لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۵۱

طالبان برای تامین امنیت گردشگران در بامیان تدابیر تازه به اجرا می‌گذارند


ولایت بامیان
ولایت بامیان

حکومت طالبان هر چند ادعا می کند که امنیت گردشگران را تامین کرده، اما حمله خونین اخیر بر گردشگران در بامیان، نگرانی ها را برانگیخته است.

روز جمعه در یک تیز انداری ۳ گردشگر هسپانوی با ۳ همراه افغان آنها کشته شدند.

در این تیراندازی همچنان ۴سیاح از هسپانیا، ناروی،استرالیا و لاتویا با ۳ افغان دیگر ، زخم برداشتند.

شاخه ولایت خراسان گروه تندرو دولت اسلامی موسوم به داعش دو روز بعد از آن ناوقت یکشنبه در حساب تلگرام خود ادعا کرد که افراد این گروه با تفنگ بر روی سیاحان و همراهان آنان، آتش گشودند.

احمدخان اندر کارشناس مسایل امنیتی می گوید که چنین رویداد ها نگرانی ها در میان گردشگران و مردم را، ایجاد کرده که باعث می شود، صنعت نو ظهور یافته گردشگری در افغانستان، آسیب جدی ببیند:

« من معتقدم این خبر اکنون در سراسر جهان منتشر شده است.من امیدوارم که سفر گردشگران خارجی با مشکل رو به نشود و در گردشگری و سیاحت هم کاهش نیاید. امیدواریم خارجی ها خود را ثبت نام کنند و به هر کجا که می خواهند بروند، سفر خود را به موقع به نهادهای امنیتی اطلاع دهند و از آنها کمک بخواهند تا چنین حوادث رخ ندهد».

گروه داعش مسوولیت حمله به گردشگران خارجی را به عهده گرفت
گروه داعش مسوولیت حمله به گردشگران خارجی را به عهده گرفت

آقای اندر پیشنهاد می کند که حکومت و ادارات امنیتی باید در تأمین امنیت گردشگران سعی و تلاش کنند.

در این حال، وزارت داخله طالبان گفته که ۷ مظنون را در ارتباط با این تیراندازی بازداشت کرده است.

در همین حال، صبور فرزان سیغانی، سخنگوی والی طالبان در بامیان شام به روز دوشنبه ۲۱ می به رادیو آزادی گفت که بعد از این، تدابیر شدیدی برای امنیت سیاحان در این ولایت، اتخاذ می شود.

«اتفاقی که در بامیان افتید، رهبری حکومت، مسوولان امنیتی و محلی در بامیان متاثر است. اما در این کمتر از سه سال بیشتر سیاحان که به بامیان می آمدند و به گردشگری می پرداختند، کدام مکتوب رسمی و کدام درخواست امنیتی از رهبری اداره محلی در بامیان نداشتند. شما در جریان بودید که وضعیت بسیار خوب بود و امنیت کامل برقرار بود که است. بعد از این تمام گردشگران تحت تدابیر امنیتی در بامیان به پیش میروند تا امنیت آنان به صورت عالی گرفته شودکه کدام مشکل امنیتی انشالله پیش نیاید.»

خوزه مانوئل البارس، وزیر امور خارجه اسپانیا تاکید کرد که عاملان حمله روز جمعه باید بدون مجازات نمانند.

او در صفحه ایکس تویتر سابق خود نوشت که دو شهروند اسپانیایی زنده مانده از این حادثه از افغانستان بیرون آورده شده اند و تلاش ها برای انتقال قربانیان ادامه دارد.

اسپانیا تاکید کرده است که کشورش مصمم به مبارزه با تروریزم است و به همکاری خود در ائتلاف ضد داعش، ادامه می دهد.

بند امیر یکی از جاذبه های گردشگری در ولایت بامیان
بند امیر یکی از جاذبه های گردشگری در ولایت بامیان

اکثر کشور های غربی با پخش خبرنامه ها و هشدار ها، از شهروندان خود تقاضا کرده اند که از سفر به افغانستان خودداری کنند.

اسپانیا یکی از آن کشورهایی است که وزارت امور خارجه آن به مردم هشدار داده است که از سفر به افغانستان بپرهیزند، زیرا پس از بازگشت طالبان، اگرچه امنیت بهبود یافته، اما همچنان خطر انفجار ها و آدم ربایی وجود دارد.

بر اساس آمار وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، سال گذشته بیش از ۵۰۰۰ گردشگر خارجی به افغانستان سفر کرده که بیشتر آنها از چین، روسیه، امریکا، جاپان و دیگر کشورهای اروپایی بوده اند.

در سال جاری تاکنون حدود یک هزار گردشگر خارجی از افغانستان دیدن کرده اند، اما هنوز معلوم نیست که حمله اخیر به گردشگران در بامیان تا چه حد بر صنعت سیاحت در افغانستان، تاثیر گذار خواهد بود؟

XS
SM
MD
LG