لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۷

روسیه تصمیم دوستان بین المللی سوریه را نکوهش کرد


خانم هیلاری کلنتن وزیر خارجهء امریکا در جریان سخنرانیش در اجلاس استانبول
وزارت خارجهء روسیه تصمیم دوستان بین المللی سوریه را مورد نکوهش قرار داد.

روسیه می گوید تصمیم آن ها در مغایرت با هدف نیل به یک راه حل صلح آمیز منازعه در سوریه قرار دارد. منازعهء که از یکسال به اینسو در آن کشور ادامه داشته، باعث هلاکت هزاران تن شده است.

این درحالیست که نماینده گان ارشد بیش از 60 کشور جهان در استانبول گرد هم آمده در بارهء بحران جاری در سوریه بحث نموده، شورای ملی مخالفین رژیم سوریه را به رسمیت شناخته اند.

نماینده گان کشورهای عرب و غربی به شمول ایالات متحدهء امریکا روز یکشنبه در شهر استانبول گرده هم آمده، تعهد نمودند؛ میلون ها دالر مساعدت مالی و وسایل مخابراتی را در اختیار مخالفین رژیم سوریه قرار خواهند داد.

در این اجلاس که نماینده گان حدود 60 کشور جهان اشتراک داشتند، شورای ملی مخالفین رژیم سوریه به رسمیت شناخته شد. این حرکت در شرایطی صورت می گیرد که رژیم بشارالاسد با انتقادات در زمینهء عدم تطبیق پیشنهادات کوفی عنان فرستادهء سازمان ملل و اتحادیهء عرب مقابل می باشد که به خاطر متوقف ساختن خونریزی ها در آن کشور تلاش می کند.

گروپ دوستان سوریه قبلاً برای نخستین بار در ماه فبروری سال جاری در تونس جلسه کرده بودند.

کوفی عنان فرستادهء سازمان ملل و اتحادیهء عرب به اجلاس دوستان سوریه در استانبول در مورد تلاش هایش معلومات ارایه کرد.

خانم هیلاری کلنتن وزیر خارجهء امریکا در جریان سخنرانیش در اجلاس استانبول با اظهار اینکه ایالات متحده وسایل مخابراتی را در اختیار مخالفین قرار خواهد داد، گفت:
«اما ایالات متحده از مساعدت های بشری و حمایت مخالفین فرا تر می رود، به شمول تجیهزات مخابراتی که به فعالان کمک می کند تا سازماندهی شده، از حملات رژیم خودرا مصوون ساخته و با جهان خارج تماس بگیرند.»

روسیه و چین که قبلاً دو فیصلهء شورای امنیت سازمان ملل متحد را در مورد سوریه بلاک کرده بودند، در اجلاس استانبول اشتراک نکرده اند.
روسیه روابط طولانی با سوریه داشته در منطقهء ساحلی مدیترانهء آن کشور یک پایگاه بحری دارد.

وزارت خارجهء روسیه از تصمیم دوستان بین المللی سوریه نکوهش کرده، می گوید تصمیم آن ها در مغایرت با هدف نیل به یک راه حل صلح آمیز منازعه در سوریه قرار دارد. منازعهء که از یکسال به اینسو در آن کشور ادامه داشته، باعث هلاکت هزاران تن شده است.

خانم هیلاری کلنتن وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا با اظهار اینکه حکومت سوریه باید فوراً کشتار مردم را خاتمه بخشد، گفت:
«امروز ما خواهان ختم فوری کشتار ها سوریه شده، از کوفی عنان فرستادهء خاص و مشترک خواسته ایم، برای گام ها بعدیش یک موعد زمانی مشخص را تعیین کند. جهان چشم پوشی نخواهد کرد. بشارالاسد باید برود و مردم سوریه برای انتخاب مسیر آیندهء شان باید آزاد باشند.»

سوریه با وصف آنکه می گوید با برنامهء کوفی عنان موافق است، اما به سرکوب مخالفان ادامه داده است.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد در اثر خشونت های که از یک سال به اینسو در سوریه ادامه دارد، حدود 9000 تن کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG