لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۰۴

ملل متحد: ظرف سه هفته ۷۸ مهاجر افغان به هدف اخراج در پاکستان بازداشت شده اند


جریان بازداشت مهاجران افغان فاقد اسناد در پاکستان - عکس از آرشیف
جریان بازداشت مهاجران افغان فاقد اسناد در پاکستان - عکس از آرشیف

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (یو ان اچ سی آر) می‌گوید که در ادامۀ بازداشت‌های مهاجرین دارای اسناد و فاقد اسناد افغان در پاکستان به هدف اخراج، تنها از اول جنوری تا ۱۸ این ماه ۷۸ مهاجر افغان بازداشت شده اند.

بر اساس گزارش این سازمان که روز دوشنبه منتشر شده است، در سال ۲۰۲۳، ۳۰ هزار و ۶۶۷ مهاجر افغان در پاکستان به هدف اخراج بازداشت شدند که به گفتۀ یو ان اچ سی آر، بیشترین رقم در سال‌های اخیر است.

این سازمان می‌گوید، در پی اعلام حکومت پاکستان مبنی بر اخراج مهاجرین فاقد اسناد، از ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۳ تا ۱۸ جنوری امسال ۵۰۲ هزار و ۱۰۰ مهاجر افغان از این کشور به افغانستان عودت کردند.

جریان برگشت مهاجران افغان از پاکستان به افغانستان
جریان برگشت مهاجران افغان از پاکستان به افغانستان

برخی از این برگشت کنندگان به شمول زنان در مصاحبه با یو ان اچ سی آر، دلایل بازگشت‌شان را ترس از بازداشت، محدودیت گشت و گذار، گزارش‌های از اخاذی و مشکلات تمدید قرار داد خانه عنوان کردند.

یو ان اچ سی آر می‌گوید که روند بازگشت مهاجرین افغان از پاکستان به کشورشان رو به کاهش است و میزان برگشت آنان از بیش از ۱۸ هزار در روز در ماه نوامبر به ۶۰۰ تن در این اواخر کاهش یافته است.

ثریا: در حال حاضر در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کنیم، از بازداشت و بازرسی خبری نرسیده. ممکن است این روند کمتر شده باشد

این در حالی است که شمار از مهاجران افغان در پاکستان می‌گویند، هرچند با مشکلات مانند عدم رسیدگی به پروندهای شان مواجه هستند، اما روند بررسی اسنادشان از سوی پولیس پاکستان نسبت به گذشته کاهش یافته است.

احمد افغان، یکی از مهاجرین افغان در پشاور به رادیو آزادی می‌گوید:
"در بارۀ ویزا و پاسپورت پرسان می‌کنند، اما اگر نداشته باشیم چیزی نمی‌گویند. من از پشاور به اسلام‌آباد می‌رفتم، پولیس من را ایستاد کرد و پرسید از کجا هستی؟ من گفتم از افغانستان دیگر چیزی نگفت و حتی ویزا و پاسپورت را ندید."

ثریا سادات، یکی دیگر از مهاجرین افغان در پاکستان می‌گوید، در گذشته بازرسی خانه‌به‌خانه بسیار زیاد بود، اما اکنون کمتر شده است:
"تقریباً یک ماه قبل ساعت ۹ و نیم شب پولیس به خانۀ ما آمد. اسناد و ویزا را پرسیدند. اما در حال حاضر در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کنیم، از بازداشت و بازرسی خبری نرسیده. ممکن است این روند کمتر شده باشد."

با این وجود این مهاجران از یو ان اچ سی آر و دیگر نهادهای مهاجرتی می‌خواهند روند بررسی پرونده‌های شان را سرعت بخشند.

این در حالی است که حکومت موقت پاکستان از اول ماه نوامبر ۲۰۲۳ روند بازداشت مهاجرین فاقد سند افغان را آغاز کرد که در پی آن تا به حال صدها هزار تن به کشور برگشت کرده اند.

هرچند برخی سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد و کشورها بارها خواستار توقف این روند شدند، اما بر بنیاد گزارش‌ها تاکنون این روند به گونۀ کامل متوقف نشده است.

XS
SM
MD
LG