لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۴

اجلاس سران اتحادیهء عرب خواهان ختم نزاع در سوریه شد


در حالیکه تلاش های منطقه ای و جهانی برای حل نزاع سوریه همزمان با ادامهء جنگ و خونریزی در این کشور ادامه دارد، اجلاس دیروز سران اتحادیهء عرب در بغداد خواستار خاتمهء نزاع سوریه از طریق تفاهم میان حکومت این کشور و مخالفین شد.

رهبران کشورهای عربی سهیم در اجلاس بغداد گفتند که طرح کوفی عنان فرستادهء خاص ملل متحد و اتحادیهء عرب باید فوراً و به شکل موفقیت آمیز عملی شود.

این طرح خواستار عقب کشیدن اسلحهء ثقیل و عساکر از شهرها، رسانیدن کمک ها بشری و آزادی زندانیان سیاسی می باشد و همچنین می خواهد که به خبرنگاران اجازه داده شود تا از وقایع گزارش دهند.

رییس جمهور بشارالاسد می گوید که او موفقیت این طرح را تضمین خواهد کرد ولی تا که حمایت خارجی ازشورشیان قطع نشود، این طرح موثر نخواهد بود.

واشنگتن می گوید که این سخن های بشارالاسد دلسرد کننده می باشند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر مذهبی ایران دیروز به صدراعظم ترکیه در تهران گفت که ایران از رژیم بشارالاسد بخاطر حمایت می کند که ضد صهیونیست ها می باشد.

اجلاس سران روز پنجشنبه در بغداد نخستین اجلاس از این نوع در دو دههء گذشته در عراق بود.

رهبران ده کشور عربی به شمول امیر کویت در این اجلاس سهم گرفتند.

بعد از هجوم سال 1990 عراق بر کویت، این نخستین بازدید رهبر این کشور از عراق بود.

اکثریت 22 کشور عضو اتحادیهء عرب به علت نگرانی های امنیتی در اجلاس بغداد سهم نگرفتند.

عضویت حکومت سوریه در اتحادیهء کشورهای عربی به علت سرکوبی مرگبار مظاهره چیان ضد دولتی مورد تعلیق قرار گرفته است.

کوفی عنان فرستادهء خاص ملل متحد و اتحادیهء عرب به اجتماع دیروز گفت که رییس جمهور بشارالاسد باید توافق آتش بس را فوراً عملی کند:

« این بسیار ضروری است که رییس جمهور بشارالاسد تعهدات خود را فوراً عملی سازد. جهان منتظر است تا تعهدات جامهء عمل بپوشند. تطبیق و پیاده کردن مهم است. وقت برای ضایع کردن وجود ندارد.»

دمشق قبل از آغاز اجلاس سران بغداد گفته بود که پیشنهاد آتش بس از سوی کوفی عنان را پذیرفته است، ولی عساکر دولتی هنوز هم به عملیات تهاجمی خود علیه مناطق زیر تصرف شورشیان در کشور ادامه می دهند.
XS
SM
MD
LG