لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۶

آیکنبیری: از همان جاییکه سرک پایان می یابد، طالبان آغاز می شوند


یک گزارش تازه به نقل از مقام های امریکایی می گوید، افغان ها ظرفیت و توانایی نظارت و محافظت از سرک ها را ندارند.

به نقل از روزنامه واشنگتن پوست، همین مساله باعث شده تا ایالات متحده برای ترمیم جاده ها در افغانستان، کمک مالی نکند.

وزارت فواید عامه افغانستان می گوید، همنوا نبودن مقام های امریکایی با حکومت افغانستان و بی توجهی آن ها جهت افزایش ظرفیت ها، از دلایل اصلی خرابی جاده ها در کشور است.

پیش از این روزنامه امریکایی واشنگتن پوست با نشر یک گزارش گفته بود که وزارت فواید عامه افغانستان ظرفیت نظارت و ترمیم سرک ها را در این کشور ندارد.

روزنامه به نقل از مقام های امریکایی گزارش داده که افغان ها حتی توانایی ترمیم کوچکترین خرابی در جاده ها را ندارند.به همین دلیل، ایالات متحده کمک هایش را با حکومت افغانستان در بخش ترمیم سرک ها متوقف ساخته است.

اما نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه افغانستان به رادیو آزادی گفت، اداره انکشافی ایالات متحده امریکا، بسیاری جاده ها را به صورت خودسرانه ساخته است و شرکت های خارجی بدون اطلاع به مقام های مسوول افغان، قرارداد های را برای ساختن سرک ها عقد کرده اند.

به گفته آقای اوژن، با چنین اقدام ها، هیچ کاری برای افزایش ظرفیت کارمندان وزارت فواید عامه افغانستان صورت نگرفته است.
پیش از این، روزنامه واشنگتن پوست گفته بود، با آنکه انتقاد های از جانب امریکا در خصوص حفاظت و نظارت از سرک ها در افغانستان وجود دارد اما ایالات متحده بازهم برای ساختن سرک های جدید در اینکشور میلیون ها دالر کمک خواهد کرد.

اما مقام های امریکایی گفته اند، برای آنها خیلی دشوار است که در صورت هیچگونه اقدام از جانب افغانستان جهت ترمیم سرک ها، آنها از رهبران خود، پول و بودجه به دست آورند.

مقام های امریکایی از سرک های کابل – قندهار، غزنی، نورستان و برخی مناطق دیگر یاد آوری کرده اند که بنابر ترمیم نشدن، در وضیعت بدی قرار دارند.

اما وزیر فواید عامه افغانستان میگوید: زمانیکه اداره انکشافی ایالات متحده این سرک ها را میساخت، با حکومت افغانستان هیچ گونه اسناد و یا معلوماتی را شریک نساخته است.

روزنامه امریکایی واشنگتن پوست گفته است، سرک ها و شاهراه های افغانستان، برای نظام مالی، تجارتی و عملیات ها علیه مخالفین مسلح دولت افغانستان، اهمیت حیاتی دارد.

روزنامه در همین مورد اظهارات کارل آیکنبیری سفیر سابق امریکا در کابل را نقل کرده که گفته است، جاییکه سرک به پایان می رسد، طالبان از همانجا آغاز می شوند.

اداره های نظامی و انکشاف بین المللی امریکا تا حالا حدود دو میلیارد دالر را برای ساختن سرک ها و شاهراه های افغانستان مصرف کرده اند.
مقام های افغان و امریکایی، علاوه بر عدم نظارت از جاده ها در کشور، یکی از دلایل دیگر را، ماین ها و بمب های کنار سرک عنوان میکنند که از سوی مخالفین مسلح دولت جا گذاری میشود و جاده ها را تخریب می کند.
XS
SM
MD
LG