لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۳۸

مشکلات مهاجرین برگشته به افغانستان؛ «زمستان سرد باعث افزایش نیازمندی ها شده است»


دو تن از زنان نیازمند و یک کودک در کابل
دو تن از زنان نیازمند و یک کودک در کابل

در حالیکه زمستان سخت امسال باعث افزایش نیازهای بشری افغان ها در بسیاری از مناطق افغانستان شده، سازمان ملل متحد بار دیگر در مورد وضعیت میلیون ها افغان ابراز نگرانی کرده است.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید که زمستان سخت امسال باعث افزایش نیازها و رنج تعداد زیادی از مردم افغانستان خواهد شد.

کارولین گلوک، سخنگوی این کمیشنری در افغانستان به رادیو آزادی گفت که اخراج دسته جمعی افغان های فاقد اسناد از کشورهای همسایه به ویژه پاکستان، وضعیت بشری و سایر نیازهای افغان ها را افزایش داده است:

"یو ان اچ سی آر در مورد ماه های آینده نگران است که زمستان سخت مشکلاتی شدیدی که افغان ها قبلاً با آن هم مواجه استند، را دشوارتر خواهد کرد. می بینیم که مردم از عودت کنندگان استقبال و حمایت می کنند، در حالی که این افراد خود با مرگ، یافتن کار منظم و غذای معمولی دست و پنجه نرم می کنند. از آنجایی که نیازهای بشری در افغانستان شدیدتر می شود، نیاز ما به بودجه لازم برای دستیابی به آسیب پذیرترین افراد بیش از هر زمان دیگر افزایش یافته، کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل نیز مانند سایر سازمان ها با کمبود بودجه در افغانستان و جهان مواجه است و ما نگران هستیم که این مشکل روی تداوم فعالیت های ما تأثیر بگذارد."

کاروان لاری های که مهاجرین افغان را از پاکستان به افغانستان منتقل می کنند
کاروان لاری های که مهاجرین افغان را از پاکستان به افغانستان منتقل می کنند

یو. ان. اچ. سی. آر گفته که با وجود کمبود بودجه، با افغان های عودت کننده در تماس است و برنامه های کمک رسانی را برای آسیب دیدگان زلزله های اخیر هرات اجرا می کند.

شماری از عودت کنندگان می گویند که پس از بازگشت به افغانستان، کار پیدا نمی توانند و نمی دانند که وعدۀ بعدی غذا را از کجا و چگونه تهیه کنند.

احسان الله که اخیراً به ولایت قندهار بازگشته، آنقدر ناتوان است که حتی نمی تواند یک ماشین خیاطی بخرد:

"ما در این جا نابلد هستیم، مهارت های مسلکی داریم، اما وسایل لازم کار را نداریم، در آنجا همه چیز داشتیم و خود آماده کرده بودیم، همه چیز در آنجا باقی ماند. حالا که افغانستان آماده ایم، می خواهیم که استخدام شویم. جوانان ما همه بیکار هستند، می خواهیم برای آنها زمینه کار فراهم شود. امیدواریم که حکومت در زمینه اشتغال و کار با عودت کنندگان همکاری کند."

بسیاری از مهاجرین برگشته به افغانستان در زیر خیمه های سرد شب ها و روز های زمستان را سپری می کنند
بسیاری از مهاجرین برگشته به افغانستان در زیر خیمه های سرد شب ها و روز های زمستان را سپری می کنند

از اول نوامبر سال گذشته اخراج دسته جمعی افغان های فاقد اسناد از پاکستان تشدید یافته و مقامات طالبان می گویند که تاکنون بیش از ۸۰۰ هزار افغان از پاکستان اخراج شده اند.

به گفتۀ کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، بسیاری از این افغان ها برای اولین بار به افغانستان می روند و نمی دانند در این زمستان سرد به کجا بروند.

در اوایل ماه گذشته، سازمان بین المللی مهاجرت (آی. او. ام) نیز در مورد وضعیت وخیم بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده بود.

پیش از این سازمان ملل متحد گفته بود که بیش از ۲۹ میلیون تن در افغانستان به کمک های بشری نیاز دارند و بحران اخراج صدها هزار پناهجو از کشورهای همسایه، بر تعداد افراد نیازمند در افغانستان افزوده است.

XS
SM
MD
LG