تجارت بین افغانستان و پاکستان صفر شده است. در حال حاضر همۀ مسیرهای ترانزیتی و سرحدات فقط برای بازگشت افغان هایی استفاده می شود که حکومت پاکستان آنها را از قلمرو خود اخراج می کند.

XS
SM
MD
LG