لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۱

آیا تصامیم نشست لندن در عمل پیاده خواهند شد؟


نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن امروز هم سرخط بسیاری از روزنامه های چاپ کابل را به خود اختصاص داده است.

ویسا
روزنامه غیر دولتی ویسا سرمقاله اش را با سوالی که آیا تصامیم گرفته شده در این نشست در عمل پیاده خواهند شد یا خیر، آغاز کرده است.

در ادامهء مطلب آمده است که در اجلاس سه جانبه لندن یک بار دیگر کابل و اسلام آباد به یک سلسله توافقات دست یافتند که دور از تصور بود.

اما نویسنده مطلب در ارتباط به عملی شدن این توافقات شک و تردید کرده و گفته است که در گذشته هم دو کشور به توافقات مشابه دست یافته اند که تاکنون عملی نشده است.

روزنامه به نشست قبلی سه جانبه اشاره کرده و گفته است که در آن زمان کابل و اسلام آباد توافق کردند که تا شش ماه آینده به یک توافق صلح دست میابند که این کار صورت نگرفت.

نویسنده به پاکستان سفارش می کند، اگر مقامات پاکستان آرزوی صلح و پیشرفت را دارند پس در پایان بخشیدن جنگ و بدبختی در افغانستان همکاری صادقانه نمایند زیرا بدون همکاری، این کار عملی شده نمی تواند.

محور
روزنامهء غیر دولتی محور در صفحهء نخست اش نگاشته که بریتانیا تلاش می کند تا خط دیورند را بالای افغانستان به عنوان سرحد رسمی با پاکستان بقبولاند.

به نوشته روزنامه، یک بخش از نشست سه جانبه اخیر هم به همین مساله اختصاص یافته بود.

به نوشته روزنامه، نواز شریف صدراعظم پاکستان هم به همین مساله اشاره کرده و گفته است که مشکل اصلی خط دیورند است و بریتانیا نیز به طور غیر مستقیم از سخن های پاکستان حمایت می کرد.

ملی باور
روزنامهء غیر دولتی ملی باور نیز روی همین مساله تصبره کرده و نوشته است که چرا کابل و اسلام آباد از نشست اخیر خوشبین اند.

به باور نویسنده، این نشست در حالی برگزار شده که مناسبات افغانستان و پاکستان نسبت به هر زمانی دیگر به وخامت گرائیده بود.

ملی باور نوشته است که پاکستان به خاطر تامین هداف اش در افغانستان پس از سال 2014 که خروج نیرو های بین المللی نیز در همین سال انجام می شود، یک سلسله پلان های پنهانی و آشکار را روی دارد.
سرنوشت
روزنامهء غیر دولتی سرنوشت می نگارد، پاکستان در تلاش قبولاندن خواست های خود بالای افغانستان است.

روزنامه به نقل از سفیر سابق پاکستان در امریکا می نگارد، تلاش ها و توانمند ساختن طالبان پاکستان را به هیچ جای نمی رساند، این کشور باید به فکر دوستی با افغانستان باشد.

به نوشته روزنامه، این دیپلومات پیشین پاکستانی گفته است، تا زمانی که پاکستان آماده همکاری صادقانه در پروسهء صلح افغانستان نگردد، به نتایج برگزاری نشست های سه جانبه نباید بسیار امیدوار بود.
XS
SM
MD
LG