لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۷

نیازی: افزایش مدارس، از رفتن جوانان به پاکستان جلوگیری می کند


داکتر محمد یوسف نیازی وزیر حج و اوقاف افغانستان
هرچند بیش از یک هزار مدرسه علوم دینی حالا در افغانستان فعالیت دارند اما شماری از علمای دینی و مقام های افغان این رقم را کافی نمی دانند.

داکتر محمد یوسف نیازی وزیر حج و اوقاف افغانستان می گوید، افزایش مدارس دینی در این کشور بر علاوه سر فرازی افغانها، از رفتن طالبان افغان به مدارس پاکستان نیز جلوگیری می کند.

آقای نیازی به روز پنجشنبه در مراسم فراغت طالبان علوم دینی از دارالعلوم سناتور جنت گل در کابل تاکید کرد که افزایش مدارس دینی در افغانستان به نفع این کشور است:

« به نظر ما اگر برای افغانستان زمینه آموزش بخصوص آموزش های دینی در داخل کشور مساعد گردد باعث عزت و زندگی آبرومندانه آنان خواهد شد.
این یک کشور اسلامی است و باید به شکل طبیعی مانند پاکستان و ایران در افغانستان نیز مدارس دینی موجود و فعال باشد. »


به روز پنجشنبه یک صد و هشتاد تن از طالبان علوم دینی و حافظان قرآنکریم از دارالعلوم ستاتور جنت گل در کابل فارغ گردیدند.

بگفته مقام های وزارت معارف افغانستان همین اکنون حدود دو صد و بیست و پنج هزار تن از دانش آموزان علوم دینی در بیش از یک هزار دارالعلوم و مدرسه علوم دینی در این کشور مصروف فراگیری علوم دینی هستند.

تعدادی از اعضای ولسی جرگه افغانستان نیز موجودیت مدارس دینی در داخل کشور را مهم دانسته می گویند که با افزایش این مدارس از رفتن جوانان افغان به مدارس پاکستان نیز کاسته خواهد شد.

الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در ولسی جرگه افغانستان به رادیو آزادی گفت، در مدارس پاکستان جوانان افغان بیشتر به مسایل سیاسی و جنگ علیه دولت این کشور تشویق می شوند:

« به اطفال و علمای دینی ما که در داخل افغانستان آموزش داده شود به نفع این کشور است. زیرا در صورت رفتن آنان به پاکستان تعداد شان بجای عالم دین حمله کننده انتحاری تربیه می شوند. اگر در افغانستان چنین مدارس دینی فعال گردند به نفع همه مردم ما و افغانستان خواهد بود. »

این اظهارات در حالی ابراز می شوند که همین حالا هزاران تن از جوانان افغان در مدارس دینی پاکستان مصروف فراگیری علوم دینی هستند.

قبل از این نیز شکایت های مطرح شده بودند که در مدارس دینی پاکستان جوانان افغان بجای آموزش های علوم دینی به فعالیت های سیاسی و اجرای حملات انتحاری در افغانستان تشویق می گردند.


نسیم شفق
XS
SM
MD
LG