لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۰۱

روز گار تلخ پناهجویان افغان در ترکیه؛ دهها تن بازداشت شده و صد ها تن در معرض اخراج اند


تصویر آرشیف: مهاجرین به شمول تعدادی از اافغانها که از ترکیه قصد سفر به یونان را دارند
تصویر آرشیف: مهاجرین به شمول تعدادی از اافغانها که از ترکیه قصد سفر به یونان را دارند

رسانه‌های ترکیه به روز یک‌شنبه به نقل از پولیس گزارش داده اند که دو پناهجوی افغان در داخل یک لاری به دلیل کمبود آکسیجن در این کشور جان باختند.

رسانۀ ترکی ممورلر نیت ( Memurlar net) گزارش داده که پولیس ترکیه در نزدیکی منطقۀ کولو در شاهراه تارسوس- غازی آنتپ یک لاری حامل ۵۲ پناهجو را توقف داده است که ۲ تن آنها جان باخته و ۷ تن از پناهجویان در وضعیت وخیم قرار داشتند.

پولیس ترکیه افزوده که این ۷ تن به شفاخانه منتقل شدند و متباقی این پناهجویان بازداشت شدند و بزودی اخراج خواهند شد.

هرچند مشخص نشده که در کنار این ۲ افغان جان باخته، چی تعداد پناهجویان افغان در این لاری پنهان بودند، اما ترکیه محدودیت‌ها بر ورود مهاجران غیرقانونی و همچنان اقامت آنها را در این کشور بیشتر کرده است.

نیرو های پولیس در ترکیه حضور خود را در مسیر های منتهی به شهر های بزرگ تقویت کرده و لاری های بار بری را به هدف یافتن پناهجویان به دفت بررسی می کنند
نیرو های پولیس در ترکیه حضور خود را در مسیر های منتهی به شهر های بزرگ تقویت کرده و لاری های بار بری را به هدف یافتن پناهجویان به دفت بررسی می کنند

بر اساس گزارش‌ها، ۴۰ پناهجوی افغان روز شنبه در جریان بررسی موترهای باربری از سوی پولیس ترکیه در شهر آماسیا بازداشت شدند.

امروز (دوشنبه) نیز رسانۀ تی آر تی ترکیه گزارش داده که ۲۰ پناهجوی غیرقانونی افغان و پاکستانی در شهر ادرینه بازداشت شدند.

این درحالیست که حکومت ترکیه اعلام کرده که عملیات جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی را شدیدتر کرده است و تنها در ۳ ماه گذشته ۵۰ تن را به اتهام قاچاق انسان در شهرهای مختلف ترکیه بازداشت کرده است.

شماری از مهاجران افغان در ترکیه در صحبت با رادیو آزادی می‌گویند که پس از چند سال زندگی در ترکیه، پولیس ترکیه برگۀ اقامت‌شان را گرفته و به آنها مهلت تعیین کرده تا این کشور را ترک کنند.

رامین، یک مهاجر افغان که با همسر و دو فرزندش در شهر سیواس ترکیه زندگی می‌کند، می‌گوید:

"مصاحبه‌های پولیس شروع شده است، از ما خیلی وقت پیش مصاحبه گرفتند، اما حالا ما را می‌گویند که یک ماه فرصت دارید تا این کشور را ترک کنید و یا هم پولیس ما را اخراج می‌کند، شرایط بسیار سخت است، نمی‌دانم چی کار کنیم."

رحیمه، یکی دیگر از مهاجران افغان در ترکیه نیز می‌گوید، به پرونده‌ها مهاجرت آنها رسیدگی نشده است و آنها به خدمات آموزش، صحت و کار دسترسی ندارند:

"ما از طرف دفتر مهاجرت در سال ۲۰۱۹ رد شدیم، اما حالا اکثریت افغان‌ها را برگه ترک خاک دادند. ما به شرایط بد هستیم چی کار کنیم."

تصویر آرشیف: تابوت های اجساد سه تن از افغانهای که در مسیر مهاجرت به ترکیه جان داده و به کابل منتقل شده اند
تصویر آرشیف: تابوت های اجساد سه تن از افغانهای که در مسیر مهاجرت به ترکیه جان داده و به کابل منتقل شده اند

برخی از خانواده‌های مهاجران افغان که می‌خواستند به گونۀ قاچاقی وارد ترکیه شوند و از سوی پولیس این کشور بازداشت شدند، نیز به رادیو آزادی می‌گویند که نگران وضعیت نزدیکان‌شان هستند.

در بارۀ مشکلات این مهاجران افغان در ترکیه از قنسولی افغانستان در شهر انقرۀ ترکیه پرسیدیم، اما تا زمان نشر گزارش پاسخی دریافت نکردیم.

این درحالیست که پس از روی کار آمدن حکومت طالبان، مهاجرت افغان‌ها به کشورهای مختلف از جمله ایران، ترکیه و پاکستان افزایش یافته است.

برخی از این مهاجرین افغان بارها در گفتگو با رادیو آزادی علت مهاجرت‌شان را ناامنی، بیکاری، مشکلات اقتصادی و یا هم آموزش دختران‌شان عنوان کردند.

این درحالیست که این کشورها مهاجران افغان را که اسناد قانونی ندارند، به افغانستان برگشت می‌دهند.

براساس آمار وزارت داخلۀ ترکیه، بیش از ۶۸ هزار و ۵۰۰ مهاجر افغان در سال ۲۰۲۳ در این کشور بازداشت شدند که شماری از آنان به افغانستان بازگشت داده شدند.

XS
SM
MD
LG