لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۳۷

اتحادیه اروپا برای یافتن هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی و همراهان وی همکاری می‌کند


ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران

اتحادیه اروپا اعلام کرد به درخواست جمهوری اسلامی برای یافتن هلیکوپتر ابراهیم رئیسی، کمک می‌کند.

یانتس لنارچیچ، کمیشنر مدیریت بحران اتحادیه اروپا، در شبکه اجتماعی ایکس، توئیتر سابق، اعلام کرد که این اتحادیه به درخواست ایران، برنامه واکنش سریع خدمات نقشه‌برداری ماهواره‌ای «کوپرنیک» را فعال کرده است.

«مدیریت اضطراری کوپرنیک» بزرگ‌ترین برنامه منفرد دیدبانی زمین در جهان است که توسط کمیسیون اروپا و با همکاری آژانس فضایی اروپا اجرا می‌شود و بر اساس تصاویر ماهواره‌ای خدمات نقشه‌برداری انجام می‌دهد.

بیرق اتحادیه اروپا
بیرق اتحادیه اروپا

گروه های امداد رسان تلاش های خود را به هدف رسیدن به محل نشست اضطراری و یا هم سقوط هلیکوپتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران تشدید کرده اند.

خبرگزاری های ایران به نقل از منابع امداد رسان گزارش داده اند که امبولانس ها به محل رویداد در آذر باییجان شرقی ایران فرستاده شده اند.

گفته شده است که وضعیت نامناسب هوا و مه و غبار باعث شده است که امداد رسانان و نیروهای نجات نتوانند به محل نزدیک شوند.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام حکومت ایران گزارش داده است که در پی این سانحه هوایی « جان رئیس جمهو و وزیر خارجه وی » در خطر است.

این رویداد، آن طوری که رسانه های ایرانی گزارش داده اند در جنگل‌های ارسباران در نقاط مرکزی آذرباییجان شرقی ایران به وقوع پیوسته است.

دولت ایران تایید کرده است که امیر حسین عبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز یکی از سرنشینان این هلیکوپتر بوده است.

درهمین حال، وزارت امور خارجۀ طالبان در شبکۀ اکس(تویتر سابق) نوشته که گزارش‌های در مورد سرنوشت هلیکوپتر ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه ایران را با بیم و امید دنبال میکند.

این وزارت ابراز امیدواری کرده است که گروه‌های نجات بتوانند مؤفقانه رئیسی و همراهان شان را نجات دهند.

رادیو فردا، بخش ایران رادیو اروپای آزاد رادیو آزادی گزارش داده است که معاون رئیس جمهور همراه با برخی ازاعضای کابینه ایران، تهران را ترک کرده و به تبریز رفته اند.

حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران و تعداد دیگر از افراد در هلیکوپتر حامل رئیس جمهور با وی بودند.
حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران و تعداد دیگر از افراد در هلیکوپتر حامل رئیس جمهور با وی بودند.

تاکنون هیچ یک از اعضای بلند پایه حکومت ایران در مورد سرنوشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران ابراز نظر نکرده اند.

ابراهیم رئیسی با هیئت همراه خود برای افتتاح بند مرزی « قیز قلعه‌سی» رفته بود که هلیکوپتر حامل وی دچار سانحه شد.

در ایالات متحده نیز این رویداد از نزدیک دنبال می شود. یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به رادیو فردا گفته است که آنان گزارش ها در مورد این رویداد را دنبال می کنند.

ابراهیم رئیسی ۶۳ ساله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ میلادی در رقابت با حسن روحانی شکست خورد و در سال ۲۰۲۱میلادی به حیث رئیس جمهور ایران انتخاب شد.

براساس خبرگزاری اسوشیتدپرس، اخبار مربوط به سقوط هلیکوپتر، توجه تازه ای را به رئیس جمهور تندرو ایران جلب کرد، که به دلیل مشارکت در اعدام دسته جمعی زندانیان در سال ۱۹۹۸ میلادی با تحریم های ایالات متحده امریکا و سایر کشورها مواجه شده است.

این گزارش با جزییات تازه، دنبال میشود...

XS
SM
MD
LG