لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۶

با وصف استقبال از پلان ملل متحد خشونت ها در سوریه ادامه دارد


با وصف اینکه به نظر می رسد حکومت سوریه برنامهء سازمان ملل متحد را در مورد تحکیم صلح در آن کشور پذیرفته است، اما از ادامهء خشونت ها و عملکرد سرکوبگرانهء رژیم آن کشور بر ضد مخالفین گزارش داده می شود.

دیپلومات های غربی با ابراز تردید از موافقت رژیم سوریه با برنامهء سازمان ملل متحد استقبال کرده اند.

در شرایطی که جنگ بین نیرو های حکومت سوریه و شورشیان مخالف ادامه دارد، موافقت رژیم سوریه با آتش بس پیشنهاده شده توسط کوفی عنان فرستادهء خاص سازمان ملل متحد به آن منطقه، با ابراز تردید توسط دیپلومات های کشور های غربی استقبال شده است.

رهبران مخالف حکومت سوریه رییس جمهور آن کشور بشارالاسد را متهم می کنند که با پذیرفتن آتش بس می خواهد برای نیرو هایش وقت کمایی کند تا در یک تلاش تازه مناطق مخالف با رژیم سوریه را سرکوب کند.

لویی کافی(Louay Safi) عضوشورای ملی مخالفین به روزسه شنبه گفته است، گروه آن ها بالای رژیم سوریه اعتماد نداشته، مطمین نیستند که این حرکت رژیم سوریه یک مانور سیاسی است، یا حرکت صادقانه می باشد.

خانم هیلاری کلنتن وزیر خارجهء ایالات متحده امریکا با ابراز تردید در مورد نیت رژیم سوریه در این رابطه گفته است:
«این یک گام مهم است که رژیم اسد به سازمان ملل متحد نوشته با پلان کوفی عنان موافقت دارد. بگذارید در این نکته مکث کنم که رژیم اسد سابقهء دادن و عده ها و عمل نکردن به آن را دارد. اینک تعهدات باعملکرد فوری باید همراه باشد. ما در مورد صداقت و جدیت اسد از روی عملکرد وی قضاوت خواهیم کرد، نی بر اساس آنچه که وی می گوید.»

مرکز خبری رادیو آزادی می نویسد:
هیلاری کلنتن وزیر خارجهء امریکا به مخالفین رژیم سوریه هوشدار داده است تا برای تبارز یک دید وتصور در مورد کشور شان و تضمین حقوق همهء افراد باشنده آن کشور آماده گی داشته باشند.

دستیار فرستادهء سازمان ملل متحد به سوریه، رسیدن نامهء بشارالاسد را تایید کرده است که در آن با برنامهء کوفی عنان سرمنشی سابق سازمان ملل متحد در مورد قطع فوری خشونت ها، دسترسی خدمات بشری به مناطق آشوب زده و آغاز گفتگو ها با مخالفین، موافقت شده است.

در این حال جنگ ها و خشونت ها در سوریه ادامه دارد. ادعا می شود که نیروهای حکومت سوریه از سرحدات آن کشور به خاک لبنان داخل شده اند. شهود عینی لبنانی می گویند، نیرو های حکومتی سوریه در جریان جنگ با مخالفین در امتداد سرحدات با آن کشور در منطقهء شهر قعه(Qaa) از سرحدات لبنان عبور کرده و نیرو های مخالفین را در داخل قلمرو لبنان تعقیب کرده اند.

اما مقامات نیرو های حکومتی سوریه این ادعا را رد کرده، می گویند، نیرو های آن کشور از سرحدات با لبنان عبور نکرده اند، ولی گفته اند که مرمی های فیر شده در امتداد سرحدات، به خاک لبنان اصابت کرده است.

یک گروه ناظر حقوق بشر سوریه که دربریتانیا مستقر است از کشته شدن سه و مجروح شدن 16 سرباز حکومتی در اثر برخورد ها در شهر الرستان در حمس(Al-Rastan in Homs) گزارش داده است.

همچنان از برخورد های در شهر درعا(Daraa) در نزدیک سرحدات با اردن و مجروح شدن چهار مخالف حکومت سوریه نیز گزارش داده شده است.
XS
SM
MD
LG