لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۳ کابل ۱۲:۳۹

افغانهای مهاجر در شهر کرمانشاه ایران از کار کردن منع شدند


 کارگران افغان در ایران که تن به کار های شاقه می دهند اما با آنهم مورد آزار و اذیت قرار میگیرند و جریمه نیز می شوند
کارگران افغان در ایران که تن به کار های شاقه می دهند اما با آنهم مورد آزار و اذیت قرار میگیرند و جریمه نیز می شوند

در ادامه‌ی وضع محدودیت‌های روزافزون بالای مهاجران افغان در ایران، به تازه‌گی یک مقام قضایی ولایت کرمانشاه ایران به کارفرمایان بخش دولتی و خصوصی این ولایت هشدار داده که به مهاجران افغان کار ندهند.

خبرگزاری مهر ایران روز چهارشنبه به نقل از حمیدرضا کریمی، سارنوال کرمانشاه گفته که ایجاد زمینه‌ی شغلی برای مهاجران افغان در این ولایت پیگرد قانونی دارد و استخدام کننده‌گان مجازات خواهند شد.

این مقام ایرانی گفته است که بیش‌تر مهاجران افغان فاقد اسناد قانونی اقامت که در این ولایت مصروف کار بودند، شناسایی و اخراج شده‌اند.

به‌گفته حمید رضا محمدی از آغاز سال روان ۱۳ مرحله عملیات شناسایی، دستگیری و اخراج مهاجران افغان در کرمانشاه صورت گرفته است. او تأکید کرده که از سال‌های دور به دلیل چالش بزرگ بی‌کاری در کرمانشاه ورود و به‌کارگیری اتباع افغان ممنوع شده‌است.

با این حال، شماری از مهاجران افغان که در دو سال اخیر به این کشور رفته اند با نگرانی از وضعیت‌شان می‌گویند، چندین بار از کار اخراج شده و کارفرمایان‌شان نیز از سوی حکومت ایران جریمه شده‌اند.

تعدادی از مهاجرین افغان در ایران که به عنوان کارگر کار می کنند
تعدادی از مهاجرین افغان در ایران که به عنوان کارگر کار می کنند

آنان به رادیو آزادی می‌گویند که حکومت ایران نه‌تنها در کرمانشاه، بلکه در همه ولایات ایران استخدام مهاجران افغان را ممنوع کرده‌است.

یکی از کارمندان امنیتی در جمهوری مخلوع افغانستان که به علت مشکلات امنیتی نخواست از او در گزارش نام ببریم و اکنون در کرمان ایران در یک شرکت ساختمانی کار می‌کند به رادیو آزادی گفت:

"مصروف کار ساختمانی هستیم، از طرف حکومت ایران در کرمان گفته شده که شما بعد از این کار نمی‌توانید باید خود را ثبت و راجستر قانونی کنید. ایران ویزه نمی‌دهد، گرفتن پاسپورت در افغانستان مشکل است، در افغانستان هم تهدید می‌شویم مشکل امنیتی داریم، اگر برویم زمینه کار برای ما مساعد نیست، همین‌جا کار است و زحمت ما است که خرج فامیل را به دست می‌آوریم."

احمد از دیگر مهاجران افغان در کرمان ایران به رادیو آزادی گفت، تا حال چندین بار از کار اخراج شده‌است: "بعد از سقوط افغانستان آمدم ایران، کرمان زندگی می‌کنم، مصروف کارهای ساختمانی هستم، تا حال سه الی چهار بار از کار برکنار شدم، دولت ایران بسیاری از افغان‌ها را از کار برکنار کرده‌است."

یک تن از مهاجران افغان در ایران که او نیز به علت حساسیت موضوع نخواست نام‌اش در گزارش ذکر شود به رادیو آزادی گفت:

"کارمندان اردوگاه و قاضی‌های شان آمدند و ما را از شرکت بیرون کردند و به اردوگاه انتقال دادند، من به خاطر صداقتی که در کار داشتم، با وساطت صاحب کارم به بسیار واسطه و وسیله دوباره رها شدم، آن‌ها صاحب کارم را ۸ میلیون تومان جریمه کردند که شما دیگر نمی‌توانید افغانی را در کار بگیرید."

احمد وحیدی، وزیر امور داخلهٔ ایران
احمد وحیدی، وزیر امور داخلهٔ ایران

مقام‌های ایرانی پیش از این ورود مهاجران افغان به ۱۶ ولایت ایران را ممنوع کرده بودند. وزارت کار این کشور همچنان گفته بود، مهاجران افغان که دارای جواز کار یا کارت کار موقت نیستند، اجازۀ کار در این کشور را ندارند و به کارفرمایان ایرانی هشدار داده بود که در صورت استخدام مهاجران بدون مجوز کار، جریمه خواهند شد.

بر اساس معلومات وزارت داخله ایران، حدود پنج میلیون افغان در سراسر ایران به گونهٔ غیر قانونی زندگی می‌کنند و احمد وحیدی، وزیر امور داخلهٔ ایران نیز پیش از این هشدار داده بود که این تعداد مهاجران را از ایران اخراج خواهند کرد.

پس از حاکمیت دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، صدها هزار افغان به علت‌های مختلف از جمله تهدیدات، فقر و بی‌کاری به کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان مهاجر شدند که اخیراً روند اخراج مهاجران افغان فاقد اسناد از این دو کشور افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG