لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۵

در سال 1963 کنیدی در دالاس کشته شد


پنجاه سال پیش به تاریخ بیست و دوم نوامبر سال 1963 میلادی رییس جمهور امریکا جان اف. کنیدی به عمر 46 سالگی در شهر دالاس کشته شد.

جان اف. کنیدی در جریان انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال 1960 به حیث کاندید حزب دموکرات اشتراک کرد و در برابر ریچارد نیکسن کاندید حزب جمهور خواه، برنده شد.

جان اف. کنیدی به تاریخ بیستم جنوری سال 1961 به حیث سی و پنجمین رییس جمهور امریکا، در محضر ارال وارن قاضی القضات آن کشور حلف وفاداری و جملهء مشهورش را بیان کرد:
"نپرسید که میهن تان برایتان چی کرده می تواند، بپرسید، شما برای میهن تان چی کرده می توانید؟"

در جریان ریاست جمهوری جان اف. کنیدی بود که بحران نصب راکت های اتحاد جماهیرشوروی در کیوبا اتفاق افتاد.
در ماه جون سال 1963 میلادی رییس جمهور کنیدی با ابراز حمایت از مردم آلمان در هال مرکزی شهر شوینبرگ (Schoeneberg) بیانیهء مشهورش "من یک برلینی هستم "را ایراد کرد.
"همهء مردمان آزاد، در هر جایی که زنده گی کنند، همهء شهروندان برلین، به مثابهء یک مرد آزاد، با سربلندی و افتخار می گویم، من یک برلینی هستم."

در اوج جنگ سرد، به تاریخ بیست و دوم نوامبر سال 1963 میلادی زمانیکه رییس جمهور جان اف. کنیدی با خانمش ژاکلین کنیدی سوار بر یک موتر سرباز در شهر دالاس در ایالت تکزاس در حرکت بود، مورد هدف گلوله قرار گرفت و در جریان نیم ساعت وفات کرد.

یک شاهد عینی مشخصات قاتل را به پولیس داد و متهم به نام لی هاروی اسوالد شناسایی شد. حدود یک و نیم ساعت بعد اورا در حالیکه در یک سینما پنهان شده بود، دستگیر کردند.

لی هاروی اسوالد عضو سابق نیروهای بحری امریکا در سال 1959 میلادی به اتحادشوروی پناهنده و در سال 1962 دوباره به امریکا برگشته بود.

دو روز بعد از کشته شدن رییس جمهور کنیدی، زمانیکه لی هاروی اسوالد را پولیس از یک محل به محل دیگر انتقال می داد، اسوالد توسط جاک روبی (Jack Ruby) 52 ساله که مالک یک کلپ شبانه بود، کشته شد.

لی هاروی اسوالد در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در مورد قتل کنیدی گفته بود:
"این ها مرا مورد بدون هیچگونه وکالت حقوقی مورد دادرسی قرار داده اند، (خبرنگار: آیا رییس جمهور را هدف گلوله قرار داده ای؟) من هیچ کس را مورد هدف گلوله قرار نداده ام."

با آنکه کمیسیون تحقیقات در مورد قتل رییس جمهور کنیدی که توسط ارل وارن قاضی القضات امریکا اداره می شد، نتیجه گیری کرد که در قتل رییس جمهور کنیدی لی هاروی اوسوالد به تنهایی عمل کرده است، اما تا هنوز هم در مورد انگیزه های اسوالد و دخالت توطیهء اتحاد شوروری وقت و یا هم جرایم سازمان یافته در این حادثه، پرسش های باقی مانده است.

یک کمیتهء انتخابی کانگرس امریکا در سال 1978 گفت، احتمال دارد در قتل کنیدی توطیهء دخیل بوده باشد، اما نتوانست شخص دیگری را به غیر اسوالد، شناسایی کند.

با آنکه از کشته شدن رییس جمهور کنیدی 50 سال می گذرد، اما تا هنوز هم پرسش های زیاد نزد ملیون ها امریکایی باقیمانده، 59 درصد امریکایی ها می گویند، در قتل رییس جمهور کنیدی توطیهء دخیل بوده است.
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG