لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۳۹

ابراز نگرانی یک ادارهٔ همکار سازمان ملل از شیوع برخی بیماری‌های ساری در مناطق سیل‌زدهٔ افغانستان


مناطق سیلاب زده ولایت بغلان
مناطق سیلاب زده ولایت بغلان

یک ادارهٔ ملل متحد از شیوع برخی بیماری‌های ساری در مناطق سیل‌زدهٔ افغانستان، ابراز نگرانی کرده است.

دیروز جمعه (۲۴ می) بارندگی شدید، رعد و برق و سرازیر شدن سیلاب در ۲۱ ولایت افغانستان، بار دیگر به مردم خساراتی جانی و مالی وارد کرده است.

در این میان، فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر می‌گوید که آنها نیز در منطقهٔ سیلاب‌زده حضور یافته و در حال انجام امدادرسانی می‌باشند.

همزمان، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به رادیو آزادی گفت که مردم مناطق سیلاب‌زده به کمک‌های بیشتری نیاز دارند.

موج از بارندگی‌ها و سرازیر شدن سیلاب‌ها در افغانستان هنوز متوقف نشده و نهادهای مختلف گفته‌اند که مردم مناطق سیلاب‌زده به کمک‌های فوری نیاز دارند.

سازمان غذا و زراعت ملل متحد (FAO) دیروز جمعه در صفحهٔ ایکس (توئیتر سابق) خود نوشت که تأخیر در جمع‌آوری اجساد و به خاکسپاری آن، باعث مسمومیت آب و هوا می‌شود.

بخش افغانستان این اداره می‌افزاید که یک هفته پس از وقوع سیلاب‌ها در بغلان و تخار، برای جلوگیری از سرایت بیماری در میان انسان‌ها و حیوانات، جمع‌آوری و دفن اجساد آغاز شده است.

دیروز جمعه ۲۱ ولایت افغانستان شاهد باران‌های شدید، رعد و برق و جاری شدن سیلاب‌ها بودند که باز هم به مردم خسارات وارد کرده است.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر دیروز در ویب‌سایت خود اعلام کرد که از ماه آوریل سرازیر شدن سیلاب‌های مرگ‌بار نیمی از افغانستان را متأثر ساخت و تلفات جانی و مالی به مردم وارد کرده است.

فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر می‌افزایند که همراه با جمعیت هلال احمر افغانستان و سایر شرکا، در محل‌اند تا اطمینان حاصل کنند که آیا مواد غذایی، خدمات صحی، سرپناه و سایر اقلام ضروری منزل به بازماندگان سیلاب‌ها می‌رسند؟

در این حال، کمیشنری عالی سازمان ملل برای پناهندگان (UNHCR) می‌گوید که مردم مناطق سیلاب‌زده به کمک بیشتری نیاز دارند، زیرا همه چیز خود را از دست داده‌اند.

فرامرز برزین معاون سخنگوی این اداره در افغانستان در گفتگو با رادیو آزادی گفت:

«سرازیر شدن سیلاب‌ها اخیر در نقاط مختلف افغانستان از جمله شمال و شمال‌شرقی، باعث از بین رفتن تعداد زیادی مردم و تخریب خانه‌های آنها شده است. مردم فعلاً به کمک‌های بیشتری نیاز دارند و یو ان ایچ سی آر همراه با سایر دفاتر ملل متحد در حال حاضر عملاً در مناطق آسیب‌دیده حضور دارند و به مردم کمک می‌کنند.»

سرازیر شدن سیلاب در ولایت‌های بغلان و غور بیش از سایر ولایت‌ها به مردم آسیب رسانده است.
سرازیر شدن سیلاب در ولایت‌های بغلان و غور بیش از سایر ولایت‌ها به مردم آسیب رسانده است.

در این میان، برنامهٔ جهانی غذا ملل متحد دبلیو اف پی می‌گوید که در سال جاری میلادی، بارندگی‌های شدید و جاری شدن سیلاب‌ها در ولایات شمالی، شمال‌شرقی و شمال‌غربی افغانستان باعث کشته شدن ۵۴۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۸۰ هزار نفر شده‌اند.

هزاران خانه، زمین‌های زراعتی، مساجد و سایر نهادها و تأسیسات دیگر در نتیجهٔ این سیلاب‌ها، ویران شده‌اند.

فرامرز برزین، معاون سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان همچنان می‌گوید که آنها با سایر نهادهای همکار خود در مناطق سیلاب‌زدهٔ افغانستان حضور دارند.

دفتر یو ان ایچ سی آر به عنوان بخشی از واکنش میان سازمانی در قسمت نیازسنجی و ارزیابی از روز اول در ساحه حضور داشت. همکاران ما دریافتند که به کمک‌های خیلی جدی نیاز است. ما برای مردم در مناطق آسیب‌دیده خیمه‌های اضطراری مواد غیر خوراکی از جمله کمپل، لباس، وسایل آشپزخانه و وسایل بهداشتی توزیع کردیم. من شخصاً چند روز قبل رفته بودم، عملاً دیدیم که خیلی از خانه‌ها ویران شده، مردم در شرایط بدی زندگی می‌کنند و با چالش‌های زیادی مواجه‌اند.

در شمال، شمال‌شرق، شمال‌غرب و غرب افغانستان از بیست و یکم ماه می بارندگی و سیلاب ادامه دارد و این موج تا کنون به طور کامل متوقف نشده است.

مردم آسیب‌دیده در مناطق سیلاب‌زده به رادیو آزادی می‌گویند که کمک‌های لازم را دریافت نکرده‌اند و بیم شیوع انواع بیماری‌های ساری در این مناطق نیز وجود دارد.

آقای پیمان عزیز! من تصور می‌کنم که واژهٔ «مقیم نائب» نادرست است.

XS
SM
MD
LG