لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۱۷

ایران روند اخراج مهاجرین افغان را تشدید کرده و از کرمانشاه صد ها تن اخراج شده اند


شکایت مهاجرین افغان در ایران به دلیل بد رفتاری پولیس و مقامات در آن کشور روی این شعار انعکاس یافته است
شکایت مهاجرین افغان در ایران به دلیل بد رفتاری پولیس و مقامات در آن کشور روی این شعار انعکاس یافته است

به گزارش خبرگزاری ایسنای ایران، مقام‌های ولایت کرمانشاه این کشور بر اجرایی شدن طرح اخراج مهاجران فاقد اسناد در سال جاری خورشیدی در این ولایت تأکید کرده اند.

خبرگزاری دولتی ایسنا روز یک‌شنبه به نقل از حمزه سلیمانی مدیرکل امور مهاجران و اتباع خارجی ولایت کرمانشاه نوشته است که با اجرای طرح شناسایی، دستگیری و اخراج مهاجران غیرقانونی، تمامی مهاجرین فاقد اسناد از این ولایت اخراج خواهند شد.

وی همچنان گفته است که با اجرای این طرح در سال گذشته، شمار زیادی از اتباع افغانستان را اخراج کرده اند.

شماری از مهاجران افغان در ایران می‌گویند که وضعیت مهاجران افغان در تمامی نقاط ایران خیلی نگران کننده و بد است و اجرای این طرح آنان را نگران کرده است.

روند برگشت مهاجرین افغان از ایران
روند برگشت مهاجرین افغان از ایران

یکی از این مهاجران افغان که نخواست نامش در گزارش گرفته شود، به رادیو آزادی گفت:

"پولیس اتباع افغانستانی را کسانی که مدارک دارند یا ندارند جمع‌آوری می‌کند و اگر مدارک‌شان را هم نشان دهند متاسفانه آن را پاره می‌کند. دوستان ما که در اردوگاه استان اسفهان است، برای ما معلومات دادند که در آنجا در حدود سه یا چهار هزار نفر در آن اردوگاه هستند و بدون هیچ نوع امکانات رفاهی حتی آب و غذا برایشان فراهم نیست."

وی همچنان گفت که این روزها افغان‌ها شرایط سختی را در ایران سپری می‌کنند.

یک مهاجر دیگر افغان که او نیز از گرفتن نامش در گزارش خودداری کرد، به رادیو آزادی گفت، نسبت به افغانستان کاروبارش در ایران خوب است، اما اگر به افغانستان برگشتانده شود نمی‌داند که چه سرنوشتی در انتظارش خواهد بود.

او گفت که در ایران هم با آزار و اذیت روبه‌رو است:

"خیلی کسان زیادی باعث آزار و اذیت می‌شوند، کارخانه‌هایی هستند که وقتی افغانی آنجا کار می‌کند نمی‌تواند که در مورد حقوق‌اش جدی صحبت کند و اگر کم هم باشد مجبور است که کار کند. مشکلات خیلی زیاد است، حتی خانه حالا به اتباع خارجی نمی‌دهند."

این درحالیست که اخراج مهاجرین افغان از نقاط مختلف ایران ادامه دارد.

بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان، تنها در شش روز گذشته نزدیک به ۵ هزار مهاجر افغان به گونۀ اجباری یا داوطلبانه از ایران برگشت کرده اند.

به تازگی آماری از شمار مهاجرین افغان در ایران نشر نشده، اما احمد وحیدی، وزیر داخلهٔ ایران حدود ۶ماه پیش اعلام کرده بود که حدود ۵ میلیون مهاجر افغان در ایران به گونۀ غیرقانونی زندگی می‌کنند.

احمد وحیدی، وزیر داخلهٔ ایران
احمد وحیدی، وزیر داخلهٔ ایران

مقام‌های ایرانی گفته اند که کار افغان‌ها در برخی مناطق مجاز نیست و با افرادی که اتباع افغانستان را در این مناطق استخدام کنند، برخورد قانونی صورت خواهد شد.

این درحالیست که سخنگوی شهرداری تهران با اشاره به طرح جمع‌آوری کودکان کارگر و زباله‌گرد افغان، از جمع‌آوری آنها از شهر و بازگرداندن‌شان به افغانستان نیز خبر داده است.

هر چند آمار دقیقی از کودکان کارگر افغان در ایران وجود ندارد، اما گفته می‌شود اکثریت کودکان کارگر در این کشور زیر ۱۵ سال سن دارند.

با وجود نگرانی‌ سازمان‌های بین‌المللی از گسترده بودن بحران بشری در افغانستان، هنوز هم اخراج مهاجرین افغان از کشورهای همسایه ادامه دارد.

بر اساس گزارش تازۀ برنامه جهانی غذا، انتظار می‌رود ۱.۴۶ میلیون افغان دیگر از کشورهای پاکستان و ایران در سال ۲۰۲۴ اخراج شوند.

XS
SM
MD
LG